Цигара - пред друштво или потреба?

Maks

Староседелец
Кај мене почетокот беше од љубопитност, а не да се правам главен фраер у друштво.
Скоро 8 год. сум активен една кутија дневно цигари ги осеќам како потреба, имам 3 обиди за откажување но безуспешно беше. Нормално дека може и без нив тоа е само една навика треба само многу голема желба и малку инвестиција у бонбончиња,грицки и друго мезе за кога ке дојде желба за цигара. :)
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
Почнав да пушам од 7мо.Онака да пробам да видам како е ..во 8мо не пушев толку многу, ама од прва средно до сега тепав по пакета или две дневно ..Не е многу ама не е ни малку...Во моментов сум како жена во ПМС.. Колам , бесам и сите ги сакам исто времено.. 2 дена поминати само со една цигара ..
 

apple-girl

Полноправен Член
6 декември 2012
46
73
18
Битола
хм ... за да бидеш кул во друштво нема потреба од цигари ... во друштвото ми се 90% пушачи па не сум осетила потреба и јас да посегнам по цигарите .. ми сметаат не можам .. ма какво кул бре ... не се трујам да бидам кул ...
 

Coelho

Староседелец
2 април 2012
286
493
663
Скопје
На повеќето, ако не и на сите, зависноста кон цигарите им почнала како пропаднат обид да привлечат внимание и да бидат кул.

Има некои кои многу отворено кажуваат дека нема ништо посебно во цигарите, ама сметаат дека изгледа кул, а и веќе им е завист, па нема што да прават, ќе си продолжат со пушење.

Има некои кои глумат лудило т.е "ги пафкаат" цигарите како обид за внимание или некој така-наречен шок-фактор од типот на "Еј, видете сите, Петранка пуши цигари!" и тука Петранка во себе се моча од радост бидејќи ја гледаат и зборат сите, ама веројатно ќе каже нешто како "Де бе луѓе, олабавете, ја пушам уште пред да ги направам првите чекори, шо ви е?"

И има некои кои како не-пушач не ги разбирам, оние кои навистина уживаат во пушење на цигари или ги користат како нешто што го намалува стресот.

"Нема ништо подобро од кафе и цигара" или "Нема ништо подобро од цигара после јадење" се две од неколкуте изјави на пушачите кои никогаш нема да ми бидат јасни. Но, очигледно поради моето не-пушење цигари пропуштам некое оргазмично чувство и искуство кои е резервирано само за пушачите, па нема да коментирам.
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,374
1,871
1,123
Има луѓе кои стварно се зависни од цигари и пушат долго..нив ги разбирам. Навика и зависност е. Ама...денес за жал повеќето млади пушат за да се фаци и што?! Ко прво си се трујат беспотребно ко второ не се фаци.
 
  • Like
Реакции: Marchisio

Marchisio

Староседелец
4 јуни 2012
551
902
1,093
Има луѓе кои стварно се зависни од цигари и пушат долго..нив ги разбирам. Навика и зависност е. Ама...денес за жал повеќето млади пушат за да се фаци и што?! Ко прво си се трујат беспотребно ко второ не се фаци.
имаш право и трето мислат младиве ако пушат дека станале возрасни
 
  • Like
Реакции: emzzy

vitocorleone

Староседелец
27 јуни 2012
75
39
1,018
30
Да одговорам на оваа тема од лично искуство, некогаш почнав заради друштвото заради тоа што значеше да си кул ако си со цигара, денес после 10 години скоро јас неможам да се откажам и погодете зошто, пак само заради друштвото, каде сите пушат ке запалиш и ти една цигара ,,само,, Тое е :)
 
  • Like
Реакции: Roxelana

Македонец

Староседелец
14 февруари 2012
313
439
1,063
и потреба и навика, бар за мене. И нема крај на муабетов околу ова чудо. Кој пуши ке си пуши, кој не ке пропуши хх