1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што е љубов?

Дискусија во форумот 'Љубов и секс' започната од Lena, 14 септември 2013.

 1. Ranta

  Ranta Истакнат Член

  Зачленет на:
  22 октомври 2015
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  27
  Љубов е кратко кажано задоволство. Љубов е повратна информација од нешто/некого/некоја. Љубовта е емоција, приврзаност кон нештото - ставање на истото во побитни/приоритетни работи (кажвам за одредена тема).
  На пр. од книги најомилен период ми е реализмот, а најомилен автор Достоевски.
  Ако е давана само од една страна, а од другата не е возвратена тоа не е љубов. Зборам за луѓето, бидејќи ако не е возвратена - задоволството не е постигнато.
  Колку и да се пиши, има само една реченица шо е најбитна:
  Љубовта не е тоа што можеш да го добиеш, туку тоа што можеш да го дадеш.
  За сите работи. Ако правиш добро, добро ќе ти се врати. Љубовта е доброто, барем така е во теорија. Праксата е малку поразлична.
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,731
  Допаѓања:
  761
  FB_IMG_1445329493497.jpg
   
  На HAZARDER му/ѝ се допаѓа ова.
 3. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  448
  Еве кога веќе не постои начин на кој не е искажано што всушност е љубов
  јас би додал како ја гледам љубовта од еден друг агол!

  Љубав је пуна каца гована,одозго поливена медом
  кад се будеш ожение/удао
  поједеш меед,остаче ти читав живот
  јести оно шта ти ја остало:)
   
 4. Armagoddamn

  Armagoddamn Истакнат Член

  Зачленет на:
  28 октомври 2015
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  33
  • Неколку мислења едно под друго
  Е тоа е љубов

  да го сакаме она што го правиме
  да го правиме она што го сакаме

  како под анестезија да си
  цел свет престанува и се оддаваш

  цел свет да ти запре и да мислиш на она што направило се да застане

  перверзен....
   
  #114 Armagoddamn, 3 ноември 2015
  Последна промена од модератор: 3 ноември 2015
  На Tantara, diva orhideja и Mnogo Bitno им се допаѓа ова.
 5. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Зависи за каква категорија на граѓани станува збор, извесни категории не со во состојба да осеќаат ништо повеќе од бејсик нагони, се движат на автопилот 24/7 и не мрдаат од амигдалата и рептилското мозоче цел живот и како што учичните светилки привлекуваат молци така и тие се привлечени од некоја политичка опција...
  Од друга страна постојат места во Хунзистан каде запекот често се интерпретира како бременост...
   
 6. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  Љубов..
  Пρегρатκа κоја го мρда цело тело, баκнеж κој до небо те носи. Поглед мил κој ти κажува ρаботи повеќе и од κажаните збоρови..
  Моментот κога се пρедаваш. Таа сρеќа.. Чувството е неодρедено слобода, возбуда, сила...
  *Љубов е да саκаш неκого а да не ја знаеш вистинсκата пρичина. .
   
  #116 ●Untouchable°, 4 ноември 2015
  Последна промена: 4 ноември 2015
 7. gabi96

  gabi96 Полноправен Член

  Зачленет на:
  4 септември 2015
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  28
  љубовта според мене представува слога,верност,почит,долготрајност помеѓу две души,помеѓу две срца и две личности сврзани по непозната линија(inlove)(inlove)(inlove)(inlove)(inlove)(inlove)(inlove)(inlove)(inlove)(inlove)
   
  На HAZARDER му/ѝ се допаѓа ова.
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Емоционална состојба која го потиснува рационалниот дел на мозокот и не ти дозволува да расудуваш логично.
   
  На Saladin, MoonFairy, malo и уште 5 други им се допаѓа ова.
 9. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  448
  Κатегоρијата во κоја што јас пρипаѓам,ни малκу ни пове е κатегоρија со добρонамеρност,ρазбиρливост и без пρедρасуди,κој е и κаκов е и κаде пρипаѓа заρазлиκа од неκои длабоκо етиκетиρани типови на луге со паρтисκо хунзистансκа позадина,од κаде што дошле,таму и пρпаѓаат,и κо завеани во виоρот,чеκаат од неκои недоκваκани паρтијаши κоρκа леб да им дадат,а за љубов и не чуле.κатегоρијата во κоја јас пρипаѓам е запρаво κатегоρија на луге κои што со занимават со сеκојдневни дејности да пρидонесат за своето семејство,и лугего со слечени задници κои чеκаат да дојдат на власт и заземат неκаκва позиција а до тогаш κаκо теρет на обичниот гρаѓанин,ќе моρа и нив да ги супвенциониρаат ,оти тие не се замаρат да се фатат за ρабота,туκу чеκаат да дојде нивната банда и да пρдолжат со животот,аκо не умρат до тогаш.
  Значи љубовта изρазена во мојот ,еве,κонтρовеρзен пост,е изρазена на начин во κој саκав на шеговит начин да ја изρазам мојата мисла,земајκи ги повеκето години поминати во еден бρаκ.Ваκва ρеплиκа на мојот пост можат да дадат само луге или нелуге ρодени тоκму од таа запечена бρеменост,и ниκогаш не ја почувствувале љубовта.
   
  На gabi96 и diva orhideja им се допаѓа ова.
 10. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Хунза, тебе чунки наречниците на третио ден ти таксале конзерва со гулаш наместо мозок -

  Дакле ти си во брак кој уствари е каца со говна?
  Со среќа сркањето...

  Него...субвенции на жива мера трече дете земате?
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: