1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Шминка - да или не?

Дискусија во форумот 'Лице' започната од lady_blue, 14 февруари 2012.

?

Дали преферирате шминкани девојки или девојки без шминка

 1. со шминка

  3 глас(а)
  42.9%
 2. без шминка

  4 глас(а)
  57.1%
 1. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Каде е границата? Незабележителна, нежна, нагласена?
  Што е попривлечно, со шминка или без, нагласени очи или нагласени усни?
  Особено ме интересира како реагираат машките после првата заеднички помината ноќ, поточно - си легнувате покрај еден лик, а се будите покрај малку поинаков лик ;)
   
 2. Baronessa

  Baronessa Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  524
  Допаѓања:
  753
  ШМИНКА, нежна со нагласена сенка... да дојдат до израз очите... креон на усни за да ги истакнете но не премногу нападен...
  ми се има случено, но наредниот ден се разбудив со негов бакеж а за шминката не му беше битна.. убава бев и со неа и без...
   
  На Bibi@ и lady_blue им се допаѓа ова.
 3. Glorry

  Glorry Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  261
  Допаѓања:
  369
  Јас на пример си се шминкам секогаш кога излегувам од дома,но различно секако зависи од тоа каде одам
  За на школо ставам нежна шминка,а вечерна се знае сенки,кармини,руменила....
  За нагласувањето сметам дека тоа што е убаво вреди да се истакне :D
  Искрено сметам дека машките сакаат да ги гледаат своите девојки поспани наутро,со малку размачкани очи..нели изгледа секси ? :)))
   
  На Rosana и Baronessa им се допаѓа ова.
 4. Proton

  Proton Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  263
  Да, ама со усул. Кога ќе видам пудра 2 кила на лице на девојка јасно е дека нешто не штима :)
   
  На WomanInRed, Сара.13, Luckky и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  И уште нешто :) За кого се шминкаат и дотеруваат жените? За себе, за мажите или за да бидат поубави од другите жени? ;)
   
 6. Primrose

  Primrose Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  680
  Допаѓања:
  1,288
  И мене ова не ми е јасно?!
  Инаку јас и покрај тоа што сум женско, да признаам ретко се шминкам... Многу ретко, само за посебни пригоди...:)
   
  На jasmina и Scars31 им се допаѓа ова.
 7. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Натпревар :) Започнува од најрана возраст, споредби со другарките и желба да се победат. За себе... хм... најудобно ни е во памучни пижами, нели? За мажите... додека трае освојувањето, потоа некако се опуштаме... или не? ;)
   
  На Nemirna. му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Дефинитивно да.
  Но, не претерано. Јас секогаш се шминкам кога излегувам од дома, денски нежна и дискретна додека навечер понагласена.
   
  На Lara му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Marrie

  Marrie Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  507
  Допаѓања:
  802
  Да за шминка. Но, не претерано. Пудра (секако не 2 кила, со лопатче ставана), малку туш, маскара, сјајче. Мерак. Зборувам за дневно.
  Вечерно малку појачано :D
   
  На Lara и Glorry им се допаѓа ова.
 10. AnneBoleyn

  AnneBoleyn Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  192
  Ау не излегувам од дома без шминка. А по дома секогаш сум само со крем за лице. Што значи сите кои ми се блиски ме знаат каква сум без пудра. :D Се чувствувам посамоуверено со пудрата, маскара и лабело. Не дека многу им мења на тие што ме гледаат. Мене ми мења и тоа ми е битно. Значи минимална шминка користам, освен за некои посебни свечености, тогаш се шлакам повеќе. :)
   
  На Bibi@, Lara и Baronessa им се допаѓа ова.

Сподели: