1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Странски јазици

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Marrie, 24 февруари 2012.

 1. Marrie

  Marrie Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  507
  Допаѓања:
  802
  Колку странски јазици познавате? Зошто ги изучувате?
  Јас добро го знам англискиот, знаете, без англиски во денешно време ништо...
  Рускиот- како втор јазик во гимназија. Не дека го знам нешто многу- многу, но можам да се разберам со некого :) шпанскиот од шпанските серии (единствена корист од нив) нешто граматика, да пишувам не знам, но го разбирам. Имам учено и француски, но што дека. Знам само да прашам како се викаш? Да прашам како си? И да одговорам на тие две прашања :D
  А, многу сакам да го научам германскиот.
   
  На LMFAO, 048, Minella и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. Hexasto

  Hexasto Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  1,082
  Допаѓања:
  1,631
  Англиски знам добро и овие од екс Ју простори :)
   
  На Marrie му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Англиски знам, ќе испадне дека се фалам ама уште 2 години ми останаа за да бидам во нивото advenced.
  Германски знам тоа во школо што учиме, значи најосновно, знам да се разберам со некој да прашам...
  Сакам да научам италијански и француски. :)
  А исто знам и малку бугарски и ептен малку српски. Знам нешто и на словенски(имам сајт за учење онлајн словенски сѐ убаво објаснето, пишете ми порака ќе ви го пратам).
   
  На street_chic и Marrie им се допаѓа ова.
 4. важна

  важна Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  552
  Допаѓања:
  694
  Знам англиски, шпански, хрватски, српски, италијански одлично :) знам и германски но не толку добро како овие јазици :)
   
  На Marrie му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  Српски, храватски, босански, црногорски, српско-хрватски испаѓаат 5 у стар а? Се заебавам, тапа сум со тие јазици 50% ги разбирам а кој е кој не ги разликувам. Англискиот ми е супер, како и деловниот англиски со стучните термини. Германски учев у средно знам многу малце, за најосновна комуникација, ама сакам да се запишам на некој забрзан курс. Не за џабе има латинска поговорка: колку јазици знаеш, за толку луѓе вредиш
   
  На The Tramp и Selma им се допаѓа ова.
 6. Grim Reaper

  Grim Reaper Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  326
  Допаѓања:
  338
  Знам англиски доста добро (зборување, пишување, граматика), германски знам отприлика за да се разберам, шпански од серии како помал што имам гледано, италијански по нешто, а имам желба да научам француски и португалски :)
   
 7. Alex M.

  Alex M. Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  328
  Допаѓања:
  523
  Сите се испофаливте дека во " знаете 10 јазици" Јасдобро владеам со англиски,француски од основно,српски..
   
 8. x3m

  x3m Активен Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  137
  Допаѓања:
  169
  Англиски, германски. Многу сакам словенски да научам. Сара би можела ли да ми пратиш линк од тој сајт?
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  Да не испаднам хејтер и да ви кршам филм, ама зашто мислите дека знаете шпански од серии? Како прво тие филмови се од различни земји од јужна америка, негде е шпански негде португалски, ама сепак се разликуваат делумно од шпанскиот и португалскиот овде во европа. Ако на тој шпански научен од сериите пробате да зборите со некој, најверојатно би звучеле како одредено малцинство од државава “што ја збори макдеонски јазик без пробљем“
   
  На Morticia. му/ѝ се допаѓа ова.
 10. marjan

  marjan Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  489
  Допаѓања:
  657
  македонски и тоа не целосно:rofl:rofl англиски и од ови соседиве добро ми одат српскиот :)
   

Сподели: