Странски јазици

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Знам: македонски,англиски,француски,хрватски,српски,шпански,грчки и руски.
Македонски-зошто сум македонка :)
Француски-ми беше втор јазик во основно :)
Англиски- едноставно го сакам тој јазик и го учам уште од 1во одделение (inlove)
Хрватски и Српски- разбирам веќе и без да учам (односно и сите разбираме :eekops: )
Шпански- од сериите :trepka
Грчки- вљубена сум во овој јазик (inlove)
Руски- на факултет учам :eek :frantic
 

MarGrey

Нов член
24 февруари 2012
21
21
3
33
Знам англиски ! Српско-хрватско-босанско-црногорски ги знам,најубаво српскиот,а пред една година научив да одвојам кој е кој само под услов да го слушам човекот и да читам а јас да го зборам и да кажам на кој зборам се уште не знам,се надевам ќе научам ! Прочитав дека некој пишал дека од шпанскиве серии ништо не сме научиле,од мој аспект можам да кажам дека знам шпански и знам да одвојам кој е шпански а кој португалски а верувам и повеќето исто ! Јас всушност мислев дека не го знам но се случи ситуација да бидам опкружена со јужноамериканци и да ги слушам потоа им преведов на англиски што сум разбрала и луѓево помислија дека и јас сум од кај нив само не сакам да им кажам,е сега малце потешко иде со зборењето но на нас ''отруените'' од шпански серии малце ни фали за и тоа да го научиме. И уште еден знам,словачки ! А покрај словачкиот се провлекува и чешкиот ! А ако не ги повторам може и ќе ги заборавам ! :)
 

Libra

Староседелец
15 февруари 2012
208
327
673
англиски, италијанаски, француски(учам од 8 ама тешко некако само основни работи знам :D) и српски
 

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Англиски знам поприлично добро.
Италијански почнав да учам во прва средно и досега добро го совладувам. Разбирам колку-толку, можам да прашувам и да одговарам.
Германски учев во основно и не научив. Ајн, Цвај, Драј и за понатака треба да се подзамислам... За прашања, одговори и преводи не доаѓа во предвид.
Шпански научив од сериите, а после сама си се надоградував. Разбирам, знам да читам и пишувам, да прашувам и одговарам.
Сакам да се запишам на курс по француски бидејки мислам дека ќе ми треба за во иднина. Сите велат дека е тежок, ама ќе ми треба, па подобро сега да почнам да го учам отколку тогаш...
Знам Српски и Хрватски, а всушност и не верувам дека има некој кој не знае...:)
И нормално, Македоснки.
 

СаШеНкО

Нов член
26 февруари 2012
27
22
3
32
Скопје
Англиски знам супер, германскииот го учев на курс ама го немам користено неколку години и доста имам подзаборавено.Италијански ми е голема желба да научам и зедов сеа еден разговорник италијанско-македонски колку да научам некои основни работи што би ми користеле.
 

Minnie

Активен Член
18 февруари 2012
126
127
43
Somewhere over the rainbow
Англискиот го знам најмногу, потоа ги знам шпанскиот и францускиот, но најмногу сакам да го научам Италијанскиот-отприлика знам некои работи, но јас сакам перфектно да го научам.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
зборвам англиски, скоро сите јазици од бившата ју , и малку јамјкански се научив да зборвам ама кај да е почнам да учам некој од арапските јазици...
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Прво - екс ју не ги спонувам, верувам сите ги знаете.
Англискиот го усовршувам, читам често литература.
Италијанскиот го за`рѓав поради неупотребување, но лесно се освежува.
Рускиот го зборам и се гаѓам чат пат с`с падеже.
од мртвиве Латинскиот чат пат ако ме заинтригира си потчитнувам нешто (повеќе вежбам)
Старогрчки го учев, малку подзаборавив.
Францускиот целосно заборавен. А многу ми е секси.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lorejn