Цигара - пред друштво или потреба?

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
На секој чекор може да сретнете млади кои пушат цигари од помодарство.Многумина од нив не поднесуваат цигари,ама пушат за да бидат "кул" во друштвото.Сметате ли дека никотинот од тутунот е потреба или шик?
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
За некои потреба, за некои шик.
За оние кои пушат со години наназад, секако дека е потреба, односно зависност. За недораснати дечурлана од седмо одделение е смешен начин да се обидат да испаднат фраери. Иако ништо фраерско не гледам тука.
 
  • Like
Реакции: MoonFairy and Trajche

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
31
Скопје
тие што пушат со години ќе ти кажат дека е потреба или навика... тие што пушат само кога се пијани ќе негираат дека палат цигара воопшто и така... ја би играла дека е навика... ни потреба ни нешто што е шик :zelen
 

Sofija...

Истакнат Член
23 ноември 2012
256
358
363
24
цигариве не се навика сите знаеме дека ако сме започнале да пушиме дека можеме и да ги прекинеме ..од прва средно почнав со оној процес нели на одмор мал голем и по некој дома со еднодневно кафенце и на искачане ама дефинитивно тоа е заради шик, а ова со кафенцево ради мерак поише со чичко ми ќејф да му напраам :| демек ај да не бидам одделена од другите со кој се дружам кој воедно пушат па ајде и ти:sreken
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
за кога како : )
ја сам пасиван пушач, деси се некад и по цел месец ич димче да не рокну
а деси се и у едн вечер 3-4 да испушу
али мислу дека може мноо лсно да се остави, јака воља само...
 

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Ако некој пишу да биде во мода....или да биде "Кул" иси незнам што...е глуп.Од друга страна пак најголемиот дел од пушачите така ја почнале својата "кариера"...во секој случај знам по мене и никому не препорачувам да почне со тоа...
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,413
1,536
1,133
27
Пушев еден период,па прекинав.
Не од потреба,него чисто да испоштуваме другарче што почина,дента се собравме со друштво и сите запаливме по една. И ми се уарнија. Па почнав колегијално,да ги дружам другарчињава со цигара,и на крај ми стана навика. И после тоа прекинав,и веќе 9 месеци немам запалено цигара,освен во негова чест :)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,997
9,629
1,683
Normandy
Ептен ептен ретко на некој специјален тренутак. Да се рече 10 во година и тоа е премногу.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,130
1,066
113
Скопје
www.statik-group.com
Без 3 црвени кутии никотин не можам да поминам денот.Појаки цигари не ни има за да ги купам.А чуствувам потреба за појака цигара.
Никогаш не ни сум пушел за да бидам фраер, едноставно љубопитен сум бил и еве сеа се дрогирам.
На повеќе пати сум се потрудил да ги откажам, со никотински мастики, фластери електронски цигари ама безуспешно.Едноставно нема ништо поубаво од жешко јако еспресо и цигара за добро утро.