Како да изберете име за вашето дете? | Црнобело Форум

Како да изберете име за вашето дете?

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,259
2,354
1,153
Skopje
www.facebook.com
Кај мене не е проблем, скоро IV века се вртат едни исти 7 имиња ... се надевам ќе продолжи сето тоа уште XI :)
Ќе мора да почнеме со броеви, како кај папите или кралевите на Запад - покрај името.
Да се знае кој кога живеел и што бил на Земјата :)
А ти затоа си бил пишан Хептаграм ХI , а јас па се чудев зашто па баш ХI од толку многу бројки :)
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
А ти затоа си бил пишан Хептаграм ХI , а јас па се чудев зашто па баш ХI од толку многу бројки :)
XI е заради ова:

„Мојот број е 11, како и броевите на тие што се наши. Петокрака Ѕвезда, со Круг во Средина, а кругот е Црвен.“
- Книга на Законот, I:60


П.С. Има и друго значение, но не е ок да се објаснува на форум :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

WolfGirl

Староседелец
21 јуни 2016
214
136
1,053
Родена сум на Св . Никола , па оттаму ми е и името . За синот името беше по заеднички договор со маж ми дека на двајцата ни се допаѓа тоа име , плус српско а он е Србин , плус е старо име а сеуште е убаво и модерно . За името на ќерката завршен збор даде кумот . Ако имаме трето некогаш , ќе надополнам :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ballet is my life

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,515
1,183
Big Sur
Зошто, побогу, да крстам дете по некој дедо/баба и цел живот да се вика Цане, Благородна, Ѓуро, итн.?
Постојат многу начини да покажеш почит кон постарите, ама давање застарено, дури и смешно име, не е еден од нив.

Сосема океј ако тоа е волјата на родителите, мање битно дали мене ми се допаѓа, па и самото дете може после да си го смени, ама припаѓање во несвест и драми од страна на старите пошто малата не сакале да ја крстат Радмила или Мирјанка, ма ајде...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,396
5,901
1,683
Disco
Ние имавме договор, ок као што во иднина муабети повеќе, па така ако е машко дете тогаш таа да ги дава имињата а ако се женски јас, па така мој предлог беа Мартина и Азра, за второво имаше малку скептицизам :) ама страшно добро име е иако веројатно е муслиманско.

Во одредени делови на земјава имало фамилии каде што се вртеле 2-3 имиња во 100 генерации, бетер него во Исланд :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra