Странски јазици

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Колку странски јазици познавате? Зошто ги изучувате?
Јас добро го знам англискиот, знаете, без англиски во денешно време ништо...
Рускиот- како втор јазик во гимназија. Не дека го знам нешто многу- многу, но можам да се разберам со некого :) шпанскиот од шпанските серии (единствена корист од нив) нешто граматика, да пишувам не знам, но го разбирам. Имам учено и француски, но што дека. Знам само да прашам како се викаш? Да прашам како си? И да одговорам на тие две прашања :D
А, многу сакам да го научам германскиот.
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Англиски знам, ќе испадне дека се фалам ама уште 2 години ми останаа за да бидам во нивото advenced.
Германски знам тоа во школо што учиме, значи најосновно, знам да се разберам со некој да прашам...
Сакам да научам италијански и француски. :)
А исто знам и малку бугарски и ептен малку српски. Знам нешто и на словенски(имам сајт за учење онлајн словенски сѐ убаво објаснето, пишете ми порака ќе ви го пратам).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: street_chic and Marrie

важна

Истакнат Член
14 февруари 2012
552
695
93
33
Скопје
Знам англиски, шпански, хрватски, српски, италијански одлично :) знам и германски но не толку добро како овие јазици :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marrie

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Српски, храватски, босански, црногорски, српско-хрватски испаѓаат 5 у стар а? Се заебавам, тапа сум со тие јазици 50% ги разбирам а кој е кој не ги разликувам. Англискиот ми е супер, како и деловниот англиски со стучните термини. Германски учев у средно знам многу малце, за најосновна комуникација, ама сакам да се запишам на некој забрзан курс. Не за џабе има латинска поговорка: колку јазици знаеш, за толку луѓе вредиш
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and Selma

Grim Reaper

Староседелец
14 февруари 2012
326
338
1,063
Here and there
Знам англиски доста добро (зборување, пишување, граматика), германски знам отприлика за да се разберам, шпански од серии како помал што имам гледано, италијански по нешто, а имам желба да научам француски и португалски :)
 

Alex M.

Староседелец
17 февруари 2012
330
523
693
London,UK
Сите се испофаливте дека во " знаете 10 јазици" Јасдобро владеам со англиски,француски од основно,српски..
 

x3m

Активен Член
17 февруари 2012
139
169
43
Скопје
Англиски, германски. Многу сакам словенски да научам. Сара би можела ли да ми пратиш линк од тој сајт?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Да не испаднам хејтер и да ви кршам филм, ама зашто мислите дека знаете шпански од серии? Како прво тие филмови се од различни земји од јужна америка, негде е шпански негде португалски, ама сепак се разликуваат делумно од шпанскиот и португалскиот овде во европа. Ако на тој шпански научен од сериите пробате да зборите со некој, најверојатно би звучеле како одредено малцинство од државава “што ја збори макдеонски јазик без пробљем“
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Morticia.