Дискусии за помалку познати групи и изведувачи

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Bohren & der Club of GoreГермански contemporary/ambiental jazz бенд. Имаат издадено седум студиски албуми, 3 EPs (Extendedn Play) и еден демо албум. Нивната музика е мрачна, атонална, со многу бавно темпо и понекогаш се јавуваат неартикулирани гласови, изобилува со неопределени звуци, но сепак не звучи толку одбивно како што изгледа и јас им се восхитувам како успеале да создадат такви хармонии со неодредени тонови. Моментално се четворица инструменталисти, но интересното за овие музичари е тоа што порано свиреле во HardCore бендови, за во 1992 да направат бенд за кој велат дека прави непријатен микс на амбиентален џез со музиката од Black Sabbath но спуштена за неколку степени и многу успорена. Еве нешто од нив, кој милува да експериментира со својот музички вкус слободно нека слушне. 

FranZ Ferdinand

Истакнат Член
26 февруари 2012
73
113
333
Bush е британска Рок група создадена во 1992,во 2002 бендод се распача но не дефинтивно,имат издадено 2 албума,но после 10години пауза бендод пак се собира за нов 3 албум..

 

WomanInRed

Староседелец
15 февруари 2012
1,324
3,218
1,123
Кармин е дуо составено од Аmy Heidemann и Nick Noonan кои всушност се пар.
Се прославија преку YouTube со нивните изведби на повеќе познати песни.
Јас за групава дознав неодамна, имаат добри песни. :)


 

Thrashbt

Староседелец
6 октомври 2012
233
86
1,038
26
Битола
Blind Melon
Blind Melon е бенд кој доаѓа од Америка. Почнаа во 1989 година се до 1999, за потоа во 2006 повторно да се реоформат. Стилот може да се класифицира како гранџ, помешан со neo - psychedelic и фолк елементи. Имаат издадено 4 студиски албуми: Blind Melon (1992), Soup (1995), Nico (1996), For My Friends (2008).


 
  • Like
Реакции: FranZ Ferdinand

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,413
1,536
1,133
28
За сите љубители на rockabilly,stoner metal,моторџиски рифови и цицки,Alabama Thunderpussy! :D
 

radioactive

Истакнат Член
14 април 2013
54
39
118
The Adolescents
Американска панк рок група, во глобала претставници на hardcore punk. Бенд чиишто песни биле извор за иснспирација на повеќе панк бендови како Bad religion, The Offspring, Blink 182, но и на бенд како Red Hot Chili Peppers.