Дискусии за помалку познати групи и изведувачи

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,405
1,532
1,133
28
Последниве месеци се опседнав со овие.
Ghost или Ghost B.C. се шведски (хеви/дум/сатанистички?/врска немам) метал бенд формиран во 2006/08 (зависи од исказите). Досега имаат издадено три албума и една плоча, а се и добитници на шведската верзија (sort of) на Греми наградите за најдобар хеви метал албум.
Песните им изобилуваат со мрачна содржина, која, комбинирана со стилот (види подолу), оддава слика на сатанистички култ...мада повеќе се спрдаваат со анти-црква стилот отколку што се сериозно поданици на Луци.
Е, стилот...заебете Слип(к)нот и Корн, ово је права ствар. Бендот се состои од 6 члена, од кои 5 ги претставуваат елементите и носат мантии со качулки, нешто а ла Assassin's Creed style, а фронтменот е анти-папа, со додаток на skull-ish шминка. Најновиот фронтмен, од пред некој ден, е Papa Emeritus III (дали фронтменот само го менува името или навистина иде нов, е мистерија).
Пред некој ден конечно добија и дозвола легално да се викаат само Ghost и по Америките (претходно мораа со B.C.). (party)

Доста тоа, еве неколку песни.
Е, страва се. :|

Другар ги глеаше у Србија коа отвараа за Maiden, настапиште!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,616
7,198
1,153
Big Sur
Последнава година дена ептен ми годи метал со ориентални призвуци. Абе оргазми, фантазии...
Nile ми се феноменални во тој поглед, а и Карл Сандерс сам па... :x
Не знам овие што и од каде се, не знам инфо, само знам дека од она што слушнав, се face melting и го благословувам Јутуб за предлогот.
Малце „пеењето“ и кај двете не ми е по мерак, али никогаш и не ми било, така да...
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,405
1,532
1,133
28
Последнава година дена ептен ми годи метал со ориентални призвуци. Абе оргазми, фантазии...
Nile ми се феноменални во тој поглед, а и Карл Сандерс сам па... :x
Не знам овие што и од каде се, не знам инфо, само знам дека од она што слушнав, се face melting и го благословувам Јутуб за предлогот.
Малце „пеењето“ и кај двете не ми е по мерак, али никогаш и не ми било, така да...
Провери ги и Narcotic Wasteland(сајд проџект на Далас од Nile) и соло проектот на George Kollias.
А кога веќе си into ориентален метал, провери ги Melechesh, Al Qaynah, Narjahanam, Myrath и Scarab.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Јас потполно се опседнав со BANKS.
Досега има два албуми, првиот е Goddess во 2014, а вториот и излезе пред некој месец, The Altar се вика. На некои им е премеланхолична, мене ми е топ за слушање. Ако треба да бирам некого за споредба, сепак со Лана дел Реј, ама мнооооогу подобро пее од Лана. Во едно интервју има кажано дека инспирација и се емоциите и дека секогаш бира баланс меѓу тоа да се сакаш самиот себеси и да се критикуваш самиот себеси. Има многу чудни спотови и многу чуден начин на облекување, ама that works for me.


Oваа и е најнова, зборува за музичката индустрија и како треба душата да ја продадеш ако сакаш да си успешен во тој бизнис. Многу чуден и ексцентричен спот, ама прејак е.
Оваа исто многу ми се допаѓа, можам да се корелирам :)

Лепотица.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Solstice

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,875
939
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Ова е германски бенд, кој го носи името Corvus Corax или Гавран :)
Свират на секакви средно-вековни инструменти од цела Европа за кои слушнале...
Музиката им е единствена... и интересна :)

Ова подолу може и ќе ве натера да се фатите на оро, песната се вика „Оро се вие“ :)