1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Шминка - да или не?

Дискусија во форумот 'Лице' започната од lady_blue, 14 февруари 2012.

?

Дали преферирате шминкани девојки или девојки без шминка

 1. со шминка

  3 глас(а)
  42.9%
 2. без шминка

  4 глас(а)
  57.1%
 1. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,190
  Допаѓања:
  2,261
  која ти скратува 3-4 години :) да бев малку постара немаше да ми смета, ама вака никако полнолетна да станам, а ми се редат годините :confused:  Па може да се каже посебно кога некој ќе ме усрами ептен црвена станувам. :D
   
  На Змејче му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Не знам од каде тоа дека ако некој се шминка има проблеми со кожата на лицето или е грд.
  Јас се шминкам (судете ми) и не поради причините погоре, него зошто едноставно така си се осеќам комплетно да излезам некаде. Повеќе како моден додаток, него зошто имам проблеми со ова или она.
  Не сакам нападни шминки, сенки не користам, пудра, креон, римел и некое бледо карминче...
   
  На Female, MoonFairy, Electra и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,539
  Кога како...Знам да излезам и со шминка, знам и без. Не ми претставува некое задоволство шминкањето, најчесто и ме мрзи. Но кога решавам да се нашминкам тоа е ептен минимално.
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Glorija

  Glorija Староседелец

  Зачленет на:
  11 ноември 2013
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  37
  Сакам дискретна шминка, помада, пудра со боја на тенот на лицето, римел и тенок туш, сенка во боја на праска и малку руменило. Сето тоа минимално, едвам да се забележи.
   
 5. dalmatian

  dalmatian Полноправен Член

  Зачленет на:
  2 март 2014
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  12
  Денски малку пудра ставам,маскара и сјај за усни,а додека пак навечер ако излезам во некој кафич или такви некои прилики ставам ама нежна шминка не ставам многу бидејки неможам да ја поднесам,инаку ако одам во пицерија или на обично кафе ставам малку пудра и маскара и сјај секако :giggle
   
 6. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Момци какви девојки сакате, природни да не се нашминкани или нашминкани и зошто ?
  Дали шминката е мамка или не ? Какво размислување имате за девојките што многу сакаат да се шминкаат ? :)
   
  На misterija му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,621
  А кое машко не сака да види девојка која е добро средена?
  Кога би одел на поединости, преголемото присуство на одреден препарат за нега и убавина, особено оние пудри и креони често ме одвраќале. Секако нападно облечена девојка со кило пудра при убаво лице сметам дека се работи за девојка без многу self esteem и знам дека истата лошо би се осеќала наредниот ден коа би се разбудила крај мене со пола од козметиката растурена по чаршафи. Од друга страна па ме одвраќа кога ќе видам девојка која воопшто не вложува никаков напор да изгледа убаво. Константно разбарушена коса, пајажини под пазувите, телесен мирис од четерсдруга па навака како и оставена шминка на себе уште од пред недела дена (обично за обликувани цртани веѓи) - одвратно. Средена коса ( не мора да ја пегла), убав мирис на себе и шминка сосема доволно да изгледа впечатливо во моите очи (ако сме некаде излезени). За секојдневен живот последново па и не е задолжително.
   
  На JaMi, ●Untouchable°, misterija и уште 1 член му се допаѓа ова.
 8. Дејви

  Дејви Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 март 2016
  Мислења:
  308
  Допаѓања:
  187
  Шо помалце жената се тафри-шминка, повеке пари за фамилијарниот буџет ке има.
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Angel-Alessandra99

  Angel-Alessandra99 Староседелец

  Зачленет на:
  2 јули 2015
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  43
  Less is more.
  Najprvo, izvinete za latinicata, od telefon sum. Jas retko se shminkam bidejkji ne gledam potreba. Se sminkam samo za posebni priliki. Porano sekoj den stavav pudra, ama od pudrata mi niknuvaa bubulici i otkako prekinav so nea, liceto mi se ischisti.
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Дискретна дневна шминка за мене е најубаво,без цртани веѓи како што е сеа модата.
  Кармин светол,креонче малку и римелче.Одсекогаш си се шминкам вака,освен за некои посвечени настани.
  Се што е премногу делува невкусно.
   
  На malo и Angel-Alessandra99 им се допаѓа ова.

Сподели: