1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дискусии за помалку познати групи и изведувачи

Дискусија во форумот 'Музика' започната од Selma, 11 април 2012.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Young Guns

  Британски рок бенд со 2 официјални албума зад себе: All Our King Are Dead (2010) и Bones (2012). Песната Bones од исто имениот албум е нивниот најголем хит и мене лично, ми е една од поомилените песни од овој бенд.  Можеби омилена од Bones албумот ми е Everything Ends. Други песни од YG кои повеќе ми се допаѓаат се I Was Born, I Have Lived, I Will Surely Die; You Are Not; Crystal Clear; Stitches; After The War; There Will Be Rain;...
   
  #41 MissChievous, 27 мај 2013
  Последна промена: 7 септември 2014
 2. Thrashbt

  Thrashbt Староседелец

  Зачленет на:
  6 октомври 2012
  Мислења:
  233
  Допаѓања:
  86
  Quo Vadis се технички/мелодичен дет метал бенд кој доаѓа од Канада. Оформени се во 1992 година и досега имаат издадено 3 студиски албуми: Forever... (1996), Day Into Night (2000), и Defiant Imagination (2004).

  Тој што сака добро дет металче, нека го преслуша цел Defiant Imagination.
   
 3. Александар Русески

  Зачленет на:
  15 мај 2014
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  2
  #43 Александар Русески, 16 мај 2014
  Последна промена од модератор: 17 септември 2015
 4. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  `Труст`, француски метал/рок/панк/and so on/ бенд од златните времиња на музиката и нивната песничка `Antisocial` која е raw energy :franticодлично заменува утринско кафе, ако овие ноти, ритам и вокал не ве `расонат` поарно продолжето со спиење...:zelen

  Студиска снимка


  Лајв снимка


  :wavespin
   
 5. Holla

  Holla Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2014
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  90
  Како мислиш не се поединечно познати .. нели ти некој панк-рокер беше а ги немаш слушано "Billy Idol" ?
   
 6. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Едниот засенет покрај големото име Били Ајдол, другиот покрај Запа, третиот мењал многу ама најзначајни му се Кинг Кримсон (и тоа во втората постава, пак подзасенет). Распрашај се меѓу луѓето што слушаат нешто рокови метали и ќе видиш колку од нив знаат за овие тројца.
   
 7. Holla

  Holla Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2014
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  90
  Па добро еве и Фејсбук е светски позната соц. мрежа па ти освен Зукерберг не познаваш никој друг од тамо.
  Тако да скоро у секој бенд пејачите се најпознат и најфаворизирани, а некој ако повеќе се интересира може слободно да си истражи и да дознае повеќе ...
  Исто и на Тоше бендот кој го знае ??? :eek
  И никој и секој ;)
   
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  E кога веќе @Holla ме потсети на темава, да ги спомнам и Yezda Urfa. Американски бенд, прог-рок од 70-тите. Стилот ми е нешто мешавина од Gong, Yes и Gentle Giant. Не се некои значајни имиња, снимиле еден демо албум во `75-та и после решиле сами да собираат средства за дополнителна обработка на материјалот од првиот албум и издавање на вториот, ама добиле смешна понуда од една мала издавачка куќа и одбиле. Вториот албум го завршиле во `76-та ама не го издале веднаш поради немање средства. Во `81-ва престанале да постојат. Еве по нешто од двата албума:

   
 9. Thrashbt

  Thrashbt Староседелец

  Зачленет на:
  6 октомври 2012
  Мислења:
  233
  Допаѓања:
  86
  Blues Pills е бенд од Шведска и стилот можи да се класифицира како блуз рок помешан со стонер рок и психоделија. Имаат издадено 2 EP - а и еден студиски албум, кој излезе оваа 2014 - та година. Музиката на Blues Pills е нешто како Џенис Џоплин и Лед Цепелин. Тие што ги слушаат Џоплин и Цепелинците, овај бенд нема промаш.

   
 10. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Не дека една јака дискусија пука во темава, ама где би на друго место. ]:)
  Cornbugs - Бендот на Кофоглавиот и Чоптоп. Постоеле од 1995 до 2007 и за тоа време имаат издадено 5 албуми и 3 компилации.
  Се класифицираат како експериментален метал...пре би рекла само експериментален самтинг, ни м од метал. Повеќе звучи ко кажување неповрзани приказни од дедо со Алцхајмер и дрнкања на тинејџер кој штотуку фатил гитара, а не виртуоз што ја јаде над 95% музичка сцена.
  Се повлеков по Бакет, ама не знам зошто ги преслушав сите.
  Еве, чисто за пример, кој има нерви...


  Случајно ја заприметив песнава на крајот на епизода на Luther.
  Прво мислев дека е бенд некој, ама испадна дека така е уметничкото име на една типка.
  Гледам има и по 300к прегледи на некои песни, може не е толку непозната, ама јас не ја бев чула до пред некој ден.
  Мада, искрено, само оваа највеќе ми се допаѓа од тоа што слушнав. Може зашто очекував и другите да се во тој стил.

  И оваа не ми е така лоша.
   

Сподели: