Што е љубов? | Црнобело Форум

Што е љубов?

Plamenot Vo Mene

Член со 30 казнени поени
10 март 2018
11
1
3
31
nema ljubov sve e hemija i reakcija na teloto vo idnina koga ke bidat lugeto pola roboti pola luge nema da ima custva nema da postojat custva
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,265
5,781
1,683
Disco
Љубов зависи од перцепција. За мене е тотален ризик, нема поголем ризик кога 100% спушташ гард и влегуваш во врска без резерви, опции, тајни, лаги и остали гадни ствари. Може е наивно во денешно време но не гледам поинаков начин, или си all in (pun, well...:D ) или си во слепа улица. А реципроцитет, па да...кога ќе се најде такво нешто, следи брак па што да не и семејство понатаму.
 

Sasho

Полноправен Член
12 ноември 2020
36
11
8
39
Измислица за да не останиме сами на стари години. Избледува љубовта и секој втор изневерува ама уште бараме сигурност и почит и поштен парнтнер.
 

187 SB

Истакнат Член
11 септември 2019
65
53
318
Љубов не постои . Ние само веруваме дека некои работи всушност претставуваат љубов. Ама всушност сме заслепени на некој начин и голем дел веруваат дека постои. Јас не верувам.
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
157
1,053
90
Човек своите емоции ги има сега,овде и во овој момент, и во ред е.
Сепак се е минливо и променливо.
Како денот е и човекот.
Сонцето изгрева од исток или исток за човек е кога се родил.
Сонцето заоѓа на запад или запад за човек е староста.
Емоциите се север и југ, секоја една спорти друга, топла-ладна.

Ако во денот од облаци не го гледате сонцето и ви е темно во душата,...не се секирајте с'e ќе помине.
Завртете се спрема "исток" (во вашата младост, детство) сетете се кога вие сте биле љубов, чиста љубов (сонце)!
download (1).jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,265
5,781
1,683
Disco
Измислица за да не останиме сами на стари години. Избледува љубовта и секој втор изневерува ама уште бараме сигурност и почит и поштен парнтнер.

И тоа како постои, само не е за сите. Сепак треба сериозно познавање на самите себеси, познавање на партнер/ката, имање доволно почит за себеси и другата страна па и емоционална длабочина. Љубовта е еден од највисоките дострели на човечките суштества, и еден од најголемите ризици.
Просечен жител и жителка на овие подрачја не се нит емотивно нит ментално нит интелектуално во можност да пружат љубов на друга особа и да се отворат за љубов кон себеси. Најчесто го мешаат нагонот со љубов а тоа е голема грешка.
Дали можеби затоа што, со исклучок на пар особи, општо земено женските особи биле феноменални со мене во било кој капацитет ми дава поинаква перспектива ама како и да е, љубов е за изградени личности.
 

Sasho

Полноправен Член
12 ноември 2020
36
11
8
39
И тоа како постои, само не е за сите. Сепак треба сериозно познавање на самите себеси, познавање на партнер/ката, имање доволно почит за себеси и другата страна па и емоционална длабочина. Љубовта е еден од највисоките дострели на човечките суштества, и еден од најголемите ризици.
Просечен жител и жителка на овие подрачја не се нит емотивно нит ментално нит интелектуално во можност да пружат љубов на друга особа и да се отворат за љубов кон себеси. Најчесто го мешаат нагонот со љубов а тоа е голема грешка.
Дали можеби затоа што, со исклучок на пар особи, општо земено женските особи биле феноменални со мене во било кој капацитет ми дава поинаква перспектива ама како и да е, љубов е за изградени личности.
Епа затоа тука е сведено само на побарувачка од страна на оној што мисли дека е малку поразличен а со тоа и емоционално зрел а не е и после со погрешни сме завршиле и немало љубов, немало почит. И јас бев во тие ете се заврши со развод.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider