Шминка - да или не?

Дали преферирате шминкани девојки или девојки без шминка

  • со шминка

    Гласови: 4 50.0%
  • без шминка

    Гласови: 4 50.0%

  • Вкупно гласале
    8

Emma.T

Истакнат Член
23 декември 2012
241
352
163
Шминка - да, ама со осет(нешто што многу жени денес го немаат).
Јас се шминкам затоа што морам, а не затоа што сакам. Најчесто користам малку пудра, нежна сенка, туш и лабело/навечер сјај или нежен кармин.
 

Змејче

Незапирлива
14 јули 2013
1,193
2,423
1,123
За шминката треба граница! Многу млади девојчиња ги гледам како се ушлакани во кило тон пудра, тоа линија на вратот од километар им се познава (facepalm) Не знам зошто уште во тие години толку ја загрозуваат својата убавина! Моево лице имаше проблем во средно, не се шминкав премногу, само имав многу бубулици/акни на брадата, па морав некако да ги прекријам со што тоа ми ствараше премногу стресови :mad сега сум ок, бебешка кожа си имам :sreken ја негувам, не користам премногу шминка, преферирам нежна, секојдневна (маскара, коректор, руменило и сјајче) така се чувствувам самоуверено, за вечерните или други посебни прилики шминката е друга, но не премногу нападна..
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Ја не знам да се шминкам и не ни сакам да знам едино лабело си ставам. Иначе немам некои проблеми со лицето чисто ми е, никогаш не сум имала премногу бубулици, си имам природно руменило што ме нервира (envy) и тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and TheQueen

Змејче

Незапирлива
14 јули 2013
1,193
2,423
1,123
Ја не знам да се шминкам и не ни сакам да знам едино лабело си ставам. Иначе немам некои проблеми со лицето чисто ми е, никогаш не сум имала премногу бубулици, си имам природно руменило што ме нервира (envy) и тоа.


природна убавина :sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Црвена

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Ја не знам да се шминкам и не ни сакам да знам едино лабело си ставам. Иначе немам некои проблеми со лицето чисто ми е, никогаш не сум имала премногу бубулици, си имам природно руменило што ме нервира (envy) и тоа.
Па затоа си Црвена.:)
Јас пак, си го изгубив едниственото лабело...а и не го сметам за шминка...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Црвена