Како да изберете име за вашето дете? | Црнобело Форум

Како да изберете име за вашето дете?

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,315
1,946
1,133
Многу малку има македонски имиња, оние кои се перцепираат како такви најчесто се еврејски или грчки виа д бајбл. Александар, омиленото патријоцко име е - грчко. Како и омиленото пиво на рајата - скопското :D
Македонски имиња се Трпе, Зрзе, Гоце и слични. Можеби и Трајче, но не и Трајан (римско).
Повеќе може да се зборува за традиционални имиња, но рајата традицијата ја меша со поседување на тие имиња. Трајан е македонско колку и Џесика но второво не е традиционално...освен во Гери Индијана и Виндзор Онтаријо, кај дијаспората.
Ги заборави Митре, Цвета, Спаса, Ѓурѓа итн. :)
А интересно е што листата на “црковни“ имиња од година на година се’ повеќе се шири...и тие се во тек со збиднувањата па се модернизираат...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,266
5,781
1,683
Disco
Ги заборави Митре, Цвета, Спаса, Ѓурѓа итн. :)
А интересно е што листата на “црковни“ имиња од година на година се’ повеќе се шири...и тие се во тек со збиднувањата па се модернизираат...

Може и на Џесика ќе и дојде ред да влезе во листа на православни имиња, према св.Џесика Преподобна од Њу Џерси...
Митре not sure, како деминутивна форма да, но оригиналот е......грчки.:kafe
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and MoonFairy

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,878
973
Ферди ми е курвинско име, Алексис ми еротско и проокативно : P А почнале и имиња од кучиња да дааф на деца, тој е тој кд пубертетлие праиф деца,средњу не завршиле а деца имаф, Арон га крстиле бе : )
 

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
28
домче
Ги заборави Митре, Цвета, Спаса, Ѓурѓа итн. :)
А интересно е што листата на “црковни“ имиња од година на година се’ повеќе се шири...и тие се во тек со збиднувањата па се модернизираат...
Нема врска, но сакам да биде... Сите си имаме по некој филм.
Многу убаво машко име ми е Владимир, моќно ми звучи... арно ама нема убава кратенка... Влатко ми е некако излитено...(нека не се лутат Влатковците одма...)
 

missswety

Нов член
1 април 2015
1
0
1
Мразам децата да се крстат по дедото и бабата. Но мојот сопруг многу сака ако биде машко да биде по татко му Јордан што некако ми се свиѓа,ама ако е женско нема шанси по мајка му бидејќи се вика Надица ама затоа па ќе ја крстам Николија !
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
25
Мразам децата да се крстат по дедото и бабата. Но мојот сопруг многу сака ако биде машко да биде по татко му Јордан што некако ми се свиѓа,ама ако е женско нема шанси по мајка му бидејќи се вика Надица ама затоа па ќе ја крстам Николија !
Нели ти е Николија лигаво и претерано малце?Подобро крсти ја Николина барем има врска и поубаво е.
Инаку многу мразам од овие новите МОДЕРНИ имиња кога ќе стават на бебе,на женските посебно (не сакам да именувам) и кога ќе ја замислиш на 18 години пред очи ти испаѓа слика од оро*пија или коктел некој.Тоа точно дека секој си има свој вкус и право да ги крсти децата како што сака ама што е претерано претерано е.Или па машко име Лука...30% од кучињата така се викаат,да ти речат дојди на Лука му е први роденден,не знаеш дали кило коски од касапница да земиш или шпикозни да купиш.Боже мили...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aleksis

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,266
5,781
1,683
Disco
Ако е машко Гого ако не е, Луција. И не само тоа туку и занает ќе ги дадам да учат. Гого ќе биде стилист а Луција - старлета.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Секој си има различен вкус,тоа што ми се допага мене не значи дека и на друг треба да му се свиѓа.
Мојата керкичка се вика Ева,тоа ми беше одамна омилено име(без разлика што тука прочитав дека било име за куче(shake))
а за машко мене ми се свига Коста а на маж ми Јован...ако имаме машко тогаш ке мислиме...
Батали, не се замарај. Ева е преубаво име.
Повеќе сакам кратки и квалитетни имиња отколку оние обичните Адријана, Леонтина, Фросина и после сите различно ги викаат. Остај тоа има доста глупи скратеници (пример од Александра - Ане, Виолета - Вита?)

Женски имиња кои ми се допаѓаат: Мади, Ники
Машки: Ектор, Лука, Лео (Лука и Лео ги сакав ама сеа некако ми се многу чести на секој чекор ги има)

Нема шанси да дозволам кумот како сака или старомодни имиња како што гледам сега се почесто Стојка, Мирка, Анѓел и слични...