1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Односот татко-ќерка

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од Lady*, 2 јуни 2012.

 1. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  1,012
  Некои ми се чудат на мојата блискост со татко ми. Не дека со него споделувам кога сум го имала последниот секс, ама имаме обострана близина.
  Не ми е срам да поминам по долна облека покрај него, или да го замолам да ми купи влошки, а притоа и да му го дадам ќесенцето како мустра.
  И тој и мајка ми знаат како дишам, па неретко со нив споделувам се што ме мачи. Ми даваат совети како никој друг на светов. Татко ми беше тој на кој прв кажав за сегашниот дечко.
  Благодарна сум му за неговата строгост и праведност, затоа што благодарение на него јас сум денес тоа што сум. А полека почнав да го сакам тоа што го изградив.
  Татко ми (и мајка ми исто) ме бацува во чело кога ќе кажам дека сум положила испит. Исто и кога сум паднала. Нека сум жива и здрава, тоа го вика.
  Блискоста со моето семејство ги заменува сите пари и материјални стварчичи на светов. Затоа што на крајот од денот кога легнувам во кревет, а тие се во спална, обавезно правиме длабокофилозофски муабети преку ѕидови. А тоа е незаменливо за мене.
   
  На Prashina, Y1K991, BlackTulip и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Феодора

  Феодора Нов член

  Зачленет на:
  4 јуни 2013
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  6
  Јас имам прекрасен однос со татко ми, едноставно мислам дека за се може да ме разбере, па честопати знаеме да си направиме муабет на сите теми. Кога бев помала и кога мајка ми ми кажуваше биди дома до полноќ (иако сите другарки беа пуштени до покасно на искачање), секогаш ќе го погледнев татко ми и тој со намевка ќе каже: "Ајде имаш уште плус половина час од мене". Исто така како помала секогаш сакав да одам на шопинг со татко ми затоа што не му сметаше и да ги поминеме сите продавници и да пробам милион парчиња облека, за на крај да се вратиме во правата продавница и да го купам првото пробано. Не можам да кажам дека и односот со мајка ми не ми е прекрасен. Како што минуваат годините имаме се поблизок однос и се повеќе теми за разговарање.
  Сега ги гледам поретко затоа што студирам во Скопје и некогаш има моменти кога навистина многу ми фалат, така што посакувам да сум дома и да си легнам во средина меѓу нив двајцата како кога бев мала. :):)
   
 3. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,539
  Немам некој којзнае каков близок однос со мајка ми и татко ми.Туку сме онака стандард однос мајка ќерка, татко ќерка...
   
  На Aquarius му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,260
  Допаѓања:
  3,107
  Мојот татко иако од самото мое раѓање бил присутен, јас никогаш не сум го почувствувала тоа.
  Тој никогаш не влегол во својата улога на родител, ниту пак јас сум имала прилика да го имам тој однос татко-ќерка.
  Тие односи сосема оладија уште пред 3години, моментално немам никаков контакт, што е негов избор на некој начин.А после се` и мој.
  Можеби сум среќна што воопшто ја имам таа личност во животот зошто многумина никогаш не го почувствувале тоа, но јас со сопствена волја бирам воопшто да го немам, не ја сакам неговата близина.Тој не го заслужил моето внимание, мојата љубов, почит..татко ми е да, ама само на обичен лист хартија и ништо друго.
  Вистинскиот родител се покажува на дела, а јас никогаш не го увидов и не го почувствував тоа од негова страна.
  Болно ми е признавам, но никогаш не би го сменила своето мислење или би го променила својот избор во животов.Јас избрав живот без него зошто после тоа јас почувствував што значи да живееш.
  Никогаш нема да зажалам, иако знам дека ќе ми фали во животов, не како личност туку како име, ќе фали да биде дел од сите мои радосни случувања во животов, ќе фали да ја даде мојата рака, ќе фали да го крене во раце внучето..
  Ама реалноста е таа, се` ќе помине на овој или на оној начин.Мајка ми ми е столбот во животот, се` ќе пребродиме заедно.
   
  На escape, MoonFairy, Prashina и уште 1 член му се допаѓа ова.
 5. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  Е јас за жал никогаш немав можност да искусам каков е тој однос. Татко ми, по кажување бил многу добар човек и со мајка ми имале неверојатна љубов , но за жал и двајцата се многу млади починати. Нивната љубов траела околу 7 години. Ми недостига на некој начин, иако не го памтам , многу малку памтам со оглед на тоа дека имав 5 години кога загина. Ми недостига да знам каков е тој однос, некогаш се чувствувам многу осакатено во тој поглед, но , тоа е.
   
  На Y1K991, JaMi, MoonFairy и уште 4 други им се допаѓа ова.
 6. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Сите луѓе во животот се осакатени со нешто,со некои емоции,чувства,некој без родители,некој без деца,со болести,но тоа е тоа ЖИВОТ
   
 7. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,325
  Допаѓања:
  3,010
  Јас имав прекрасен татко. Имавме за се различни ставови во мојата младост, но при крајот на неговиот живот ми кажа една реченица која секој родител треба да ја каже некогаш на своето дете-ти можеш се што ќе замислиш и јас немам гајле со тебе, добро си ја исполнив задачата, среќен сум.
  Тој се бореше како лав за нас. Јас се можев да му кажам в лице, освен пцуење и навреди. Исто и тој мене. Секогаш кога ќе го излажев ме познаваше,но веднаш немаше да ми каже дека знае,туку по неколку дена кога ќе заборавам. Никогаш не ми се мешаше во изборите кои ги правев во животот ,но секогаш го кажуваше своето мислење. Беше перфекционист во се.Имавме чуден однос татко-ќерка, близок и директен. Се каравме ,но тој ја велеше продуктивна кавга.
  Ми ја туркаше секогаш реалноста и вистината в лице,без заобиколување.Секогаш добивав се што ќе посакам ако имав добри аргументи.
   
  На Y1K991, Violet, JaMi и уште 1 член му се допаѓа ова.
 8. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Ок е стариот, понекогаш не ме слуша ама сепак си е ок :)
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Не е дел од мојов живот скоро 17 години по негов избор...
  Сум имала потреба од татковска фигура во животов ама ете преживеав и без него...и научив дека без се’ и без секого се може...
  Да беа поинакви работите би сакала да имав татко на кој би можела да се потпрам, кој би ми бил позадина и подршка...ама фала Богу ја имам мајка ми која успешно се справи со улогите на двајца радители и не ми фали ништо....
   
  На Y1K991, Prashina, diva orhideja и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,202
  Допаѓања:
  2,277
  Татко ми е човек кој мисли само за себе, не го интересира ни семејство ни деца ни ништо. Не можеш да имаш ни еден нормален однос со него не па однос татко - ќерка.

  офф топик

  Е види сега кога би оделе според насловот на темата татко - ЌЕРКА, сигурен си дека не си женско? :)
  Значи не ти викам да не пишеш туку чудно ми е пошто се те начекувам на некои такви теми :)
   
  На Outrider и diva orhideja им се допаѓа ова.

Сподели: