Штотуку подготвив...

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
741
613
103
Тука или има посебна тема за тоа? Ќе ставам тука па ако треба ќе сменам мислење после.
2 шољи брашно (јас ставив бело зошто мислев дека немам интегрално овој пат),
5 лајци мармалад,
1 пециво,
3 пакетчиња канела,
1 шоља кисела вода или млеко (јас ставив млеко зошто немав кисела вода).
Се ова се меша и кога добро ќе се измеша се става да се печи на 200 степени, околу 15 минути (се додека на чечкалица не остава ништо). Јас прво сакав да го правам во калапи ама видов дека е многу грубо тестото па го ставив во поголем плех и направив грешка. Подобро би дошло во помал плех зошто вака како шо можиш да видиш е многу ниско. Па откако ќе се извади се премачкува со мармалад и по желба со чоколадо.
И да, заборајв да напоменам, плехот не го намачкав со ништо, не ми лепеше, сепак ако сакаш можиш да го намачкаш ако мислиш дека треба.
заборави зејтин или не треба?
 

Headache

Полноправен Член
14 јуни 2016
50
72
18
32

@Lizbeth да те пофалам јас ти кога не сакаш сама... :D
П.С верувам твоите се поубави!
 
  • Like
Реакции: Lizbeth