1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Шминка - да или не?

Дискусија во форумот 'Лице' започната од lady_blue, 14 февруари 2012.

?

Дали преферирате шминкани девојки или девојки без шминка

 1. со шминка

  3 глас(а)
  42.9%
 2. без шминка

  4 глас(а)
  57.1%
 1. ~ Скарлетка ~

  ~ Скарлетка ~ Активен Член

  Зачленет на:
  25 октомври 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  204
  колку може повеќе НЕ!
  Кога мора нека биде нежна со потенцирање само еден дел на лицето, најчесто очите ама јас ја потенцирам устата пошто ми е најубава :wub
   
 2. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Секако дека да, пред се за лично задоволство, па понатаму за тоа да изгледаш поубаво и пред другите. Без претерување.
   
  На street_chic, WomanInRed, elizabetta и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,260
  Допаѓања:
  3,107
  Најголем дел од луѓево, особено за женскиов род правам муабет шминката ја сфаќаат како еден вид маскирање, значи незадоволен си сам од себе и сакаш да се прикриеш(а не дека нешто ти фали)
  А јас пак мислам дека со шминката треба едноставно оние убави карактеристики шо ги имаш само да ги потенцираш да дојдат до израз...едноставно на тоа убавото да му дадеш да излезе на виделина :)
   
  На parvati и Luckky им се допаѓа ова.
 4. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Јас за мене си се шминкам, не користам кој знае колку шминка, но пудра и маскара ми се најкористени производи. Речиси секој ден ставам маскара додека лабелото не го заборавам, за излегување секако пудра, нешни сенки и никаде без туш(различни варијации на cat eye). :)
  Според мене со шминката се потенцира убавина и не за џабе е less is more.
  [​IMG]
   
  На WomanInRed и Сара.13 им се допаѓа ова.
 5. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977

  Јас за себе прво најмногу, а потоа да за другите во зависност од приликата сакам шминка и сакам средени и дотерани луѓе , ама да биди со одмереност и со вкус ...да не личи на фараонка ко шо велат старите.
   
  На Emma.T, WomanInRed, Сара.13 и уште 1 член му се допаѓа ова.
 6. Lepaa

  Lepaa Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 декември 2012
  Мислења:
  985
  Допаѓања:
  1,704
  ДА за излегување ама НЕ за у школо.Мислам стварно не изгледа убаво.Уште мини сукња фали и како за во диско.Често знам за излегување да ставам само креон,римел и сјај за усни.Пудра само еднаш имам ставено и целото лице ми се направи за никаде од тогаш нема шанси (shake) .А имам и читано дека шминката не е убава за лицето како и за очите.
   
 7. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,260
  Допаѓања:
  3,107
  Ќе зборувам лично за себе...Јас обожавам да се шминкам и уживам во тоа, значи најпрво си ги задоволувам своите критериуми.Сакам да сум средена и дотерана во секоја прилика, тоа ми е во крвта, тоа мене ме исполнува, нема потреба другите да се задоволени.
  Но факт е дека секоја женска особа се дотерува повеќе поради фактот дека жените секогаш ќе коментираат како си облечена како си нашминкана, додека мажите ќе го гледаат она под облеката : ) ретки се, значи не викам дека ги нема, машки кои ќе застанат и леее види и ја ташната каква и е, штиклите...секогаш ќе биде она леее брат види види ја рибана (како и е стегнат газот) (wasntme)
   
  На WomanInRed и LoveDealer им се допаѓа ова.
 8. WomanInRed

  WomanInRed Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,324
  Допаѓања:
  3,218
  Јас без шминка не излегувам од дома,сакам секогаш да сум средена.
  Имам многу проблематично лице па морам да го негувам.
  Иначе користам течна пудра, камена пудра, маскара, моливче за очи, сенки за очи ( понекогаш ),лабелце, карминче и руменило.
  I love make up. :wub Поголем дел од парите ги трошам на шминки. :frantic

  images.jpg
   
 9. smeska

  smeska Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 декември 2012
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  53
  Шминката ми е како дрога ... Едноставно неможам никаде без неа ... ма каква дрога ... попотребна ми е од воздухот и водата ... Обожавам да се шминкам ... Се чувствувам попривлечно со неа :) :wub
   
 10. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Више немам место во несесерот за шминки. Секогаш има по 3 пудри,2 маскари како гратис да ми се. Сега по опседната станав и со лакови за нокти дома колекција си правам.
   

Сподели: