Како да изберете име за вашето дете?

Wild_angel

Нов член
5 февруари 2013
9
1
3
21
Доколку имам ќерка сигурно ќе се вика Доротеа ( Превод: Дар од Бога (happy) ) или пак Дарија, а за машко име Лука, Габриел, Давит .... (wasntme)
 

Furby

Полноправен Член
26 јуни 2013
96
92
18
28
Ако имам машко че го крстам исто ко татко ми.
И не прифајчам приговори , оти че го носи презимето од татко му , па зато че го носи името од татко ми.
А за женско појма неам че гледам да одговара со презимето .
Лиле мие убо и слатко .
 

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,441
2,542
1,133
Не сум размислувала многу на оваа тема ама убави имиња ми се: Иван,Јована,Андреј,Ивана,Маја....
Би размислувала и за тоа името да одговара со презимето...на пример познавам човек шо се вика Емануел Лисичанец :facepalm2 мислааам wtf??
И така.. :)
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Ќе земам едно тенџере ќе ставам едно камче ќе го пуштам тенџерето по скали и што звук испушти тоа ќе биде името таман универзално :)
Млада сум уште за имиња да мислам, а и богами јас едвај nickname си смислувам не па име. Таа обврска со задоволство би ја препуштила на таткото на бебето :D но ако и тој се погоди некој како мене тогаш ќе чекаме да порасне бебето па само нека си смисли име или па со тенџерето има време :)
 

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
298
230
1,043
Ќе се викаат како што јас ке одлучам. Јас ке си ги родам, хранам, грижам за нив и како сакам така ке се викаат. Мешање од баби, дедовци, кумови и остали небитни фигури у нивните животи не се потребни.
 

Stance

Нов член
7 декември 2013
23
16
3
34
Мислам дека во секој случај мора името да оди со презимето, зошто сигурно не сакам моето дете да се вика како еден познајник - Едвард Трајкоски....
Па нели звучи смешно???
-Да си ги спасиме децата од иднината која ги очекува во средината каде живеат!