1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како да изберете име за вашето дете?

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Hip.Hop_MKD, 21 февруари 2012.

 1. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,190
  Допаѓања:
  2,261
  Ја би ги крстила по бабите и дедовците (родителите (моите - неговите)). Не баш истото име но бар на буквата да почнува или нешто слично или па и истото да биде сеедно. Мада желба ми е ако можам да имам деца и ако имам машко дете да ми се вика Тоше. Кратко едноставно и убаво име.
   
  На Stance му/ѝ се допаѓа ова.
 2. The High Commander

  The High Commander Староседелец

  Зачленет на:
  2 мај 2012
  Мислења:
  206
  Допаѓања:
  131
  Дарио, Давор, Тони, Марко...
  Маја, Ива, Кристина....

  И дефинитивно нема да ги крстам децата по моите или по родителите на жена ми.
   
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Рамадан, Љуљзим или Фридрих ако е машко.
  Сабиха, Ајше или Џесика ако е женско.
  Рамон ако е нешто измеѓу...
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Да се спасиме ние од влијанието на туѓото мислење!

  Иначе најмал проблем за име, нека се вика и Ферди само да е здраво и живо.
   
  На МалиСашко, MoonFairy и DisturbeD им се допаѓа ова.
 5. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  А ФЕРДИ НЕ Е УБАВО ИМЕ?? :mad::mstickle

  Како ми се доближува времето, се помалку имиња ми се допаѓаат...

  Се изнаслушав од Лука, Матеј, Максим... ПРЕФОРСИРАНОСТ!
  Девојчиња ги крштеваат како ќе му текни Дејана, Фиона, Евросима, Евросина, Евроника, Евродика... Арно Еврогол што не ги крштеваат по кладилницата....

  Сакам обично, македонско, несекојдневно име за машкото... за девојчето ќе водам борби да биде Барбара.... баш ми е во стил Превер некако...хахах
   
 6. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Кај сретна Евросима и Евродика?
   
  На МалиСашко му/ѝ се допаѓа ова.
 7. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Кај сакаш и колку сакаш. Едноставно луѓево палат на тоа името да го нема често, но сите наидуваат на истата грешка: го нема само во минатото, а „пука“ во истата генерација...

  Сепак, ЛУКА и МАТЕЈ водат во последно време...

  Барбара ми е непрежалено име, но сепак свесно знам дека треба името да биде друго, Барбара не е ниту македонско ниту православно...
   
 8. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Лука,Матеј и Максим се сложувам ама другиве имиња искрено не сум сретнал дете со такво име иако ги пишува и нив во календарчето црковно.
  Мене па не ми пречат разноликост на имиња,порано имаше се исти,Горан,Зоран,Дарко,Марко,Аце и женски Елена,Марија,Весна...
  Јас ќерка ако би имал некогаш би сакал да се вика Бисера.
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  А што има врска ако името не е ни македонско ни православно??
   
  На МалиСашко, Outrider и Kisserboy им се допаѓа ова.
 10. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Многу малку има македонски имиња, оние кои се перцепираат како такви најчесто се еврејски или грчки виа д бајбл. Александар, омиленото патријоцко име е - грчко. Како и омиленото пиво на рајата - скопското :D
  Македонски имиња се Трпе, Зрзе, Гоце и слични. Можеби и Трајче, но не и Трајан (римско).
  Повеќе може да се зборува за традиционални имиња, но рајата традицијата ја меша со поседување на тие имиња. Трајан е македонско колку и Џесика но второво не е традиционално...освен во Гери Индијана и Виндзор Онтаријо, кај дијаспората.
   

Сподели: