1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Несоница

Дискусија во форумот 'Спиење и сонови' започната од MissChievous, 26 февруари 2012.

 1. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Да медитација,
  но за почетници,не без надзор од некој кој е поискусен на тоа поле.
  Доаѓа до компликации кои делуваат збунувачки
  и застрашувачки за тие кои тек почнуваат:)
   
 2. Harmonija

  Harmonija Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јули 2013
  Мислења:
  600
  Допаѓања:
  405
  За спиење ми помага техно, транс или амбиенталната музика заради хипнотизирачките ритмови. Пред да легнам пуштам тивко и право во спанчево! :rofl
   
 3. Мрачна

  Мрачна Нов член

  Зачленет на:
  16 ноември 2013
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  3
  Имам несоница дури и се случува да не заспијам цела ноќ а утрото да работам 300 на саат. Не се обидувам да ја решам затоа што до сега никогаш не сум ја решила и најчесто ми е забавно навечер, хиперактивен човек.
   
 4. TheQueen

  TheQueen Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 ноември 2013
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  376
  Баш минатата ноќ ме уби несоница...Легнав во 23:15 некаде, а се сеќавам дека бев будна некаде до 4...
   
  На Kisserboy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. dreamydreamer

  dreamydreamer Староседелец

  Зачленет на:
  11 октомври 2012
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  47
  Несоница имам веќе подолг период, без разлика дали сум преморена или не, мене тоа ништо не ми менува.Ќе легнам, ќе се вртам со саати во кревет, и ќе заспијам накај 6 саат сабајле и ќе спијам 3-4 саати.Во периодиве на распуст ајде де, ништо страшно да речеме, ама кога сум во школо ми пречи ептен, се ми се пореметува, дремам на часови...Порано успевав со музиче да заспијам, ама се одвикнав некако од тоа, па не ми помага сега.После тоа алтернатива ми беше чај од камилица пред спиење, еден период океј ми беше, ама еве сега ни тоа не ми функционира, така да пробувам барем навечер да го искористам времето колку што можам...
   
 6. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Чајче од природен микс на нане , валеријана, и слични безопасни работи... комбинацијата е добитна...
  ВАЛЕРИАН МИКС се вика. И јас имам проблеми со несоница, користиш чај по потреба , некаде сат- два пред спиење и спиеш како бајче...
   
 7. cece17

  cece17 Староседелец

  Зачленет на:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  270
  Допаѓања:
  204
  мене ништо од чаеви и билки и витамини техники и видеа на јутуб за спиње ми немаат помогнато како и долги прошетки и топли млека тушеви ароми и проветрени соби перници и нз што веќе не.Отидов на психијатар ми препиша прво мелатонин ни тоа не ми помогна па луната 10 мг ни тоа ништо и сеа пијам флузепам 30 мг и спијам секоја вечер од 6 до 8 саати и без тие апчиња не можам да заспијам и си ги обожавам ...проблем е што ствараат зависност ама мене не ми е гајле зошто по 9 месеци мачење со несоница го најдов лекот
   
 8. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Јас имам несоница скоро десет години. Поточно, каде и да отидам, ми кажуваат дека имам фобија од спиење.
  Легнувам, се чувствувам преморено. Сакам да заспијам. Ми треба сон. Ги затворам очите. Почнувам да го слушам отчукувањето на срцето, се забрзува. Зуење во уши. Мислам во секој миг ќе се урне врз мене нешто. Се трудам да ги насочам на друго место мислите. Залудно, почнува да ме притиска нешто во гради, губам воздух.
  Станувам, се шетам како куче низ цела соба, сѐ уште го имам чувството дека пред малку ќе сум умрел.
  И така секоја вечер, сѐ додека не паднам за спиење. Често заспивам со телефонот во рака додека пишувам. Можам да заспијам со книгата во рака. Еднаш, дури и задремав во кафиќ додека чекав другар ми да направи муабет на телефон.
  Сѐ имам испробано. И апчиња, медитации, опуштање пред спиење. Ништо не ми помага. Освен ако не заспијам несвесно и тоа тоа се 4-5 часа.
  Овие 10 години имам такви главоболки поради слабото спиење што едно време мислев тумор имам. Се штрекнав во мозок и направив секакви испитувања за да стигнеме до тоа дека имам хроничен замор.
  И доста е пишување.
  Еве сега веќе изминуваат околу 30 часа без спиење...
   
  На Prashina, Lady* и cece17 им се допаѓа ова.
 9. Метаморф

  Метаморф Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 декември 2014
  Мислења:
  300
  Допаѓања:
  336
  Имам и јас несоница неколку месеци,сакам да ја снема ама од друга страна не сакам да се клукам апчиња.Пробав и со прекумерена физичка активност ама привремено само ми помогна.И сега методот со кој што се слуажам е што не спијам 2 дена по ред и утре вечерта си легнувам рано кај 8,така да добро утро. :rofl
   
  На cece17 и MATEJA им се допаѓа ова.
 10. MacedonishQueen

  MacedonishQueen Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2015
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  131
  Луѓе сатот 05:51 мене сон уште не ме фаќа :( - Веќе 1 недела имам несоница никако не ме фаќа спиење. Тамам ќе заспиам пак се будам. Во теекот на ноќта многу често се будам. Имам многу лоши мисли, лоши сонови сонувам. :mad:
   

Сподели: