1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како да изберете име за вашето дете?

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Hip.Hop_MKD, 21 февруари 2012.

 1. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  [​IMG]

  Не заборавајте дека името кое ќе го изберете за вашето дете ќе му остане за цел живот. Постојат многу истражувања кои откриваат врска помеѓу името и карактерот на луѓето.

  За изборот не постојат строги правила, но сепак би требало да се придржувате до оние што следат во продолжение, со помош на кои ќе ги избегнете непријатните ситуации за вашето дете во иднина.

  -За да ги избегнете потешкотиите при изговор на името и презимето, внимавајте последната буква од името да не биде иста со првата буква од презимето.

  -Името треба да одговара со презимето, па затоа водете сметка нивната комбинација да звучи добро и мелодично. Правило е дека со долго презиме оди кратко име и обратно.

  -Не дозволувајте вашето дете поради името и презимето да биде предмет на исмејување во одделението. Внимавајте името и презимето да не формираат смешни асоцијации. Иако можеби вам ќе ви звучи симпатично, не заборавајте дека децата најчесто имаат сурова смисла за хумор.

  - Не се согласувајте на компромиси со пријателите и семејството. Иако можеби вашата мајка или татко сакаат нивното внуче да се крсти по нив, бидете свесни дека детето е ваше, а тоа ви дава право на ваш избор и избор на вашиот партнер, ничиј друг.

  -Ако сте неодлучни, составете листа со имиња па секој ден елиминирајте по едно додека не дојдете до она вистинското, кое ќе ви се допаѓа на вас и на вашиот партнер.

  -Бидете исклучително внимателни со уникатните, оригиналните и странските имиња и осигурајте се дека вашето дете нема да се срами од вашиот избор во текот на целиот негов живот!
   
  На LMFAO, - Dee Dee -, emzzy и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. mAcIkA

  mAcIkA Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  376
  Допаѓања:
  516
  ке дадам предлог 3-4 имиња кои што мене и на сопругот секако најмногу ке ни се допагаат и потоа кумот ке одбере едно од нив:biggrin..Сега пак не е за џабе КУМ :)
   
  На - Dee Dee - и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 3. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Јас никогаш не ви дал име според некој во фамилијата, кој знае како ќе бидат односите утре меѓу мене и таа личност. :confused:
   
  На - Dee Dee - и Scars31 им се допаѓа ова.
 4. mAcIkA

  mAcIkA Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  376
  Допаѓања:
  516
  Сигрно нема со мајка и толку да се испокараш па ти,всушност неможе да му го дадеш името на чичкоти на детето твое:) ако е некое солидно .....зошто да не...?
   
  На - Dee Dee - му/ѝ се допаѓа ова.
 5. marjan

  marjan Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  489
  Допаѓања:
  657
  дамјан и мила каков кум :) ги сакам овие имиња и тие ке бидат на моите деца (happy)
   
  На - Dee Dee - и Avona Vi им се допаѓа ова.
 6. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Никогаш не се знае, што носи животот.. Затоа ќе бирам некое според кое немам никој во фамилијата. :)
   
  На - Dee Dee - и mAcIkA им се допаѓа ова.
 7. Alex M.

  Alex M. Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  328
  Допаѓања:
  523
  Ана за женско име,а Лука најубавото машко име. Да се надоврзам на темава да многу е важно името на детето а нз каде читав дека има важна улога на професионален план :)
   
  На Bum-Bum и - Dee Dee - им се допаѓа ова.
 8. ema09

  ema09 Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  225
  Допаѓања:
  411
  Дамјан и моето дете ке се викам преубо ми е името а женско ако имам Николија !
   
  На Bum-Bum, - Dee Dee - и marjan им се допаѓа ова.
 9. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Па сигурно дека нема да му ставам кучешко име, чија смисла не ја разбирам. Демек модернистички би требало индивидуалност да означува кај детето, а уствари секое второ се вика така : Миа, Леа, Ина, Уна...аман бре :unsure

  Миа, Миа куц куц...баш на тоа ме потсетуваат.

  Сигурно дека нема да биде од ризницата на нашиот ни фолклор, у стилу Трајанка, Митра, Павле, Велчо...

  И досадните: Лука, Матеј, Дамјан, Давид...Толку ги исфорсираа, што веќе кога ќе видиш у парк дете мало, однапред знаеш како се вика.

  Не сум седнала да размислувам за име на моето дете, ако воопшто го имам, ама во предвид, од оваа гледна точка идат Константин и Мареа.
   
  На - Dee Dee - и mAcIkA им се допаѓа ова.
 10. mAcIkA

  mAcIkA Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  376
  Допаѓања:
  516
  Деспина ке ми се вика ако е женско,Давид ако е машко,ако се женски близначки Марта и Мартина,ако се машки близнаци ке бидат Марко и Мартин а ако се машко и женско близнаци Викторија и Владимир.....:biggrin
   
  На Stojne, Stance, - Dee Dee - и уште 1 член му се допаѓа ова.

Сподели: