Атеизам (генерална дискусија)

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Не се согласувам дека Атеизмот е вид на секта.. Едноставно нивното не Верување неможе да се осудува како и ВЕРУВАЊЕТО на христијаните/муслиманите итн
Нивен живот нека (не)веруваат во што сакаат .
А ти во кој бог веруваш?
 

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Атеисти се луѓе кои не веруваат во религии. Јас не сум атеист, но не ми пречат атеистите. Тие си одлучиле дека нема да веруваат во богови и...толку.
Не, атеизмот не е секта, туку повеќе движење кое е против религиите.
П.С Татко ми секогаш вели дека е атеист, не сака да оди во црква, вели дека Бог не постои а всушност верува во Бог и тоа многу. Лесно се открива тоа, не е добар актер.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Атеисти се луѓе кои не веруваат во религии. Јас не сум атеист, но не ми пречат атеистите. Тие си одлучиле дека нема да веруваат во богови и...толку.
Не, атеизмот не е секта, туку повеќе движење кое е против религиите.
П.С Татко ми секогаш вели дека е атеист, не сака да оди во црква, вели дека Бог не постои а всушност верува во Бог и тоа многу. Лесно се открива тоа, не е добар актер.

Не е атеизмот движење против религиите. Воопшто.
Барем не во контекст да се организираат и залагаат да се наметнат како што тоа го прават религиозниве верувања и движења.
Атеизмот си е неверување само по себе, а Атеистите скоро и никогаш не се експонираат, ретко и да имаат некои здруженија (воглавно некои поодвеани во Америките), и не одат наоколу делејќи календарчиња со по некој научен факт за секој месец или флаери да ја промовираат својата (не)верба.
Едноставно, одлучиле да не веруваат, и тоа е тоа.

Него, мене стварно ми се коси со секоја логика некој да верува дека Атеизмот е секта, со самото тоа што сектите имаат религиски позадини.
Ама веројатно ние сме тие што правиме ритуали за земјотреси и поплави на Божество во кое не веруваме. Али шта чеш...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

онјаЛ

Полноправен Член
22 ноември 2012
69
85
18
Не е атеизмот движење против религиите. Воопшто.
Барем не во контекст да се организираат и залагаат да се наметнат како што тоа го прават религиозниве верувања и движења.
Атеизмот си е неверување само по себе, а Атеистите скоро и никогаш не се експонираат, ретко и да имаат некои здруженија (воглавно некои поодвеани во Америките), и не одат наоколу делејќи календарчиња со по некој научен факт за секој месец или флаери да ја промовираат својата (не)верба.
Едноставно, одлучиле да не веруваат, и тоа е тоа.

Него, мене стварно ми се коси со секоја логика некој да верува дека Атеизмот е секта, со самото тоа што сектите имаат религиски позадини.
Ама веројатно ние сме тие што правиме ритуали за земјотреси и поплави на Божество во кое не веруваме. Али шта чеш...

Тука ти се оние стереотипи „од дома научени“. Што се не би направиле родителите во процесор на воспитување на децата само да излезат што послични модели на нив. Стереотипи од „За да бидеш добар човек, мора да си верник“, па се до атеизмот дека е секта со неколку мастермајндс на чело кои им ги перат мозоците на младите. Булшит! Ме фаќа смеа.
Религиите како религии имаат конкретна цел да им покажат на луѓето кој е правилниот начин на кои би требало да се однесуваат, заради тоа што луѓето сами по себе немаат ни грам разум како да живеат меѓусебе и ќе настани општ хаос. Од една страна религиите се базираат на авторитет, а пак од друга ги подучуваат луѓето дека се исти меѓусебе и дека ти не си подобар од никој. Ист си како комшијата и некој јапонец што моментално лови риби од кајчето. Друго, заради тоа што немаме разум, стекнатиот страв послужил како едно многу добро решение. Кога ти ќе научиш луѓето дека има задгробен живот зависен од делата на овој сегашниов и со тоа ќе можеш буквално да им ги манипулираш животите, па испаѓа дека не се присутни кај атеизмот тие мастермајндс кои перат мозоци, туку кај религијата.
Друго, не ја порекнувам теоријата за креација и дека мејби има негде некојси креатор, туку само сакам да го потенцирам она „слепилото“ кое ви го наметнуваат свештениците. И вие што си ја фалите својата религија дека таа и само таа е точна, дали ако се родевте некои 500 километри полево-подесно ќе фалевте друга религија како единствено точна?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Idiot

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Динамичен документарен филм во кој низ разговор со познати еволуционистички професори и студенти природни науки кои веруваат во еволуцијата се разоткрива дека идејата за еволуција не е наука туку слепа вера.

Се потрудив да го преведам напишаното под видеото од српски на македонски да се има претстава за што е.
 
Последна промена:

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Динамичен документарен филм во кој низ разговор со познати еволуционистички професори и студенти природни науки кои веруваат во еволуцијата се разоткрива дека идејата за еволуција не е наука туку слепа вера.

Се потрудив да го преведам напишаното под видеото од српски на македонски да се има претстава за што е.
Догма се вика тоа. Слепо верување во теорија, поконкретно. Не баш се сложувам дека оваа теорија е слепа вера, ама се сложувам дека многу од луѓето ја голтаат слепо без никаков сомнеж и без никакво разбирање. Слушнале Дарвин, еволуција, а-у и готово толку. Не се интересираат ни да дознаат повеќе, нити да најдат нешто што би им ја потврдило/негирало теоријата... ништо. И одма верниците им се најглупите луѓе зашто биле слепи.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Динамичен документарен филм во кој низ разговор со познати еволуционистички професори и студенти природни науки кои веруваат во еволуцијата се разоткрива дека идејата за еволуција не е наука туку слепа вера.

Се потрудив да го преведам напишаното под видеото од српски на македонски да се има претстава за што е.

Фино започна документарецот, малку успори накај средина за да при крајот усерат све.
Пекол, рај, вечен живот?! Авторот демек сака да каже дека верувањето во теорија и верување во религиски будалаштини е едно те исто, слушнал (а не дослушнал) нешто за срвајвл оф д фитест (плус атеистите се сметале себе за животињи) и нормално им нуди покајание и спас на луѓето откако ги констатира како лажливци и прељубници, едноставно нели - состојба непозната за верник во традиционална религија.

Чудно како никој од рајата не му соопшти дека товарот на доказ паѓа на оној кој изнесува афирмативно тврдење и да го праша од каде знае дека неговиот бог е вистинскиот бог. Може е Алах, Кришна, Посејдон или Сет а ликот ќе гори како кривоверник во пагански пекол или ако е праведен ќе денса во Валхала. Тука ќе се појавеа мистериите на циркуларната логика (нели, светите списи како доказ) како конечно срање во филмчето кое почна така ветувачки...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Водителот ме потсетува на оној Ефтов, си поставува прашања и сам си ги одговара :rofl прашува дали биле прељубници во случај да имале предбрачен секс. Пази поставува прашање од христијанска морална гледна точка - на неверници и ги осудува према истата... иако тие не се подложни на моралниот библиски кодекс ниту на наградно-казнените механизми на божанството во кое - не веруваат.
Исто како да праша фудбалер дали останал во рекет три секунди и зошто не е поништен голот :roflили да прашува рагбист дали направил престап...
По акцентот ми делува како да е од Австралија, мислев дека Ефтов е дното на новинарството, но очигледно имал конкуренција...down under :kafe