1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Атеизам (генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Религија' започната од cakar_ulav, 22 февруари 2012.

 1. werewolf

  werewolf Староседелец

  Зачленет на:
  5 март 2013
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  9
  Атеистите се најголеми верници и догматичари.

  Повеќето од нив се полни со фрустрации и комплекси.
   
  На mountian му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Idiot

  Idiot Староседелец

  Зачленет на:
  5 март 2013
  Мислења:
  317
  Допаѓања:
  231
  А во што тоа веруваат можеш да ни кажеш? Јас како атеист појма немам во што верувам, и која е мојата догма, ама ти дефинитивно знаеш. Ќе ни кажеш кои се нашите догми?
   
 3. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  werewolf, лош старт за Добредојде.
  Би ти препорачала првин да ги прочиташ правилата на форумот: http://forum.crnobelo.com/threads/Правила-на-форумот.5/
  А потоа и на подфорумов: http://forum.crnobelo.com/threads/Важно-за-подфорумот-Религија.1163/

  Бидејќи си нов, ќе поминеш со само три казнени поени, но секоја понатамошна навреда може да резултира и со бан.

  А другите, воздржете се од потпаѓање на провокации, само пријавете. :)

  Едит: Ја претеравте. Темава ја затворам на два-три дена, додека се смират страстите.
  И Ве молам, имајте на ум дека се работи за општа дискусија за атеизам, не за навреди кон атеистите или било која верска припадност, ниту пак за надмудрување кој е попаметен и кој е во право.
   
  На Trouble, Idiot, parvati и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. TheKitten

  TheKitten Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  549
  Допаѓања:
  628
  Може да ми го приложиш истражувањето кое ја поткрепува оваа твоја теза?
   
 5. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  О да. Ни сам не знајш колкав верник сум јас. Јас верувам за разлика од тебе дека ко ке сум болен докторот ме спасува а не невидливото другарче во облаците. Да истото невидливо другарче шо ми ја дало болеста. Јас верувам во Ајнштајн, Тесла, Планк, Максвел, Кирхоф,Њутн и купови други. Во личности шо постоеле за разлика од твоето другарче. Невидливо.

  И тука си во право. Јас сум полн со фрустрации. Се фрустритам кога на луѓето ке им покажиш очигледен доказ како е направено а луѓето сеуште мислат дека невидливото другарче го направило тоа. еве ти доказ и тебе: Исус одел по вода. Мора да бил син божји. Крис факинг Ејнџел одеше по вода. Ама тој не е син божји. Логика=0. Друга работа. Исус левитирал. Пак мора да бил син божји. Крис мадафакинг Ејнџел исто левитираше. ама не е син божји. И сега кажими дека Исус е нешто различен од крис ејнџел. Ај дер ју, ај дабл дер ју. Мојсеј зборувал со грмушка шо гори. Брат, јас зборувам со фрижидерот ко ке се напушам. Абрахам или како и да му беше името си го убил синот зашто невидливото другарче го барало тоа од него. Очигледен приемр на мултипл персоналити дисордер. Прогуглај ке видиш шо е тоа. Друго. Да зборуваме за жртвите на религијата. Крстоносни војни од една а џихад од друга. Спонзорирани секој од своите против неверниците. Милиони мртви во име на боговите. Принесување жртви. Да не ти кажвам за без број случаи каде што католички свештеници силуваја деца. ДЕЦА. Да почнам да ти кажувам дека милиони ДЕЦА секоја година умираат во Африка а богами и во другите делови на светот заради тоа што религијата им забранува да примаат лекови?

  Уште едно прашање за крај. Кај се диносаурусите во оваа приказна? Знаеш оние големи, зелени додуша ги имало во различни бои и големини животни шо се шетале на земјата. Ако Бог ги создал сите животни и цел жив свет и курци и палци зошто не се спомнати во ниту едно место во библијата? само немој да ми кажеш дека и тие не постоеле..

  Атеистите не лечат комплекси. Атеистите покажуваат докази и факти. Верниците се оние што лечат комплекси. За пример можеш да го земиш твојот одговор или било кој одговор на секој хардкор верник во кој би ме отерал во длабините на самиот пекол (хахах) каде би ме мачел, и тепал и силувал и се по ред едноставно зашто имам докази сето ова шо го зборувам за да го потврдам.
  А ти кои докази ги имаш дека твоето невидливо другарче постои?
   
  На TheKitten и Trouble им се допаѓа ова.
 6. Trouble

  Trouble Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,516
  Допаѓања:
  2,621
  Токму така, јас верувам највеќе иако сум атеист, но верувам само во тоа што го гледам, верувам дека мајка ми ми даде 70.000, амбасадата ми даде виза, верувам дека пилотот беше професионалец и не однесе до америка и таму си го сретнав Роналд, љубовта моја, кој верувам дека беше баш во тоа гратче и пошо таму работат сите за летно време од другите градови, и баш во таа куќа кај шо бев и јас пошо мораше да биде (со работата одеше и смештај, исто како и кај мене), а не дека некој си таму горе не наместил да ние се сретнеме и да бидеме заедно.... Не сери брате! (facepalm)
  Верувам дека мојата иднина не ја гледам во оваа земја, не дека Господ ми ја предодредил да не ми е тука, туку дека јас работам, заработувам и си ја мењам иднинава од беднава држава и живеам на друго место, он сигурно нема сега да ме фати и да ме фрли на бахамите, сигурно, ќе морам 2 години да потам гз да стигнам до таму :eek:
  Друга работа, кој во денешно време немал секс до брак?! Јас ќе ти кажам, НИКОЈ, и тоа одаамна никој, сите се работат ко фоки уште на тринаес, кој не варал у животов? Оние американцине најголемите верници, шо незнаат што е фамилија, што има дете од еден црнец (кој е моментално у затвор), она е белка, али живее со таткото на третото дете кое е постаро од второто 5 години а второто е со татко му пошто неговите не ја сакале пошо си курв:cenzura, упс извини, мераклика ...абе ајде...
  Имам за секоја заповед по минимум 10 луѓе што ја прекрушуваат истата, а некои и по 5 милиони луѓе што ја прекршуваат, ама ај да не навлагаме многу, тематиката беше дека многу веруваме.... Сепак, мислам дека завршив со тоа, се е доволно јасно кажано погоре :cool:
  Догма, догма, како збор, ако ти сам знаеш што значи пријателе алал ти вера ;)
  А за фрустрациите и комплексите, па да ти кажам право и не сум приметила дека некоја верник-свиња дебела, грда, мрсна и гадна, шо не ја сакаат ни по дома, би имала помалку комплекси од мене како атеист, извини ама не сум се нашла у ситуација на комплекс освен шо треба да повежбам малку за да се стегнам за летово да сум тип-топ :cool:
   
  На Outrider и TheKitten им се допаѓа ова.
 7. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Уште поимот за `слободна воља` фали на темава, да го објасни постоењето на злото во универзумот створен од креаторот кој бил ултра-добричина... па да си помуабетиме :D


  Отчет пред комарец? :patos
  Пред да го сплескаш со новината или од после?!

  Реалноста е поинаква.
  Ако некој човек денес, во 2013AD се обиде да живее по исусовиот пример ќе биде осуден, омаловажен и понижен најпрво од рисјаните, ако не и сместен во лудница.
  Исус кажал и направил многу работи.
  Замисли некој кој немал ниеден сексуален акт во животот (ептен ќе биде ценет поради тоа) качен на магаре влегува во Штип или Ресен (риспекат фрчи) влегува во банка или менувачница која е блиску до црква/божји храм и ја демолира (црна хроника) и проповеда скромност и покајание.... well....

  Ако се согласиме дека човек кој би живеел према исусовиот лик и дело во денешно време би бил за брзо време осуден и затворен (а не гледам како може да биде поинаку) дали тоа значи дека сите денешни рисјани се фарисеи!?
   
 8. theowndemon

  theowndemon Полноправен Член

  Зачленет на:
  8 јули 2013
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  33
  Јас лично немам против атеистите, за разлика од моите пријатели кои имаат многу и ги мешаат во нивните секојдневни разговори. Имам неколку пријатели кои се атеисти, јас не сум. Тие не се од оние кои плукаат по верниците, зошто сум сретнала многу такви и искрено таквите не се нешто нај, тие сакаат да покажат супериорност, а не „јас не вервам во ништо, јас сум Бог“. Првично мислам дека се простира низ планетата (се навраќам на скроз првиот пост ... :) ) зошто младите мислат дека е кул. Уште се сеќавам на едно девојче кога бев кај брачеда ми, цела фамилија нејзина побожна, она атеист. Јас кажав дека немам против тоа. Во Недела врвам пред црква, ја гледам се крсти и влегва внатре. Ваквите луѓе не ги сметам за атеисти безразлика што се нарекуваат атеисти, но сепак како што кажав познавам и вистински.
  зошто верниците атеистите ги нарекуваа како ( ѓаволски синови ) - не знам зошто би ги нарекувале така, тие не се, да зборевме за сатанисти, ајде де, ама овие се атеисти, не веруваат во ништо надприродно, па тогаш зошто би верувале во Сатаната?
  или атеизмот е некој вид на ( секта ) - ни со ова не се согласувам.
  зошто црквата е против мислењето на атеистите - Црквата е сосем нормално да биди против мислењето на атеистите зошто тие се во суштина неверници, како да се изразам, не почитуваат што зборува црквата, не верува во тоа што зборува и учи црквата и тоа према нив е грешно, тоа се како две спротиставени страни.
   
  На alekjov1234 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. V00J.

  V00J. Нов член

  Зачленет на:
  4 септември 2013
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  9
  Не се согласувам дека Атеизмот е вид на секта.. Едноставно нивното не Верување неможе да се осудува како и ВЕРУВАЊЕТО на христијаните/муслиманите итн
  Нивен живот нека (не)веруваат во што сакаат .
   
 10. Frojda

  Frojda Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 септември 2013
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  26
  Атеизмот е непрофитна организација...па сеа ти види :)
   

Сподели: