Атеизам (генерална дискусија)

werewolf

Староседелец
5 март 2013
36
9
608
48
Атеистите се најголеми верници и догматичари.

Повеќето од нив се полни со фрустрации и комплекси.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: mountian

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Атеистите се најголеми верници и догматичари.

Повеќето од нив се полни со фрустрации и комплекси.
А во што тоа веруваат можеш да ни кажеш? Јас како атеист појма немам во што верувам, и која е мојата догма, ама ти дефинитивно знаеш. Ќе ни кажеш кои се нашите догми?
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
werewolf, лош старт за Добредојде.
Би ти препорачала првин да ги прочиташ правилата на форумот: http://forum.crnobelo.com/threads/Правила-на-форумот.5/
А потоа и на подфорумов: http://forum.crnobelo.com/threads/Важно-за-подфорумот-Религија.1163/

Бидејќи си нов, ќе поминеш со само три казнени поени, но секоја понатамошна навреда може да резултира и со бан.

А другите, воздржете се од потпаѓање на провокации, само пријавете. :)

Едит: Ја претеравте. Темава ја затворам на два-три дена, додека се смират страстите.
И Ве молам, имајте на ум дека се работи за општа дискусија за атеизам, не за навреди кон атеистите или било која верска припадност, ниту пак за надмудрување кој е попаметен и кој е во право.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Атеистите се најголеми верници и догматичари.

Повеќето од нив се полни со фрустрации и комплекси.

О да. Ни сам не знајш колкав верник сум јас. Јас верувам за разлика од тебе дека ко ке сум болен докторот ме спасува а не невидливото другарче во облаците. Да истото невидливо другарче шо ми ја дало болеста. Јас верувам во Ајнштајн, Тесла, Планк, Максвел, Кирхоф,Њутн и купови други. Во личности шо постоеле за разлика од твоето другарче. Невидливо.

И тука си во право. Јас сум полн со фрустрации. Се фрустритам кога на луѓето ке им покажиш очигледен доказ како е направено а луѓето сеуште мислат дека невидливото другарче го направило тоа. еве ти доказ и тебе: Исус одел по вода. Мора да бил син божји. Крис факинг Ејнџел одеше по вода. Ама тој не е син божји. Логика=0. Друга работа. Исус левитирал. Пак мора да бил син божји. Крис мадафакинг Ејнџел исто левитираше. ама не е син божји. И сега кажими дека Исус е нешто различен од крис ејнџел. Ај дер ју, ај дабл дер ју. Мојсеј зборувал со грмушка шо гори. Брат, јас зборувам со фрижидерот ко ке се напушам. Абрахам или како и да му беше името си го убил синот зашто невидливото другарче го барало тоа од него. Очигледен приемр на мултипл персоналити дисордер. Прогуглај ке видиш шо е тоа. Друго. Да зборуваме за жртвите на религијата. Крстоносни војни од една а џихад од друга. Спонзорирани секој од своите против неверниците. Милиони мртви во име на боговите. Принесување жртви. Да не ти кажвам за без број случаи каде што католички свештеници силуваја деца. ДЕЦА. Да почнам да ти кажувам дека милиони ДЕЦА секоја година умираат во Африка а богами и во другите делови на светот заради тоа што религијата им забранува да примаат лекови?

Уште едно прашање за крај. Кај се диносаурусите во оваа приказна? Знаеш оние големи, зелени додуша ги имало во различни бои и големини животни шо се шетале на земјата. Ако Бог ги создал сите животни и цел жив свет и курци и палци зошто не се спомнати во ниту едно место во библијата? само немој да ми кажеш дека и тие не постоеле..

Атеистите не лечат комплекси. Атеистите покажуваат докази и факти. Верниците се оние што лечат комплекси. За пример можеш да го земиш твојот одговор или било кој одговор на секој хардкор верник во кој би ме отерал во длабините на самиот пекол (хахах) каде би ме мачел, и тепал и силувал и се по ред едноставно зашто имам докази сето ова шо го зборувам за да го потврдам.
А ти кои докази ги имаш дека твоето невидливо другарче постои?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten and Trouble

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,611
1,123
Атеистите се најголеми верници и догматичари.

Повеќето од нив се полни со фрустрации и комплекси.
Токму така, јас верувам највеќе иако сум атеист, но верувам само во тоа што го гледам, верувам дека мајка ми ми даде 70.000, амбасадата ми даде виза, верувам дека пилотот беше професионалец и не однесе до америка и таму си го сретнав Роналд, љубовта моја, кој верувам дека беше баш во тоа гратче и пошо таму работат сите за летно време од другите градови, и баш во таа куќа кај шо бев и јас пошо мораше да биде (со работата одеше и смештај, исто како и кај мене), а не дека некој си таму горе не наместил да ние се сретнеме и да бидеме заедно.... Не сери брате! (facepalm)
Верувам дека мојата иднина не ја гледам во оваа земја, не дека Господ ми ја предодредил да не ми е тука, туку дека јас работам, заработувам и си ја мењам иднинава од беднава држава и живеам на друго место, он сигурно нема сега да ме фати и да ме фрли на бахамите, сигурно, ќе морам 2 години да потам гз да стигнам до таму :eek:
Друга работа, кој во денешно време немал секс до брак?! Јас ќе ти кажам, НИКОЈ, и тоа одаамна никој, сите се работат ко фоки уште на тринаес, кој не варал у животов? Оние американцине најголемите верници, шо незнаат што е фамилија, што има дете од еден црнец (кој е моментално у затвор), она е белка, али живее со таткото на третото дете кое е постаро од второто 5 години а второто е со татко му пошто неговите не ја сакале пошо си курв:cenzura, упс извини, мераклика ...абе ајде...
Имам за секоја заповед по минимум 10 луѓе што ја прекрушуваат истата, а некои и по 5 милиони луѓе што ја прекршуваат, ама ај да не навлагаме многу, тематиката беше дека многу веруваме.... Сепак, мислам дека завршив со тоа, се е доволно јасно кажано погоре :cool:
Догма, догма, како збор, ако ти сам знаеш што значи пријателе алал ти вера ;)
А за фрустрациите и комплексите, па да ти кажам право и не сум приметила дека некоја верник-свиња дебела, грда, мрсна и гадна, шо не ја сакаат ни по дома, би имала помалку комплекси од мене како атеист, извини ама не сум се нашла у ситуација на комплекс освен шо треба да повежбам малку за да се стегнам за летово да сум тип-топ :cool:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and TheKitten

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Уште поимот за `слободна воља` фали на темава, да го објасни постоењето на злото во универзумот створен од креаторот кој бил ултра-добричина... па да си помуабетиме :D

Јас се обидувам да се убедам себеси и мојот внатрешен духовен водич дека верата ми е потребна само како патоказ кон поставување на морални граници, етики.
Верата е сеопфатен поим во коленичење пред надмено-недефинирано божество, личен стравопочит од непознатото...
Не мора да биде Бог, нека биде дрво, комарец, папуча...нешто пред кое ќе си даваш личен отчет.
Затоа поштувам вера...

Иначе Атеистите, нека бидат здрави и живи. Нека виреат на овој свет со сите оние ставови дека не се изманипулирани...Што до некаде ми е смешно. Манипулацијата не е составен дел само на раката на илузорни суштества како Господ...ама добро.

Јас највеќе верувам во својот личен труд, во смислата на моето постоење на земскиов живот...Мислам дека ми е сосема доволно.


Отчет пред комарец? :rofl
Пред да го сплескаш со новината или од после?!

Гледам дека сте многу критичен кон Бог ? Што ве натерало така да размислувате занего ? Ајде да земеме вака да се запрашаме како може таа "ЛАГА" или МИТ како што го нарекувате да успее да го промени животот ? На подобро се разбира. Гледам дека сте ја читале библијата незнам дали само стариот завет или целата,ама сакам да ве прашам што мислите за начинот на живот кој го препорачува Исус ? Мислам како би се живеело кога би живееле според неговите поуки ? Милјони луѓе во светот го нашле мирот и смислата на животот во христијанството,милјони луѓе станале свесни за страшните погубни пороци на овај "МОДЕРЕН " начин на живот ?! Значи ли тоа дека зад тоа Христијанство што вие го критикувате се крие нешто многу поголемо од нашите сфаќања ? Ќе ви одговорам на прашањата : "Зошто Бог дозволува неговите луѓе да горат заради него". Велите дека се криеме зад католицизмот не не се криеме зад католицизмот,туку тогашните власти се криеле зад Христијанството убиваќи луѓе во името на Бога само за да не бидат осудувани. Кажеми кој Христијанин би си дозволил да посегне по нечии човечки живот кога Исус вели дека во стариот завет се вели "AКО УБИЕШ ЧОВЕК КЕ ОДГОВАРАС НА СУД(се мисли на срашниот Христов суд)А ЈАС ВЕЛИ ВИ ВЕЛАМ СЕКОЈ КОЈ БЕЗ ПРИЧИНА СЕ ЛУТИ НА СВОЈОТ БРАТ КЕ ОДГОВАРА ПРЕД СУД" Значи што ми беше поентата несакав да ви наметнувам мое мислење и да барам одвас да верувате во Бог само сакав да ви кажам дека она што сте го виделе или чуле дека се прави во името на Бог нее вистината Христијанската догма има подлабоки значења и нетреба да се суди без да се знае. Само уште ова ќе ви го кажам Бог никого не суди, "секој што неверува е осуден" како што велите ДА. За тоа сте во право еве зошто: Кога бев мал една зима беше многу студено толку студено што дури и вренкот од вратата се лепеше за рацете.Мене тоа ми беше интересно па си експериментирав (дете од 6-7 год) Мајками ми рече "НЕМОЈ СЛУЧАЈНО ДА СИ ГО ДОПРЕЛ ВРЕНКОТ СО ЈАЗИКОТ ЌЕ ТИ СЕ ЗАЛЕПИ И КЕ ТЕ БОЛИ" е јас како за инает,како само тоа да го чекав и баш тоа и го направив и навистина беше одвратно мојот јазик остана на вренкот одвај го извадив лелекав и плачев. Сега ќе ве прашам дали мајками ме казни што не ја послушав ? Значи Бог ги дава законите и ни вели да живееме според нив ако не ќе бидеме казнети не однего од нашата не послушност ! БЛАГОДАРАМ И СЕ ИЗВИНУВАМ ШТО ОЛКУ МНОГУ ЗАДОЛЖИВ само сакав да потенцирам на осудувајте пред да го знаете нештото поззз.

Реалноста е поинаква.
Ако некој човек денес, во 2013AD се обиде да живее по исусовиот пример ќе биде осуден, омаловажен и понижен најпрво од рисјаните, ако не и сместен во лудница.
Исус кажал и направил многу работи.
Замисли некој кој немал ниеден сексуален акт во животот (ептен ќе биде ценет поради тоа) качен на магаре влегува во Штип или Ресен (риспекат фрчи) влегува во банка или менувачница која е блиску до црква/божји храм и ја демолира (црна хроника) и проповеда скромност и покајание.... well....

Ако се согласиме дека човек кој би живеел према исусовиот лик и дело во денешно време би бил за брзо време осуден и затворен (а не гледам како може да биде поинаку) дали тоа значи дека сите денешни рисјани се фарисеи!?
 

theowndemon

Полноправен Член
Јас лично немам против атеистите, за разлика од моите пријатели кои имаат многу и ги мешаат во нивните секојдневни разговори. Имам неколку пријатели кои се атеисти, јас не сум. Тие не се од оние кои плукаат по верниците, зошто сум сретнала многу такви и искрено таквите не се нешто нај, тие сакаат да покажат супериорност, а не „јас не вервам во ништо, јас сум Бог“. Првично мислам дека се простира низ планетата (се навраќам на скроз првиот пост ... :) ) зошто младите мислат дека е кул. Уште се сеќавам на едно девојче кога бев кај брачеда ми, цела фамилија нејзина побожна, она атеист. Јас кажав дека немам против тоа. Во Недела врвам пред црква, ја гледам се крсти и влегва внатре. Ваквите луѓе не ги сметам за атеисти безразлика што се нарекуваат атеисти, но сепак како што кажав познавам и вистински.
зошто верниците атеистите ги нарекуваа како ( ѓаволски синови ) - не знам зошто би ги нарекувале така, тие не се, да зборевме за сатанисти, ајде де, ама овие се атеисти, не веруваат во ништо надприродно, па тогаш зошто би верувале во Сатаната?
или атеизмот е некој вид на ( секта ) - ни со ова не се согласувам.
зошто црквата е против мислењето на атеистите - Црквата е сосем нормално да биди против мислењето на атеистите зошто тие се во суштина неверници, како да се изразам, не почитуваат што зборува црквата, не верува во тоа што зборува и учи црквата и тоа према нив е грешно, тоа се како две спротиставени страни.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alekjov1234

V00J.

Нов член
4 септември 2013
13
9
3
Не се согласувам дека Атеизмот е вид на секта.. Едноставно нивното не Верување неможе да се осудува како и ВЕРУВАЊЕТО на христијаните/муслиманите итн
Нивен живот нека (не)веруваат во што сакаат .