Како да ослабам ефикасно? | Црнобело Форум

Како да ослабам ефикасно?

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
Зошто сето сте расположени скептични кон новите производи. Сакам да знам повеќе за тах. Мислам дека може да ми се од корист!
Зашто со години се зборува за лекови за слабеење а сите се пак со прекумерна тежина.Различни производи иста превара.Тој што ќе го најде клучот за слабеење ќе биде мултимилијардер.Секоја терапија е слична,отпочеток губиш тежина и се радуваш па понатака ја враќаш.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,653
1,683
Normandy
Зашто со години се зборува за лекови за слабеење а сите се пак со прекумерна тежина.Различни производи иста превара.Тој што ќе го најде клучот за слабеење ќе биде мултимилијардер.Секоја терапија е слична,отпочеток губиш тежина и се радуваш па понатака ја враќаш.

Или пак јојо ефект.

Да не зборам за содржината на тие отрови што се внесуваат.
Физичка активност и правилна исхрана. И првото и второто зависи од индивидуата. Некои слабеат на теретани, други на зумба, танцоци. Едни со намалување на внесување на полисахариди, други со масти. Се` зависи од индивидуата. И треба прво човек да се консултира со стручни луѓе, да му препишат кои можни режими би требало да ги испроба, за на крај и самиот да ги виси резултатите.
 

Mameha

Староседелец
9 јуни 2013
365
819
1,103
Вселената
Не сум имала никогаш ваков проблем да се борам против килограмите, ама имав една другарка која имаше проблем и и сметаше многу и успеа да го надмине фала богу .
Знам дека не треба да се гладува, тоа е правило број еден мислам јас, оти ако се гладува уште полошо ќе биде. Да се внимава на исхраната и поручекот е најбитниот дел во денот, никако да не се прескокува оти тој ја дава најгоемата енергија во текот на денот. Алкохолот, благо такви работи јок! Благо во мали количини како мули и сл. што се диеталнине прозиводи.
И нормално повеќе салати и со секое јадење потребно е салата да се јаде, брза храна не треба да биди во менито на јадење никако, овошки, зеленчук пред се.
И секако вежбање треба и воља пред се. Инаку џабе одиш на нутриционизам пример како шо одат некои, или се правиш пред другите на диета сум, а кога ќе се свртиш скришум ќе лапнеш едно чоколадо, тоа не биваа...
А и сигурно ако дремиш денеска цел ден пред пц и само јадеш јадеш не можеш газот да го поткрениш, а сакаш да ослбеш нема да се случи чудо сам по себе да осабеш :)
 

ivanana

Староседелец
15 мај 2013
15
1
603
42
Зашто со години се зборува за лекови за слабеење а сите се пак со прекумерна тежина.Различни производи иста превара.Тој што ќе го најде клучот за слабеење ќе биде мултимилијардер.Секоја терапија е слична,отпочеток губиш тежина и се радуваш па понатака ја враќаш.

Но секој има право да слабее како што сака!
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Но секој има право да слабее како што сака!
Точно така, само има една разлика.
Имаш некој што сака да слабее и некој што си фантазира дека ќе ослабе.
Апчиња, чаеви, шејкови, врагови се за овие вторите.
Масните наслаги се топат со физичка активност и со здрава исхрана и точка. Овие маркетинг булшет пропаганди, се за луѓе со недоволна воља.
Да бидеме реални, сите го знаеме вистинскиот рецепт за симнување на килограми, ама ете на некои едноставно не им одговара да го применуваат, па посегнуваат по најлесната и секако ( ќе си увидат и сами) најбезвезалната и неефикасна ствар.
 

ivanana

Староседелец
15 мај 2013
15
1
603
42
Мислам дури дека цигарите ќе ви помогнат да се топи мастите!