1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Шминка - да или не?

Дискусија во форумот 'Лице' започната од lady_blue, 14 февруари 2012.

?

Дали преферирате шминкани девојки или девојки без шминка

 1. со шминка

  3 глас(а)
  42.9%
 2. без шминка

  4 глас(а)
  57.1%
 1. Minnie

  Minnie Активен Член

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  125
  Допаѓања:
  127
  Се шминкам само кога излагам во кафичи, и не многу нападно : пудра, маскара, моливче, и некој впечатлив карамин, обично ставам црвен или розев.
  За преку ден само маскара и моливче,пудра не .Мразам кога ќе видам девојчиња за нашколо натрупани со кило пудра.
   
  На cece17 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Minella

  Minella Активен Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  171
  Природен изглед само маскара и малку пудра за природен изглед:wub
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 3. She

  She Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  301
  Допаѓања:
  569
  Шминка користам да, за на факултет само коректор за подочниците, римел, лабело и тоа е. Не ми е океј да се шетам со подочници наоколу :D Пудра преку неделата избегнувам. А за викенд, пудра, руж, некогаш ги нагласувам очите, некогаш устата, тогаш само туш на очите ставам, и тоа е тоа! :)
   
  На cece17 и Teona им се допаѓа ова.
 4. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  да користам шминка, сакам да ми бидат нагласени очите, затоа што сметам дека очите се огледало на душата:)
  секогаш користам крем за лице, пудер, молив за очи, сенка, маскара, руж и сјај или кармин. доволно ми е
   
 5. cece17

  cece17 Староседелец

  Зачленет на:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  270
  Допаѓања:
  204
  маскара коректор и лабело з аво школо а за навечер во некој кафичи или дикскотека понекогаш ставам и пудра и руж но најмн од се ги акцентирам очите сенка моливче маската сето тоа :)
   
 6. Lara

  Lara Нов член

  Зачленет на:
  29 февруари 2012
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  26
  Секој си има право да се шминка како сака.Јас се шминкам секогаш,зависи од пригодата,некогаш знам и преку ден доста да ги нагласам зошто сметам дека ми се убави :wub се зависи од расположението ;)
  п.с.Сепак убавината доаѓа од внатре :)
   
 7. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,528
  Факт е дека машките не сакаат премногу шминка,особено не кога имаш ставено 3кг пудра,желба да си стиснат на лицето :nah
  Не сум спиела до сега со некој за да ја знам разликата :)
  А користам шминка, за преку ден течна пудра,туш,маскара,сјајче а за навечер плус камена пудра,руменило и некоја сенка, не се шминкам премногу нападно, би рекла нешто повеќе од нежно..
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 8. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  ...ако знам што е маскара па ете:eekслушнаја сам не да не, а никад не сам прашаја што е, ја како мушко неам мислење за шминку, ма шминкајте се колко сакате бре :biggrin
   
  На Aaliyah и Mila Kunis им се допаѓа ова.
 9. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Хахха, како бе не знаеш што е маскара?:biggrin
  Тоа ти е римел или она што трепките ги прави црни, густи, долги...:rofl
  Ах бе момци, момци...
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 10. InnaLaurie

  InnaLaurie Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  281
  Допаѓања:
  322
  Без маскара не излегувам од дома, само кога се бањам и кога спијам немам маскара на очите. 2. Сјај на усните скоро секогаш.
  3. Пудра - зависи кој период од месецот, ако ми е чисто лицето за училиште не ставам.
  Вечерна шминка: маскара, сенка, туш (обавезно), креон (зависи од шминката), пудра течна/камена, руж, и кармин/сјај.
   

Сподели: