Шминка - да или не?

Дали преферирате шминкани девојки или девојки без шминка

 • со шминка

  Votes: 4 50.0%
 • без шминка

  Votes: 4 50.0%

 • Total voters
  8

Minnie

Активен Член
18 февруари 2012
125
127
43
Somewhere over the rainbow
Се шминкам само кога излагам во кафичи, и не многу нападно : пудра, маскара, моливче, и некој впечатлив карамин, обично ставам црвен или розев.
За преку ден само маскара и моливче,пудра не .Мразам кога ќе видам девојчиња за нашколо натрупани со кило пудра.
 
 • Like
Реакции: cece17

She

Истакнат Член
17 февруари 2012
301
569
393
Шминка користам да, за на факултет само коректор за подочниците, римел, лабело и тоа е. Не ми е океј да се шетам со подочници наоколу :D Пудра преку неделата избегнувам. А за викенд, пудра, руж, некогаш ги нагласувам очите, некогаш устата, тогаш само туш на очите ставам, и тоа е тоа! :)
 
 • Like
Реакции: cece17 and Teona

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,358
2,204
423
Дома пред Пц
да користам шминка, сакам да ми бидат нагласени очите, затоа што сметам дека очите се огледало на душата:)
секогаш користам крем за лице, пудер, молив за очи, сенка, маскара, руж и сјај или кармин. доволно ми е
 

cece17

Староседелец
21 февруари 2012
270
204
1,043
маскара коректор и лабело з аво школо а за навечер во некој кафичи или дикскотека понекогаш ставам и пудра и руж но најмн од се ги акцентирам очите сенка моливче маската сето тоа :)
 

Lara

Нов член
29 февруари 2012
9
26
3
31
Секој си има право да се шминка како сака.Јас се шминкам секогаш,зависи од пригодата,некогаш знам и преку ден доста да ги нагласам зошто сметам дека ми се убави :wub се зависи од расположението ;)
п.с.Сепак убавината доаѓа од внатре :)
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,279
3,528
443
Скопје
Каде е границата? Незабележителна, нежна, нагласена?е дека
Што е попривлечно, со шминка или без, нагласени очи или нагласени усни?
Особено ме интересира како реагираат машките после првата заеднички помината ноќ, поточно - си легнувате покрај еден лик, а се будите покрај малку поинаков лик ;)
Факт е дека машките не сакаат премногу шминка,особено не кога имаш ставено 3кг пудра,желба да си стиснат на лицето :nah
Не сум спиела до сега со некој за да ја знам разликата :)
А користам шминка, за преку ден течна пудра,туш,маскара,сјајче а за навечер плус камена пудра,руменило и некоја сенка, не се шминкам премногу нападно, би рекла нешто повеќе од нежно..
 
 • Like
Реакции: parvati

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
...ако знам што е маскара па ете:eekслушнаја сам не да не, а никад не сам прашаја што е, ја како мушко неам мислење за шминку, ма шминкајте се колко сакате бре :biggrin
 
 • Like
Реакции: Aaliyah and Mila Kunis

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,239
1,758
113
Малку таму, малку овде...
...ако знам што е маскара па ете:eekслушнаја сам не да не, а никад не сам прашаја што е, ја како мушко неам мислење за шминку, ма шминкајте се колко сакате бре :biggrin
Хахха, како бе не знаеш што е маскара?:biggrin
Тоа ти е римел или она што трепките ги прави црни, густи, долги...:rofl
Ах бе момци, момци...
 
 • Like
Реакции: parvati

InnaLaurie

Истакнат Член
12 март 2012
281
322
363
27
На некој пуст остров
Без маскара не излегувам од дома, само кога се бањам и кога спијам немам маскара на очите. 2. Сјај на усните скоро секогаш.
3. Пудра - зависи кој период од месецот, ако ми е чисто лицето за училиште не ставам.
Вечерна шминка: маскара, сенка, туш (обавезно), креон (зависи од шминката), пудра течна/камена, руж, и кармин/сјај.