Како да изберете име за вашето дете?

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
Тема која ми донесе најголеми караници и нервози во цел мој живот.
- ако е вака како кај нас во сите семејства пред да добијат принова, навистина жалам.
:)
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,279
3,528
443
Скопје
Не долази у обзир децата да си ги крстам по моите или неговите родители..не го сфаќам тоа,зашто детето да носи име од баба и дедо?! Доволно е презимето што ќе го носи:biggrin
Исто не би дозволила кумот своето омилено име да го даде на моето дете...ќе си има тоа дете мајка и татко коишто си имаат свои омилени :) А моите се, за машко ми беше Давид, ама веќе имам 2 внучиња со ова име,така да го исфрлам од листата,на негово место иде Дарио, а за женско Софија,Мила или Мелани :)
 
  • Like
Реакции: parvati

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Машко- Калин , Серафим (на прадедоми името)
Женско: Јохана во чест на моите германски родители , инаку и името Бисера ми е безвременско.
 
  • Like
Реакции: Prashina and parvati

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
872
1,103
393
26
Струмица
уште сега е крстено :) само уште да се роди, ќе бидне и тоа уште малку... инаку ако е девојче ќе е Ана, ако е машко - Мартин или Стефан, ма да јас повеќе сум за Стефан, дека и именден ќе има :giggle ама ќе видиме... инаку нема да дозволам никој да ми се меша во таа одлука, тоа е дете e на мене и мојот маж, ќе се вика така како што ние ќе сакаме ;)
 

Robert P

Нов член
23 ноември 2012
8
3
3
www.gradimeiopremuva.me
Јас кога се роди керка ми сум го пребарал цел Google за интересни имиња:giggle и ... го избрав најубавото " Лилија "
п.с му се допадна и на кумот хехехех
 
  • Like
Реакции: Lena

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,655
5,731
1,153
Секој си има различен вкус,тоа што ми се допага мене не значи дека и на друг треба да му се свиѓа.
Мојата керкичка се вика Ева,тоа ми беше одамна омилено име(без разлика што тука прочитав дека било име за куче(shake))
а за машко мене ми се свига Коста а на маж ми Јован...ако имаме машко тогаш ке мислиме...
 
  • Like
Реакции: MoonFairy

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Тетка ми сакала да се викам Велика :D а баш и не сум ''велика'' :rofl малечка сум јас..И на крајот ме крстиле Викторија-победа (wasntme)
 
  • Like
Реакции: smeker