1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како да изберете име за вашето дете?

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Hip.Hop_MKD, 21 февруари 2012.

 1. crvenkapa

  crvenkapa Староседелец

  Зачленет на:
  15 јануари 2013
  Мислења:
  235
  Допаѓања:
  593
  Машко - Матеј, Женско - Јована и Јана :)
   
 2. Wild_angel

  Wild_angel Нов член

  Зачленет на:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  1
  Доколку имам ќерка сигурно ќе се вика Доротеа ( Превод: Дар од Бога (happy) ) или пак Дарија, а за машко име Лука, Габриел, Давит .... (wasntme)
   
 3. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Ќе и дозволам на госпожата да бира, со можност на вето од моја страна.
   
  На Stance и Сара.13 им се допаѓа ова.
 4. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  Именик:)

  Лео е најубавото стилско име.
  Поубаво ц.
   
  На cakar_ulav му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Furby

  Furby Полноправен Член

  Зачленет на:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  92
  Ако имам машко че го крстам исто ко татко ми.
  И не прифајчам приговори , оти че го носи презимето од татко му , па зато че го носи името од татко ми.
  А за женско појма неам че гледам да одговара со презимето .
  Лиле мие убо и слатко .
   
 6. SomeoneSpecial

  SomeoneSpecial Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 август 2013
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  18
  Мартин за машко,Кристина за женско и така ќе се викаат моите деца!
   
  На Kisserboy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,539
  Не сум размислувала многу на оваа тема ама убави имиња ми се: Иван,Јована,Андреј,Ивана,Маја....
  Би размислувала и за тоа името да одговара со презимето...на пример познавам човек шо се вика Емануел Лисичанец :facepalm2 мислааам wtf??
  И така.. :)
   
 8. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,196
  Допаѓања:
  2,270
  Ќе земам едно тенџере ќе ставам едно камче ќе го пуштам тенџерето по скали и што звук испушти тоа ќе биде името таман универзално :)
  Млада сум уште за имиња да мислам, а и богами јас едвај nickname си смислувам не па име. Таа обврска со задоволство би ја препуштила на таткото на бебето :D но ако и тој се погоди некој како мене тогаш ќе чекаме да порасне бебето па само нека си смисли име или па со тенџерето има време :)
   
 9. Sesil

  Sesil Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  298
  Допаѓања:
  230
  Ќе се викаат како што јас ке одлучам. Јас ке си ги родам, хранам, грижам за нив и како сакам така ке се викаат. Мешање од баби, дедовци, кумови и остали небитни фигури у нивните животи не се потребни.
   
 10. Stance

  Stance Нов член

  Зачленет на:
  7 декември 2013
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  16
  Мислам дека во секој случај мора името да оди со презимето, зошто сигурно не сакам моето дете да се вика како еден познајник - Едвард Трајкоски....
  Па нели звучи смешно???
  -Да си ги спасиме децата од иднината која ги очекува во средината каде живеат!
   

Сподели: