1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Односот татко-ќерка

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од Lady*, 2 јуни 2012.

 1. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,528
  Јас сум поблиска со мајка ми.Татко ми нон стоп е наваму натаму,па ретко се гледаме,дури може во денот ниту еднаш да не се видиме,од сабајле јас спијам он ќе излезе,навечер јас ќе излезам кога ќе се вратам он веќе заспал и така. За разлика од него мајка ми ми е како другарка,си пиеме кафенце и си муабетиме на сите теми,знае да ме посоветува во однос на другарство,љубов итн. :) А не дека не сум девојчето на тато:rolleyes: Дали дека помалото дете сум или дека женско па знам како да го придобијам,незнам,ама помек е со мене отколку со брат ми :)
   
 2. Emma.T

  Emma.T Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 декември 2012
  Мислења:
  241
  Допаѓања:
  352
  Блиска сум, можам да кажам дека сум татина ќерка, иако начинот на кој функционираме е чуден за многу луѓе. Ние се понашаме ко другари, повеќе од 18 години го немам наречено тато, туку му се обраќам само на надимак. Се караме за музика(сакаме исти бендови, па се караме кој настап ни е подобар), се караме за јадење(секогаш ме тера да јадам повеќе), за вежбање, за галење на внуците(премногу ги разгалува), ама на крајот од денот секогаш си го раскажуваме како сме си поминале, па и се советуваме околу работа, пријателства, љубов. Супер е, не се жалам. :)
   
  На Caci му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,078
  Тој е мојот идол.Понекогаш мислам дека ме разбира повеќе и од мајка ми, а и многу добро знае да чува тајни.
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. monika88

  monika88 Истакнат Член

  Зачленет на:
  1 април 2013
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  645
  и мојот идол е татко ми
  тој ми е слабост и како јами и на мене тој ми е слабост (мајка ми се зафркава и секогаш ми вели дека него го сакам повеќе)
  многу сум блиска со него
  иако имам 24 години до ден денес когаа си одам дома тој со душа ме чека
  си легнува до мене ме гушка,ми прави кафенце-се врти околу мене како кученце
  се ми угодува-го обожавам
  секогаш ми дава совети и сите тајни ми ги знае-тој е мојот најдобар другар
  знае да плаче со мене,да се смее со мене-секогаш е тука кога ми е потребен
  знае женски работи и секогаш ми помага
  жал ми е за него зошто два пати има доживеано мозочен удар па затоа сум секогаш притресена на него
  секоја наша средба е како да ни е последна-се гушкаме,најискрена пргратка е таа
  го обожавам овој човек и му благодарам што е секогаш покрај мене-не ми го земај боже
  иако е болен јас ќе го чувам засекогаш:((hug)
  ТАТИЧКО ТЕ ОБОЖАВАМ НАЈМНОГУ НА ЦЕЛ СВЕТ-ТИ СИ МОЈА ГОРДОСТ:*
   
  На Prashina, violetmoon, JaMi и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Struggler

  Struggler Староседелец

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  1,755
  Допаѓања:
  1,002
  Машка си? :eek:
   
  На JaMi, Just Perfect, The High Commander и уште 1 член му се допаѓа ова.
 6. Roxelana

  Roxelana Староседелец

  Зачленет на:
  13 март 2013
  Мислења:
  134
  Допаѓања:
  276
  Секогаш сум сакала да ја почувствувам таа магија помеѓу татко и ќерка.
  И не, не знам како е да се има сјаен однос со татко - а тоа е она што проклето ми фали !
  Не сум многу блиска и приврзана со него.
  За мене мајка ми е се. Ја почитувам премногу и знам дека се што направила
  во животот било за мое добро. Ја сакам неизмерно многу.
  Но, односот со татко ми не е кој знае каков. Многу просечно.
  Во глобала, секогаш се обидувам се да биде во ред.
  И си признавам, љубоморна сум на оние кои имаат близок однос со татко, затоа што
  во тој поглед се чувствувам празно.
  Но, што е тука е, нема што да се прави, во иднина ќе продолжам
  да го одржувам оној однос што веќе го имаме воспоставено.
  :)
   
  На JaMi и Badgirl им се допаѓа ова.
 7. crvenkapa

  crvenkapa Староседелец

  Зачленет на:
  15 јануари 2013
  Мислења:
  235
  Допаѓања:
  593
  Додека бев дете и во адолесцентскиот период речиси и да не комунициравме со татко ми, почесто беше надвор од дома заради работни обврски.
  Така да целото време го поминував со мајка ми, а и кога татко ми беше тука обично имавме спротиставени ставови и често пати се каравме.
  Но кога пораснав и почнав да го запознавам сфативме дека двајцата имаме многу слични карактери, денес функционираме одлично. Иако
  мајка ми е мојата слаба страна, сепак тој е човекот од кој секогаш добивам објективни и непристрасни совети, иако некогаш е премногу заштитнички
  настроен. Во секој случај среќна сум на односот што го имаме денес и сум благодарна што имам родител како него :)
   
  На МериСелест му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Just Perfect

  Just Perfect Активен Член

  Зачленет на:
  3 април 2013
  Мислења:
  137
  Допаѓања:
  120
  уф..тешка тема за мене :)
  Мојот татко е мојот чувар...барем беше додека беше тука...а знам дека и сега е...
  си зборувам со него често...кога гледам кон небото... знам дека ме слуша....или пак барем само така сакам да мислам...
  Ми недостига најмногу од се на светот...иако мајка ми ми е темел за се...сепак кога ми беше најтешко трчав кај него...
  доволно беше и само да ме ислуша и ќути... не мораше ништо да каже...само да биде тука ....
  никој не е идеален..верувам дека не беше ни тој..а сепак толку многу ми значеше...
  сега се е сменето...се би било поинаку да беше тој тука...но сепак се надевам дека гледа од некаде и дека се гордее со нас..дека конечно успеав да бидам она што тој го посакуваше за мене..
  Те сакам тато..
   
  На Prashina, La Bruha :), street_chic и уште 7 други им се допаѓа ова.
 9. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,207
  Допаѓања:
  2,292
  Па во последно време се полош и полош на нерви ми оди нема ден а да не се скараме но и покрај се никогаш не би го оставила на цедило родител ми е каков таков. А и исто така ми е пример каква никогаш да не бидам.
   
 10. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  628
  Допаѓања:
  789
  Татко ми ме обожава , дали дека женско дете што ептен сакаше а мислеше дека нема да добие незнам. Во последниве години се зближивме ,не за тајни кажување женски работи , туку хуморот меѓу нас е незаменлив. Денеска ни донесоа ново маче Бубе се вика цел ден со него си игра ко малине деца , само за на youtube se хаха
   
  На Prashina и Lovely*-* им се допаѓа ова.

Сподели: