1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како да изберете име за вашето дете?

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Hip.Hop_MKD, 21 февруари 2012.

 1. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  У случај да ми се роди и женско дете ке га крсту Миа..
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Emma.T

  Emma.T Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 декември 2012
  Мислења:
  241
  Допаѓања:
  352
  Овие работи одат во договор со сопругот, не може само јас да бидам одговорна за имињата на децата.
  Затоа што веќе се изјаснив дека сакам да имам 3 девојчиња, имам избрано 6 имиња, кои намерно се интернационални(за секое дете по две, во случај првото да не му се свиѓа на идниот сопруг, да имам резерва:giggle ): Ана, Бјанка, Клара, Лора, Кара и Изабела.
  Е, ако имам машки деца тогаш едно сакам да се вика Максим, а другите би биле договорени или избрани од сопругот.
   
 3. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,260
  Допаѓања:
  3,107
  Ако почнам од сега да не спијам ноќе мислејќи имиња за децата, кај ќе ми биде крајот :frantic
  Мене мајка ми ме крстила по омилениот парфем хехе а кумот сакал да се викам Даница :x :nah среќа мајка ми реагирала :D
  а што знам мене онака привлечни имиња ми се Габриел, ми звучи многу строго, одредено, цврсто, заводливо....
  а за женско Меланија ми е така-така, немам некое баш омилено..
  а како ќе ми се викаат децата само еден Бог знае :D
   
 4. Taa Sum..

  Taa Sum.. Староседелец

  Зачленет на:
  17 април 2012
  Мислења:
  233
  Допаѓања:
  444
  Првиот е Давид,ставено од кумот ама со моја помош :giggle
  Е сега вториов незнам како ке биде...Ми се допаѓаат: Огнен,Кирил,Горјан и Калин .. Имам време до Јуни,се надевам ке изберам најправилнооо (inlove)
   
  На melpomena и JaMi им се допаѓа ова.
 5. CofD

  CofD Нов член

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  9
  Само немој Калин да го крстиш, греота е да го осакатиш детето, цел живот ќе го носи тоа име :) Другиве 3 ок се :D
   
 6. Taa Sum..

  Taa Sum.. Староседелец

  Зачленет на:
  17 април 2012
  Мислења:
  233
  Допаѓања:
  444
  zosto be druze? vikas ne e ok? :/ aj ima vreme moze ke mi tekne use nekoe :)
   
 7. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Најголемата караница во досегашнава врска, и брак со жена ми, ни беше поради тоа - избирање на имиња.
  Јас сакам штосни - и шпански, таа сакаше старо македонски...
  И на крај од Никола, дојде Николи, а за принцезата во еден глас се согласивне Ивана, нагалено Ива, од песната Кој да ти каже ивана...
   
  На Strumfeta, violetmoon, Taa Sum.. и уште 1 член му се допаѓа ова.
 8. Bum-Bum

  Bum-Bum Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  1,125
  Допаѓања:
  1,844
  За машко Борјан за женско Борјана....
  Некако ми се многу убави овие имиња.
  Освен ако нормално не се роди на некој празник ,тогаш денот ќе си го даде името.
  Иако ја имав една луда идеа за име...ама многу ми е симпатично.За женско Кирилина....на кој и да кажам сите ми се смееа или Антигона....мене ми се многу убави :)
   
 9. Strumfeta

  Strumfeta Полноправен Член

  Зачленет на:
  20 јуни 2013
  Мислења:
  57
  Допаѓања:
  91
  Бравооо, и за мене на татко ми од таму му дошла идеата :D
   
  На Arkantos му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Strumfeta

  Strumfeta Полноправен Член

  Зачленет на:
  20 јуни 2013
  Мислења:
  57
  Допаѓања:
  91
  Јас си имам некои омилени имиња што би сакала да ги носат моите деца, еве на пример ако се машки и женско би ги крстила Даријан и Меланија :)
  Во никој случај не сакам да ставам имиња по бабата, дедото, прабабата итн, итн.
  Сеа размислував за можноста ако имам ќерка да ја крстам по мајка ми (бидејќи е почината и некако како должност некоја чувствувам), ама дечко го кажал тоа дома на мајка му, оваа одма се намргоџи (punch) И као демек сеа дечко ми на обиколен начин ми кажува дека ако требало децата да се крстат по баба, дедо тоа требало да бидат имињата родителите од мажот (yea right :besen ) И така пресеков нема такви имиња, ставаме нешто модерно ... Здравје Боже само да дојде тој момент (sun)
   

Сподели: