Шминка - да или не?

Дали преферирате шминкани девојки или девојки без шминка

 • со шминка

  Votes: 4 50.0%
 • без шминка

  Votes: 4 50.0%

 • Total voters
  8

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
31
Скопје
колку може повеќе НЕ!
Кога мора нека биде нежна со потенцирање само еден дел на лицето, најчесто очите ама јас ја потенцирам устата пошто ми е најубава :wub
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,107
1,133
Најголем дел од луѓево, особено за женскиов род правам муабет шминката ја сфаќаат како еден вид маскирање, значи незадоволен си сам од себе и сакаш да се прикриеш(а не дека нешто ти фали)
А јас пак мислам дека со шминката треба едноставно оние убави карактеристики шо ги имаш само да ги потенцираш да дојдат до израз...едноставно на тоа убавото да му дадеш да излезе на виделина :)
 
 • Like
Реакции: parvati and Luckky

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,375
7,071
1,183
Јас за мене си се шминкам, не користам кој знае колку шминка, но пудра и маскара ми се најкористени производи. Речиси секој ден ставам маскара додека лабелото не го заборавам, за излегување секако пудра, нешни сенки и никаде без туш(различни варијации на cat eye). :)
Според мене со шминката се потенцира убавина и не за џабе е less is more.
 
 • Like
Реакции: WomanInRed and Сара.13

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
И уште нешто :) За кого се шминкаат и дотеруваат жените? За себе, за мажите или за да бидат поубави од другите жени? ;)

Јас за себе прво најмногу, а потоа да за другите во зависност од приликата сакам шминка и сакам средени и дотерани луѓе , ама да биди со одмереност и со вкус ...да не личи на фараонка ко шо велат старите.
 

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
ДА за излегување ама НЕ за у школо.Мислам стварно не изгледа убаво.Уште мини сукња фали и како за во диско.Често знам за излегување да ставам само креон,римел и сјај за усни.Пудра само еднаш имам ставено и целото лице ми се направи за никаде од тогаш нема шанси (shake) .А имам и читано дека шминката не е убава за лицето како и за очите.
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,107
1,133
И уште нешто :) За кого се шминкаат и дотеруваат жените? За себе, за мажите или за да бидат поубави од другите жени? ;)
Ќе зборувам лично за себе...Јас обожавам да се шминкам и уживам во тоа, значи најпрво си ги задоволувам своите критериуми.Сакам да сум средена и дотерана во секоја прилика, тоа ми е во крвта, тоа мене ме исполнува, нема потреба другите да се задоволени.
Но факт е дека секоја женска особа се дотерува повеќе поради фактот дека жените секогаш ќе коментираат како си облечена како си нашминкана, додека мажите ќе го гледаат она под облеката : ) ретки се, значи не викам дека ги нема, машки кои ќе застанат и леее види и ја ташната каква и е, штиклите...секогаш ќе биде она леее брат види види ја рибана (како и е стегнат газот) (wasntme)
 
 • Like
Реакции: WomanInRed and LoveDealer

WomanInRed

Староседелец
15 февруари 2012
1,324
3,218
1,123
Јас без шминка не излегувам од дома,сакам секогаш да сум средена.
Имам многу проблематично лице па морам да го негувам.
Иначе користам течна пудра, камена пудра, маскара, моливче за очи, сенки за очи ( понекогаш ),лабелце, карминче и руменило.
I love make up. :wub Поголем дел од парите ги трошам на шминки. :frantic

images.jpg
 

smeska

Истакнат Член
18 декември 2012
65
53
118
Шминката ми е како дрога ... Едноставно неможам никаде без неа ... ма каква дрога ... попотребна ми е од воздухот и водата ... Обожавам да се шминкам ... Се чувствувам попривлечно со неа :) :wub
 

Natenceto

Истакнат Член
6 март 2012
1,029
1,193
423
Скопје
Више немам место во несесерот за шминки. Секогаш има по 3 пудри,2 маскари како гратис да ми се. Сега по опседната станав и со лакови за нокти дома колекција си правам.