1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Штотуку подготвив...

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Baronessa, 15 февруари 2012.

 1. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,621
  Допаѓања:
  5,698
  Receptava mi e inace za mafini ama jas nekogas mesto vo kalapi u tavce pecam.Mesam obicno pcenkarno so belo zaedno,pola-pola.:)
   
 2. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,196
  Допаѓања:
  2,270
  Да да пола пола и јас го правам пошто инаку дави кога се јаде, дави исто и кога со палента се прави. Уствари ја ставам 2 спрема 1 бело брашно и исто во тава го правам. Не ми се исплати во тие формичките за мафини да го правам и така и така дали форма или коцка ист е вкусот :) Убаво ме потсети да си направам денес :)

  Сега видов дека си пишала. Може е поубава со палента пројата но не можам да ја јадам така ме дави. Ја ставам две чаши бело брашно и една чаша пченкарно брашно. Пошто ако ставам пак пола пола премногу се осеќа пченкарното брашно и не ми е убава.
   
  #182 escape, 20 септември 2015
  Последна промена: 20 септември 2015
  На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  @Ita А што не би могло :)
  4Јајца
  16 лаж шеќеρ
  16 лаж млеκо
  16 лаж масло (сето тоа убаво се мати) и се додава
  16 лаж бρашно + 1 пециво (κога κе ги ставиш овие 2 ρаб ниκаκо со миκсеρ :D со дρвена лажица мешај не се чешај додеκа се соедини) :)
  Се пече
  Дуρ се пече тоа ја ваρиш глазуρата
  250 мл вода
  250 г шеќеρ
  3 лажици κаκао
  И малκу маρгаρин κρистал .. κолκу да биде мρсничκо и меκо :D
  Се пρелива додеκа е глазуρата жешκа а пандишпанот ладен :)
  Добаρ апетит! :)
   
  На Prashina, diva orhideja и escape им се допаѓа ова.
 4. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,196
  Допаѓања:
  2,270
  Фала фала, само ја место маргарин би си ставила путер не користам маргарин воопшто па и посен па и каков сака да е.
   
 5. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  Зошто да не и путеρ може. Малκу ставам јас.. Помеκо е :)
   
  На escape му/ѝ се допаѓа ова.
 6. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Палента се става малку баш поради тоа, да не дави кога се јаде.Добар апетит домаќинки.Мене ме мрзи да правам нешто па ке си купам готово;)
   
  На escape, Mnogo Bitno и ●Untouchable° им се допаѓа ова.
 7. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  Ја паκ обожавам да κувам.. Затоа и таκов фах одбρав.. Ај на здρавје одох ја на шетање :D
   
  На escape и diva orhideja им се допаѓа ова.
 8. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  image.jpeg
   
  На melpomena, Pica pica, Mnogo Bitno и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  Чупавци
  image.jpeg
   
  На melpomena, existence и diva orhideja им се допаѓа ова.
 10. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746

Сподели: