Односот татко-ќерка | Црнобело Форум

Односот татко-ќерка

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Јас сум поблиска со мајка ми.Татко ми нон стоп е наваму натаму,па ретко се гледаме,дури може во денот ниту еднаш да не се видиме,од сабајле јас спијам он ќе излезе,навечер јас ќе излезам кога ќе се вратам он веќе заспал и така. За разлика од него мајка ми ми е како другарка,си пиеме кафенце и си муабетиме на сите теми,знае да ме посоветува во однос на другарство,љубов итн. :) А не дека не сум девојчето на тато:rolleyes: Дали дека помалото дете сум или дека женско па знам како да го придобијам,незнам,ама помек е со мене отколку со брат ми :)
 

Emma.T

Истакнат Член
23 декември 2012
241
352
163
Блиска сум, можам да кажам дека сум татина ќерка, иако начинот на кој функционираме е чуден за многу луѓе. Ние се понашаме ко другари, повеќе од 18 години го немам наречено тато, туку му се обраќам само на надимак. Се караме за музика(сакаме исти бендови, па се караме кој настап ни е подобар), се караме за јадење(секогаш ме тера да јадам повеќе), за вежбање, за галење на внуците(премногу ги разгалува), ама на крајот од денот секогаш си го раскажуваме како сме си поминале, па и се советуваме околу работа, пријателства, љубов. Супер е, не се жалам. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Тој е мојот идол.Понекогаш мислам дека ме разбира повеќе и од мајка ми, а и многу добро знае да чува тајни.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
33
Неготино
и мојот идол е татко ми
тој ми е слабост и како јами и на мене тој ми е слабост (мајка ми се зафркава и секогаш ми вели дека него го сакам повеќе)
многу сум блиска со него
иако имам 24 години до ден денес когаа си одам дома тој со душа ме чека
си легнува до мене ме гушка,ми прави кафенце-се врти околу мене како кученце
се ми угодува-го обожавам
секогаш ми дава совети и сите тајни ми ги знае-тој е мојот најдобар другар
знае да плаче со мене,да се смее со мене-секогаш е тука кога ми е потребен
знае женски работи и секогаш ми помага
жал ми е за него зошто два пати има доживеано мозочен удар па затоа сум секогаш притресена на него
секоја наша средба е како да ни е последна-се гушкаме,најискрена пргратка е таа
го обожавам овој човек и му благодарам што е секогаш покрај мене-не ми го земај боже
иако е болен јас ќе го чувам засекогаш:((hug)
ТАТИЧКО ТЕ ОБОЖАВАМ НАЈМНОГУ НА ЦЕЛ СВЕТ-ТИ СИ МОЈА ГОРДОСТ:*
 

Roxelana

Староседелец
13 март 2013
134
277
1,063
Скопје
Секогаш сум сакала да ја почувствувам таа магија помеѓу татко и ќерка.
И не, не знам како е да се има сјаен однос со татко - а тоа е она што проклето ми фали !
Не сум многу блиска и приврзана со него.
За мене мајка ми е се. Ја почитувам премногу и знам дека се што направила
во животот било за мое добро. Ја сакам неизмерно многу.
Но, односот со татко ми не е кој знае каков. Многу просечно.
Во глобала, секогаш се обидувам се да биде во ред.
И си признавам, љубоморна сум на оние кои имаат близок однос со татко, затоа што
во тој поглед се чувствувам празно.
Но, што е тука е, нема што да се прави, во иднина ќе продолжам
да го одржувам оној однос што веќе го имаме воспоставено.
:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and Badgirl

crvenkapa

Староседелец
15 јануари 2013
235
593
1,093
Додека бев дете и во адолесцентскиот период речиси и да не комунициравме со татко ми, почесто беше надвор од дома заради работни обврски.
Така да целото време го поминував со мајка ми, а и кога татко ми беше тука обично имавме спротиставени ставови и често пати се каравме.
Но кога пораснав и почнав да го запознавам сфативме дека двајцата имаме многу слични карактери, денес функционираме одлично. Иако
мајка ми е мојата слаба страна, сепак тој е човекот од кој секогаш добивам објективни и непристрасни совети, иако некогаш е премногу заштитнички
настроен. Во секој случај среќна сум на односот што го имаме денес и сум благодарна што имам родител како него :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МериСелест

Just Perfect

Активен Член
3 април 2013
137
120
43
уф..тешка тема за мене :)
Мојот татко е мојот чувар...барем беше додека беше тука...а знам дека и сега е...
си зборувам со него често...кога гледам кон небото... знам дека ме слуша....или пак барем само така сакам да мислам...
Ми недостига најмногу од се на светот...иако мајка ми ми е темел за се...сепак кога ми беше најтешко трчав кај него...
доволно беше и само да ме ислуша и ќути... не мораше ништо да каже...само да биде тука ....
никој не е идеален..верувам дека не беше ни тој..а сепак толку многу ми значеше...
сега се е сменето...се би било поинаку да беше тој тука...но сепак се надевам дека гледа од некаде и дека се гордее со нас..дека конечно успеав да бидам она што тој го посакуваше за мене..
Те сакам тато..
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,236
2,328
1,153
Skopje
www.facebook.com
Па во последно време се полош и полош на нерви ми оди нема ден а да не се скараме но и покрај се никогаш не би го оставила на цедило родител ми е каков таков. А и исто така ми е пример каква никогаш да не бидам.
 

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
Татко ми ме обожава , дали дека женско дете што ептен сакаше а мислеше дека нема да добие незнам. Во последниве години се зближивме ,не за тајни кажување женски работи , туку хуморот меѓу нас е незаменлив. Денеска ни донесоа ново маче Бубе се вика цел ден со него си игра ко малине деца , само за на youtube se хаха
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Lovely*-*