Редовна војска

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Повеќето од постарите луѓе велат дека задолжително треба да се оди во војска, као демек поради тоа што се укинала задолжителната војска, многу мажи почнале да не личат на вистински мажи.. :rofl

А, имам и слушнато дека повторно ќе се воведувало редовна војска за оние од 18 до 27 години. Како и да е, мене никој и ништо нема да ме натера да одам некаде каде што не сакам. (shake)

Ваше мислење? :)

Иначе, така ми текна на темава, ако не чини избришете ја. ;)
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
ja besHe na regrutaciju tk kd napuni osamnaesHcHe doljna crta darcHe.... hhh ama posle toj op ukinasfa gu vojsku redovnu : )
hfaaaaaaaaaala bogu i takoj icH ne mi se idesHe : ) kd sam bija mal sam vikaja ne idu bre u vojsku....ke me upucaf tamo : )
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Јас сум за да има.. Ама како ЈНА никогаш нема да биде, тоа ти било армија, а не ова сега е обичен прдеж колку да се рече имаме "армија"..(talk)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky, 4FUN and Bum-Bum

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Јас сум за да има војска...И во право се постарите дека откако нема војска пола мажи не личат на мажи...;)
Една војна да избие 60% од "мажите" нема да знаат да држат пушка у раце -.-
Само штета што државата нема пари :eek
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Јас сум за да има војска...И во право се постарите дека откако нема војска пола мажи не личат на мажи...;)
Една војна да избие 60% од "мажите" нема да знаат да држат пушка у раце -.-
Само штета што државата нема пари :eek
и јас сум за да има редовна војска. за да се научат некој на дисциплина и ред. Инаку причината за неамње на редовна војска не е немањето на пари на државата, туку работата е НАТО стандардите. Секоја земја членка или кандидат за НАТО мора да има професионална војска а не редовна војска...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Везилка and Bum-Bum

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Јас сум за да има војска...И во право се постарите дека откако нема војска пола мажи не личат на мажи...;)
Една војна да избие 60% од "мажите" нема да знаат да држат пушка у раце -.-
Само штета што државата нема пари :eek
Демек па тие што биле знаат. Да бидеме реални, после `91ва војската во Македонија не ни личела на војска. Од искуствата на повеќемина кои служеле после `91ва (мои блиски роднини и пријатели кои меѓусебе не се ни познаваат) споредени со искуствата на татко ми, вујко ми, чичко ми, дедо ми итн. кои служеле во ЈНА, ни приближно не наликувало на војска тоа. Тоа било распашана багра.

Онтопик: Се сложувам да има редовна војска, ама кога веќе станува збор за такво нешто да се биде добро организирано. Слушајќи ги постарите кои служеле во ЈНА, тоа им било животна школа. Место каде научиле за дисциплина и почит. Место каде научиле што е награда, а што казна.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Maks

Староседелец
Идев на регрутација ама таман ми дојде покана ја укинаа војската, сакам да одам и ако се оде нека побрзаат оти за некоја год. ке ја минам 27-цата па нема да ме фати после :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno and Bum-Bum

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
Би требало да има и ако се врати да има редовна војска шо мислам дека е нереално и неостварливо не би ми претставувало проблем да идам 3 месеци :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD and Bum-Bum

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Не верувам дека ке има ама навистина не се мажи тие што ја избегнуваат.....ете јас ке одам место нив ако можам некако да им ја докажам нивната машкост:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hexasto and Bum-Bum

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Добро е да се воведе војска, но кога се воведува војска истата треба да се опреми и смести некаде.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_Mayor and Bum-Bum