Шминка - да или не?

Дали преферирате шминкани девојки или девојки без шминка

 • со шминка

  Гласови: 4 50.0%
 • без шминка

  Гласови: 4 50.0%

 • Вкупно гласале
  8

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
природна убавина :sreken

која ти скратува 3-4 години :) да бев малку постара немаше да ми смета, ама вака никако полнолетна да станам, а ми се редат годините :eek

Па затоа си Црвена.:)

Јас пак, си го изгубив едниственото лабело...а и не го сметам за шминка...


Па може да се каже посебно кога некој ќе ме усрами ептен црвена станувам. :D
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Змејче

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Не знам од каде тоа дека ако некој се шминка има проблеми со кожата на лицето или е грд.
Јас се шминкам (судете ми) и не поради причините погоре, него зошто едноставно така си се осеќам комплетно да излезам некаде. Повеќе како моден додаток, него зошто имам проблеми со ова или она.
Не сакам нападни шминки, сенки не користам, пудра, креон, римел и некое бледо карминче...
 

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
Кога како...Знам да излезам и со шминка, знам и без. Не ми претставува некое задоволство шминкањето, најчесто и ме мрзи. Но кога решавам да се нашминкам тоа е ептен минимално.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

Glorija

Староседелец
11 ноември 2013
28
37
1,023
44
Сакам дискретна шминка, помада, пудра со боја на тенот на лицето, римел и тенок туш, сенка во боја на праска и малку руменило. Сето тоа минимално, едвам да се забележи.
 

dalmatian

Полноправен Член
2 март 2014
50
12
8
Денски малку пудра ставам,маскара и сјај за усни,а додека пак навечер ако излезам во некој кафич или такви некои прилики ставам ама нежна шминка не ставам многу бидејки неможам да ја поднесам,инаку ако одам во пицерија или на обично кафе ставам малку пудра и маскара и сјај секако :giggle
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Момци какви девојки сакате, природни да не се нашминкани или нашминкани и зошто ?
Дали шминката е мамка или не ? Какво размислување имате за девојките што многу сакаат да се шминкаат ? :)
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
А кое машко не сака да види девојка која е добро средена?
Кога би одел на поединости, преголемото присуство на одреден препарат за нега и убавина, особено оние пудри и креони често ме одвраќале. Секако нападно облечена девојка со кило пудра при убаво лице сметам дека се работи за девојка без многу self esteem и знам дека истата лошо би се осеќала наредниот ден коа би се разбудила крај мене со пола од козметиката растурена по чаршафи. Од друга страна па ме одвраќа кога ќе видам девојка која воопшто не вложува никаков напор да изгледа убаво. Константно разбарушена коса, пајажини под пазувите, телесен мирис од четерсдруга па навака како и оставена шминка на себе уште од пред недела дена (обично за обликувани цртани веѓи) - одвратно. Средена коса ( не мора да ја пегла), убав мирис на себе и шминка сосема доволно да изгледа впечатливо во моите очи (ако сме некаде излезени). За секојдневен живот последново па и не е задолжително.
 

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Шо помалце жената се тафри-шминка, повеке пари за фамилијарниот буџет ке има.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,525
14,437
1,683
Таму каде што треба
Дискретна дневна шминка за мене е најубаво,без цртани веѓи како што е сеа модата.
Кармин светол,креонче малку и римелче.Одсекогаш си се шминкам вака,освен за некои посвечени настани.
Се што е премногу делува невкусно.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Angel-Alessandra99