1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Штотуку подготвив...

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Baronessa, 15 февруари 2012.

 1. Big Berta

  Big Berta Староседелец

  Зачленет на:
  7 февруари 2015
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  207
  SAM_4024.JPG SAM_4020.JPG
   
  На Mnogo Bitno, melpomena, Tantara и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Big Berta

  Big Berta Староседелец

  Зачленет на:
  7 февруари 2015
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  207
  SAM_4028.JPG
   
  На Mnogo Bitno, melpomena, Tantara и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,621
  Допаѓања:
  5,697
 4. MATEJA

  MATEJA Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  29 мај 2014
  Мислења:
  280
  Допаѓања:
  247
  [​IMG]
   
  На melpomena и Prashina им се допаѓа ова.
 5. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  Свинско со печурки, стек, топчиња од мелено месо, колбаси со праз и помфрит со рендан кашкавал
  [​IMG]
   
  На MoonFairy и melpomena им се допаѓа ова.
 6. EmilijaS

  EmilijaS Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 јануари 2016
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  39
  upload_2016-2-3_13-0-26.png
   
  На Mnogo Bitno му/ѝ се допаѓа ова.
 7. misterija

  misterija Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  27 јануари 2016
  Мислења:
  741
  Допаѓања:
  613
 8. EmilijaS

  EmilijaS Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 јануари 2016
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  39
  Колачот е „главното“ ама моментално немам префрлено слика само од него. Во шолјата е само чајот кој навистина добро оди со колачот, онака на суво не оди :)
   
 9. misterija

  misterija Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  27 јануари 2016
  Мислења:
  741
  Допаѓања:
  613
  пушти рецепт:)
   
 10. EmilijaS

  EmilijaS Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 јануари 2016
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  39
  Тука или има посебна тема за тоа? Ќе ставам тука па ако треба ќе сменам мислење после.
  2 шољи брашно (јас ставив бело зошто мислев дека немам интегрално овој пат),
  5 лајци мармалад,
  1 пециво,
  3 пакетчиња канела,
  1 шоља кисела вода или млеко (јас ставив млеко зошто немав кисела вода).
  Се ова се меша и кога добро ќе се измеша се става да се печи на 200 степени, околу 15 минути (се додека на чечкалица не остава ништо). Јас прво сакав да го правам во калапи ама видов дека е многу грубо тестото па го ставив во поголем плех и направив грешка. Подобро би дошло во помал плех зошто вака како шо можиш да видиш е многу ниско. Па откако ќе се извади се премачкува со мармалад и по желба со чоколадо.
  И да, заборајв да напоменам, плехот не го намачкав со ништо, не ми лепеше, сепак ако сакаш можиш да го намачкаш ако мислиш дека треба.
   

Сподели: