1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Цигара - пред друштво или потреба?

Дискусија во форумот 'Социологија' започната од Давор, 5 декември 2012.

 1. Давор

  Давор Староседелец

  Зачленет на:
  10 ноември 2012
  Мислења:
  1,300
  Допаѓања:
  2,081
  На секој чекор може да сретнете млади кои пушат цигари од помодарство.Многумина од нив не поднесуваат цигари,ама пушат за да бидат "кул" во друштвото.Сметате ли дека никотинот од тутунот е потреба или шик?
   
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  За некои потреба, за некои шик.
  За оние кои пушат со години наназад, секако дека е потреба, односно зависност. За недораснати дечурлана од седмо одделение е смешен начин да се обидат да испаднат фраери. Иако ништо фраерско не гледам тука.
   
  На MoonFairy и Trajche им се допаѓа ова.
 3. ~ Скарлетка ~

  ~ Скарлетка ~ Активен Член

  Зачленет на:
  25 октомври 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  204
  тие што пушат со години ќе ти кажат дека е потреба или навика... тие што пушат само кога се пијани ќе негираат дека палат цигара воопшто и така... ја би играла дека е навика... ни потреба ни нешто што е шик :zelen
   
 4. Sofija...

  Sofija... Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 ноември 2012
  Мислења:
  256
  Допаѓања:
  358
  цигариве не се навика сите знаеме дека ако сме започнале да пушиме дека можеме и да ги прекинеме ..од прва средно почнав со оној процес нели на одмор мал голем и по некој дома со еднодневно кафенце и на искачане ама дефинитивно тоа е заради шик, а ова со кафенцево ради мерак поише со чичко ми ќејф да му напраам :| демек ај да не бидам одделена од другите со кој се дружам кој воедно пушат па ајде и ти:sreken
   
 5. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  за кога како : )
  ја сам пасиван пушач, деси се некад и по цел месец ич димче да не рокну
  а деси се и у едн вечер 3-4 да испушу
  али мислу дека може мноо лсно да се остави, јака воља само...
   
 6. Sebastian

  Sebastian Активен Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  110
  Ако некој пишу да биде во мода....или да биде "Кул" иси незнам што...е глуп.Од друга страна пак најголемиот дел од пушачите така ја почнале својата "кариера"...во секој случај знам по мене и никому не препорачувам да почне со тоа...
   
 7. Wind

  Wind Полноправен Член

  Зачленет на:
  30 јуни 2012
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  39
  Какви цигари, спортски живот...цел ден гледам eurosport
   
  На Roxelana и Марија им се допаѓа ова.
 8. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Пушев еден период,па прекинав.
  Не од потреба,него чисто да испоштуваме другарче што почина,дента се собравме со друштво и сите запаливме по една. И ми се уарнија. Па почнав колегијално,да ги дружам другарчињава со цигара,и на крај ми стана навика. И после тоа прекинав,и веќе 9 месеци немам запалено цигара,освен во негова чест :)
   
 9. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Ептен ептен ретко на некој специјален тренутак. Да се рече 10 во година и тоа е премногу.
   
 10. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Без 3 црвени кутии никотин не можам да поминам денот.Појаки цигари не ни има за да ги купам.А чуствувам потреба за појака цигара.
  Никогаш не ни сум пушел за да бидам фраер, едноставно љубопитен сум бил и еве сеа се дрогирам.
  На повеќе пати сум се потрудил да ги откажам, со никотински мастики, фластери електронски цигари ама безуспешно.Едноставно нема ништо поубаво од жешко јако еспресо и цигара за добро утро.
   

Сподели: