Шминка - да или не?

Дали преферирате шминкани девојки или девојки без шминка

 • со шминка

  Гласови: 4 50.0%
 • без шминка

  Гласови: 4 50.0%

 • Вкупно гласале
  8

Angel-Alessandra99

Староседелец
2 јули 2015
46
44
628
25
Во светот на модата
Дискретна дневна шминка за мене е најубаво,без цртани веѓи како што е сеа модата.
Кармин светол,креонче малку и римелче.Одсекогаш си се шминкам вака,освен за некои посвечени настани.
Се што е премногу делува невкусно.

А јас па видов дека тие цртани веѓи веќе нема да бидат во мода.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
А јас па видов дека тие цртани веѓи веќе нема да бидат во мода.
Дај боже да им престане модата што побргу и да не се враќа никогаш. Нешто нај безвезално на свет се цртани веѓи, посебно се лоши ако се полукружни или со иста дебелина од почеток до крај.
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Мене па природни веѓи кои се густи и дебели или добро (значи добро, а не лошо) нацртани ми се преубави. Мислам дека еден од најубавите делови на девојка покрај клучната коска и нозете се веѓите. Сите луда ме прават, ама пример од Cara Delevingne веѓите ми се прекрасни. Не мора да се шлакаат ептен, ама само дополнување на празнините и давање форма е убаво. Е сега, проблемот настанува кога сите се стремат кон дебели веѓи, а на девојки со ситно лице и таков посветол тен не одговара густа и дебела веѓа. Aко девојка со силно изразена вилица, впечатлив нос или усни стави, изгледа феноменално. Ако некоја е со ситни усни, ситно носе или ситни очиња фала богу дека преисцртана веѓа ќе стои грдо.
Сепак мое мислење дебели > тенки веѓи. Замина модата на преисчупани веѓи, thank God. И на улица ако видам девојка со убаво оформени и нацртани веѓи (значи пак, убаво и суптилно нацртани, а не пренашминкани) одма се вртам. Па и јас самата најмногу внимание нив им обрнувам :sram
Мене ова ми е преубаво
864808d5520d48a749b6df0273b66519.jpg
article-2337735-18B16C2E000005DC-880_306x423.jpg
EmiliaClarkePinkCheeksLips.jpg

Koлку за споредба само меѓу тенки и дебели веѓи, хипотетички како би изгледала Кара со потенки.
945064d6541ccd95e0cde2de922c862a.jpg
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Electra, Saladin and malo

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Мене па природни веѓи кои се густи и дебели или добро (значи добро, а не лошо) нацртани ми се преубави. Мислам дека еден од најубавите делови на девојка покрај клучната коска и нозете се веѓите. Сите луда ме прават, ама пример од Cara Delevingne веѓите ми се прекрасни. Не мора да се шлакаат ептен, ама само дополнување на празнините и давање форма е убаво. Е сега, проблемот настанува кога сите се стремат кон дебели веѓи, а на девојки со ситно лице и таков посветол тен не одговара густа и дебела веѓа. Aко девојка со силно изразена вилица, впечатлив нос или усни стави, изгледа феноменално. Ако некоја е со ситни усни, ситно носе или ситни очиња фала богу дека преисцртана веѓа ќе стои грдо.
Сепак мое мислење дебели > тенки веѓи. Замина модата на преисчупани веѓи, thank God. И на улица ако видам девојка со убаво оформени и нацртани веѓи (значи пак, убаво и суптилно нацртани, а не пренашминкани) одма се вртам. Па и јас самата најмногу внимание нив им обрнувам :sram
Мене ова ми е преубаво
864808d5520d48a749b6df0273b66519.jpg
article-2337735-18B16C2E000005DC-880_306x423.jpg
EmiliaClarkePinkCheeksLips.jpg

Koлку за споредба само меѓу тенки и дебели веѓи, хипотетички како би изгледала Кара со потенки.
945064d6541ccd95e0cde2de922c862a.jpg
Да, ова е убаво, ама за жал секоја девојка не е професионален шминкер, па насекаде гледаме лошо нашлакани веги. Иако да, и мене вакви веги ми се допаѓаат, погоре повеке мислев на тенки и исцртани веѓи
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Па не ни треба да си професионален шминкер за добро нацртани веѓи. Многу потешко е очите да ги нашминкаш, отколку веѓите да ги поминеш со моливче и да ги пополниш само :) Го нагласуваш лакот, кај што нема празнини заради поретки влакна тука дополнуваш и тоа е тоа. Шлакање многу не ти треба. А лошо исцртани веѓи имаш и кога баш како што кажав се преисцртуваат или девојки со светла коса ги исцртуваат премногу црно. Или кога ставаат многу восок за да држи па светат како ламиони после.
Пак ќе речам, девојка со добро оформени веѓи ми е 10000 попривлечна отколку некоја со тенки. Али добро, да не се повторувам, субјективна сум овде малку :D
Еве баш сега си гледам мои слики од пред некоја година кога имав тенки и ги споредувам со сега кога ми се доста подебели и разликата е огромна. Кај ми бил паметот онака што сум ги оформувала да ми е да знам :D
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: malo

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Не сум за нападна шминка,сум за незабележлива
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Мене па природни веѓи кои се густи и дебели или добро (значи добро, а не лошо) нацртани ми се преубави. Мислам дека еден од најубавите делови на девојка покрај клучната коска и нозете се веѓите. Сите луда ме прават, ама пример од Cara Delevingne веѓите ми се прекрасни. Не мора да се шлакаат ептен, ама само дополнување на празнините и давање форма е убаво. Е сега, проблемот настанува кога сите се стремат кон дебели веѓи, а на девојки со ситно лице и таков посветол тен не одговара густа и дебела веѓа. Aко девојка со силно изразена вилица, впечатлив нос или усни стави, изгледа феноменално. Ако некоја е со ситни усни, ситно носе или ситни очиња фала богу дека преисцртана веѓа ќе стои грдо.
Сепак мое мислење дебели > тенки веѓи. Замина модата на преисчупани веѓи, thank God. И на улица ако видам девојка со убаво оформени и нацртани веѓи (значи пак, убаво и суптилно нацртани, а не пренашминкани) одма се вртам. Па и јас самата најмногу внимание нив им обрнувам :sram
Мене ова ми е преубаво
864808d5520d48a749b6df0273b66519.jpg
article-2337735-18B16C2E000005DC-880_306x423.jpg
EmiliaClarkePinkCheeksLips.jpg

Koлку за споредба само меѓу тенки и дебели веѓи, хипотетички како би изгледала Кара со потенки.
945064d6541ccd95e0cde2de922c862a.jpg
Нели е убава?
Alison-Lohman.jpg
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Кај која како,викаат за да изгледаш убаво треба се да е умерено,а мислам дека претерана шминка е за нигде (wasntme)
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi