Дискусии за помалку познати групи и изведувачи

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
NO NAME NATION is macedonian straight-on punk band, who exist from 1994. They have played in many concerts around in Macedonia. In 04-IX-1999, they promoted there first (self edited) cd album "U picku mater..." with 14 songs. All the song are writen on Macedonian language. In 2000 french record comapny "Tian An Men 89" printed split EP "Underground Macedonia" with "No name nation" and other macedonian band "Blla-Blla-Blla". "No name nation" participated in many compilation records, such as "Preku takvoto" and "Tribute to Mizar"

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence and Thrashbt

Thrashbt

Староседелец
6 октомври 2012
233
86
1,038
29
Битола
Pagoda е бенд кој доаѓа од Америките. Свират гранџ, и до некаде потсеќаат на Нирвана. Оформени се во 2001 година од страна на Michael Pitt. Дискографијата на бендот се состои од едно EP и два студиски албуми: The Demo (EP - 2005), Pagoda (Full Length - 2007) и Rebirth (2013).Повеќе за бендот, како и слушање на новиот албум тука.
 

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
Не дека една јака дискусија пука во темава, ама где би на друго место. ]:)
Cornbugs - Бендот на Кофоглавиот и Чоптоп. Постоеле од 1995 до 2007 и за тоа време имаат издадено 5 албуми и 3 компилации.
Се класифицираат како експериментален метал...пре би рекла само експериментален самтинг, ни м од метал. Повеќе звучи ко кажување неповрзани приказни од дедо со Алцхајмер и дрнкања на тинејџер кој штотуку фатил гитара, а не виртуоз што ја јаде над 95% музичка сцена.
Се повлеков по Бакет, ама не знам зошто ги преслушав сите.
Еве, чисто за пример, кој има нерви...

Случајно ја заприметив песнава на крајот на епизода на Luther.
Прво мислев дека е бенд некој, ама испадна дека така е уметничкото име на една типка.
Гледам има и по 300к прегледи на некои песни, може не е толку непозната, ама јас не ја бев чула до пред некој ден.
Мада, искрено, само оваа највеќе ми се допаѓа од тоа што слушнав. Може зашто очекував и другите да се во тој стил.
И оваа не ми е така лоша.
Buckethead od GnR ? :eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Thrashbt

Староседелец
6 октомври 2012
233
86
1,038
29
Битола
Stoner Train е трио кое доаѓа од Москва, Русија. Стилот е мешавина на блуз, стонер рок, кантри и стилот на овај бенд многу потсеќа на стариот добар блуз од Луизиана. Засега бендот има издадено две EP албуми (Rusty Gears - 2011 и Back In The Saddle - 2013) и 3 студиски албуми (Sluts For The Rebels - 2011, Hobo From The Outer Space - 2012 и III - 2014). Бендот можите да го слушните на нивната Bandcamp страна. Доколку ви се бендисат, можите да го спуштите Rusty Gears EP - то бесплатно.
 

питер пан

Нов член
3 септември 2014
1
1
3
29
Warpaint Женските се од Лос Анџелес и свират нешто инди рок, арт рок незнам колку слушате инди рок ама мислам дека партали прат... :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aleksis

Thrashbt

Староседелец
6 октомври 2012
233
86
1,038
29
Битола
Asteroid е stoner/psychedelic rock бенд кој доаѓа од Шведска. Оформени се во 2003 - та година и имаат издадено досега 1 демо (Demo 2004), 2 EP - а (Asteroid - 2005, Move a Mountain - 2012), 1 сплит албум (Asteroid/Blowback - 2006) и 2 студиски албуми (Asteroid и Asteroid II). За фанови на добар стонер рок ова мора да се преслуша.


 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Real Friends - Поп панк бенд од Илиноис формиран во 2010, потпишан за продуцентската куќа Fearless Records (Pierce The Veil, August Burns Red, Tonight Alive, Mayday Parade, Blessthefall, итн). Зад себе имаат 6 ЕР и 1 официјален студио албум Maybe This Place Is The Same And We're Just Changing.

 

84 sk_Y ^_-

Староседелец
21 ноември 2012
595
825
1,093
Падот на Византија е македонска дарк вејв група која настанала во 1983-та година. Горан Трајкоски, кој ја предводи оваа група потоа продолжува во други состави како Мизар (Второто Откровение), а ја формира и Анастасија. Падот на Византија почнува со post punk и експериментален панк, но набрзо го оформува својот darkwave звук, инспириран од бендови како Joy Division и Bauhaus, со елементи на македонска етно музика и црковнословенски пеења.


Иако бендот се распаѓа во 1985 година, тие остануваат запаметени на просторите на цела Југославија.
(Извор: Wikipedia)


 
Последна промена од модератор:

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Помеѓу помалку познатите изведувачи, спаѓа и Charles Manson. Да, тој.
Баш фино имал талент да си заплива во музичките води, ама наместо тоа, се опседнал со идејата да наоѓа тајни пораки во песните и тоа го однело предалеку.
Најпознатата негова. Преработена и од ГнР.
Такоџе располага и со наслови од типот Don't Do Anything Illegal, People Say I'm No Good, Garbage Dump, итн. :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Последниве месеци се опседнав со овие.
Ghost или Ghost B.C. се шведски (хеви/дум/сатанистички?/врска немам) метал бенд формиран во 2006/08 (зависи од исказите). Досега имаат издадено три албума и една плоча, а се и добитници на шведската верзија (sort of) на Греми наградите за најдобар хеви метал албум.
Песните им изобилуваат со мрачна содржина, која, комбинирана со стилот (види подолу), оддава слика на сатанистички култ...мада повеќе се спрдаваат со анти-црква стилот отколку што се сериозно поданици на Луци.
Е, стилот...заебете Слип(к)нот и Корн, ово је права ствар. Бендот се состои од 6 члена, од кои 5 ги претставуваат елементите и носат мантии со качулки, нешто а ла Assassin's Creed style, а фронтменот е анти-папа, со додаток на skull-ish шминка. Најновиот фронтмен, од пред некој ден, е Papa Emeritus III (дали фронтменот само го менува името или навистина иде нов, е мистерија).
Пред некој ден конечно добија и дозвола легално да се викаат само Ghost и по Америките (претходно мораа со B.C.). (party)

Доста тоа, еве неколку песни.
Е, страва се. :|
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 84 sk_Y ^_- and Solstice