Редовна војска

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
06.06. 2011 :) Пред неполна година отидов, ама не издржав, за жал.

На ова што го наброја погоре, има многу машки кои нема да издржат, а камо ли женски, сепак браво за храброста.
 

Везилка

Активен Член
20 февруари 2012
118
220
43
33
На ова што го наброја погоре, има многу машки кои нема да издржат, а камо ли женски, сепак браво за храброста.
Има еден старешина/постар водник во Велешката касарна, Албанец е, Мамути се презива, кој служел таму сигурно го знае, на војниците им ги шутираше чизмите по ходникот затоа што не биле под конец наредени. И тоа го правеше се додека не ги наместеа како што тој кажал:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
На ова што го наброја погоре, има многу машки кои нема да издржат, а камо ли женски, сепак браво за храброста.
Што не би издржале машки а и женски ?
Војска одиш не одиш во градиште на плажа... жалам што довојкава не издржала физички, за психички не се сомневам дека во секунда не може никој да го смени сопственото размислување ама за физички треба кондиција, мускулна маса и се следствено на тоа а тоа не може да биде без најмалку пола гонина спремање...

Еве ти личен пример.. заминав со 93 се вратив со 78 кила. Што дкеа креветот треба да е коцка, имаш земи потврдо картонче или картица за телефонска говорница за 30 секунди имаш раб прсти да пресечеш... касети линија, ка имаш смерници на подот , што е комплицирано а и што мајка бараш да туркаш касета не е пола кило таа , треба богами да запнеш за да помрдниш... афторитет од старешини ... сакаш да ти кажам како во куманово ми беше во команда на касарна покрај 20+ старешини ранк на капетан/ капетан прва класа/ мајор/ потполковник (+ здружена команда со генерал потполковник Јанчески бог да го прости ) (?) од 8 до 16 нема пет минути а да не видиш било кој од нив, кошула запетлана до последно, стегнат опасач ...

Уште еднаш навистина Везилка штета што не си поминала на физичкиот план, требало некој да те подучи и да се спремиш самата... за психички ако се сака СЕ Е ВОЗМОЖНО ЗА СЕКОГО !!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Везилка

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Аххх Војјска...Многу радо би идела да сум поспремна физички...
Ама имам време...ке продужам со тренинзи и се надевам ке ојачам...А ако ојачам...Прва ке сум тамо
:zelen
 

Везилка

Активен Член
20 февруари 2012
118
220
43
33
Еве ти личен пример.. заминав со 93 се вратив со 78 кила.
Тоа заборавив да го напоменам. Јас сум хард кор мразач на грав, ама таму пројадов. Од што морав. Друго - нема. Што ти е сервирано тоа ќе јадеш. Јадењето е катастрофа. И јас за рок од 10 дена си дојдов ослабена. Среќа живеам преку улица од касарната во Велес, па мајка ми доаѓаше и ми носеше редовно на посета по нешто да си каснам, па така и шверцувавме во собата по нешто.
 

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
Знам дека е тешко, можеби јас си поминав лесно покрај сите официјални строгости , јас имав проблем со официјалснот што морав да ја имам по 8-9 часа на ден. Останатиот период од денот кој го поминував со моите војнички и иако ништо не можеше да ми биде речено од нивните претпоставени зошто јса не бев под нивна команда туку само споев/јадев со нив јас сам од себе си давав за “наредба“ да им помогнам на нив во било што... јас бев војска со 22 години, а децата со 18-19г имаа по 70 и повеќе дена стража од 120 можни после прекоманда. Стража ... тоа за киндер генерациите значи 4 сати слободно (јадиш/спиеш или било што сакаш) 2 сати на припремнсот во одредена соба без дозвола за излегување, 2 сати состојба мирно на отворено ... и така 3 пати на ден , 5 дена во неделата... во петок повлекување од стража, слободен викенд дома, во понеделник во 8 сабајле повторно на стражарско место... жалам за сета Кумановска компанија ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Везилка

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Ако се има воља, све може да биде. Татко ми е служија 18 месеца у Загреб, ми овде неможемо 3 месеца, и тој не е ни треќина од ЈНА што е било. Психички све може да се издржи. За физички .. треба малце мускулна маса и спремање кондиционо, ма да и тој не е страшно, све се постиза сс труд и време.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

bacdac

Полноправен Член
27 февруари 2012
48
19
8
34
Па за да влезеш во Професионалните војници или Платени како што ги викаме, мораш да ја минеш основната обука, па после да конкурираш, а за тоа треба многу муви лапање. И врски, секако.

На преглед нема ништо страшно, тоа е комплетен систематски преглед, како во школо, само те проверуваат детално се, дали си здрав, крв, мокраќа, притисок, дали си правен операција, заби ти проверуваат, вид, тежина, висина, рентген...

Треба да имаш минимум 50 кг за да те примат. Јас имав 47, ама ми допишаа 3 килца колку за да не ме вратат назад. И јас си го сфатив тоа здраво за готово и не се потрудив ништо.
Треба да си многу физички спремен. Ако планираш да одиш во војска, имај на ум дека тоа воопшто не е заебанција. Првите денови е многу тешко и нормално е дека ќе кенкаш за дома. Оди тренирај нешто, трчај, кондиција набивај. И психички спреми се ако планираш да издржиш. Досадно е кога ти кењаат старешините над глава, особено ако си темпераментен тип. Мораш тоа да го отстраниш, јбг авторитет се и мора да ги трпиш и да им одговараш на секое со Разбирам, постар воднику (внеси рандом чин).
Послушност, дисциплина како што кажав, мора. Мобилни телефони се забранети, ама лесно можеш да ги шверцуваш внатре, друго несмееш ништо, за мобилните прогледуваат низ прсти колку-толку. Заебанција нема, касетките мора да бидат секогаш под конец наредени, растурен кревет исто така - нема. Ако тоа ти се случи, рачунај дека дома ќе си одиш. Креветот МОРА да е скоцкан секогаш кога ќе се разбудиш. Го местиш како што е правилно, не по твое да си диплиш, туку според правила и прописи. Чаршафот несмее да биде провиснат, туку убаво да биде оптегнат. Ако не биде, рачунај дека старешината ќе ти го растура додека не го наместиш како што треба, пропратно со навреди и исмејавање. Истото важи и за касетите (шкафчињата). Ќе ти растура се додека не наместиш како што треба и ќе ти сере над глава додека местиш (читај ќе те омаловажува).
Чистота мора да има. Метење, нон стоп во собата каде што се спие, вецињата исто така чисти, несмее ни капки во мијалникот да има. Се треба да свети. Прашина избришана, чизми наредени како што треба, и во кревет треба да си најдоцна во 10 часот навечер. Наутро во 6 се станува.
За таму ти треба само паста и четка за заби, тоалетна хартија, бањарка, шампон, сапун, гел за туширање. Никакви други работи не се дозволени. Веш ќе си носиш од дома, нормално. Други алишта не. Само долен веш смееш. Ни чорапи несмееш, тие ќе ти дадат од таму војнички чорапи (од оние зелените до колена).
Ако те интересира нешто друго, прашај ме :)


А дали има некој таму што го покажува сето тоа (местење кревет средување во шкафчето) а дали можи алиштата да си ги носиш со тебе во купатило. Потоа дали можи да се депилираш на лице да не се бричиш, и дали има некој кој покажува како се чисти W.C. и сите пропратни работи.

Инче јас вежбам 300 стомачни ми се собираат во денот потоа 40 склека еднаш во денот и полека наголемувам трчам кога имам време + загревајне некои најобични вежби.
А дали знае некој што ако не можиш да извршиш некоја вежба треба цела ден да ја работиш таа вежба ?
 

Везилка

Активен Член
20 февруари 2012
118
220
43
33
А дали има некој таму што го покажува сето тоа (местење кревет средување во шкафчето) а дали можи алиштата да си ги носиш со тебе во купатило. Потоа дали можи да се депилираш на лице да не се бричиш, и дали има некој кој покажува како се чисти W.C. и сите пропратни работи.
Да. Ама немој да мислиш дека ќе ти објаснува 100 пати. Еднаш објаснува и гледај да научиш од прва :) За бричење треба да си избричен секој ден, ич да нема подраснато брада, немој да мислиш дека тебе некој ќе те чека да се депилираш:rofl Едно влакненце да стрчи, ќе те врати назад да го избричиш и нормално уз тоа дека ќе ти кења. Алишта несмееш твои да имаш, таму кога ќе стигнеш ти ги собираат алиштата твои и ти даваат униформа, и ти немаш пристап до собата каде што твоите а и другите алишта стојат заклучени.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena