1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Странски јазици

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Marrie, 24 февруари 2012.

 1. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  Англиски солидно, руски разбирам што ми зборува но не знам убо да му вратам, албански добро е, ќе биде уште подобро, југословенскиве одлично (без словенечкиот), босанскиот ми е најинтересен за зборување. :)
   
 2. street_chic

  street_chic Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,433
  Допаѓања:
  3,678
  Добро го познавам англискиот, исто учев и латински средно ама неможам да речам дека го научив нешто нај нај (освен поимите поврзани за медицина :biggrin ).
   
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Порано бев полиглот, но малку за`рѓав со годиниве.
  Англиски како втор јазик
  Руски солидно
  Италијански почетнички (мада малку да се подзагреам, ќе се вратам на подобро ниво)
  Исто и француски
  Латински јазик - заборавен
  Исто старогрчки и старословенски.
  За Екс ју нејќам да зборам - срамота е да не се познаваат барем основно.
   
 4. zombie#

  zombie# Полноправен Член

  Зачленет на:
  11 април 2012
  Мислења:
  72
  Допаѓања:
  65
  Англиски знам супер, српски, хрватски си ги знам дека ни се тука блиску, шпански знам од серии прилично добро и германски шо учам нашкола онака пооснови работи и грчки знам некој збор дека имам таму ко мала живеено година дена и плус секое лето 7 години го имам поминато таму.
   
 5. NesanicaBG

  NesanicaBG Нов член

  Зачленет на:
  15 април 2012
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  5
  Првиот јазик,кој што научив беше Бугарскиот,бидејќи сум Бугарка.:D

  Потоа Англиски,Германски,малце Француски.Учам Македонски,разбирам и Српски и Хрватски.
  Знам малце Руски... На факултет моментално учам Латински јазик,а сама и Шпански. :)
   
  На JaMi и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 6. Сајури

  Сајури Староседелец

  Зачленет на:
  23 април 2012
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  30
  Покрај мајчиниот Македонски јазик и Ex YU јазиците - кои што верувам дека сите останати барем малку ги познаваат, ги вбројувам и Англискиот, Германскиот (го имам учено 4 години и имам основа, но би сакала да го донаучам подобро :)), Италијанскиот јазик (ептен за најосновна комуникација), Шпански разбирам, но за комуникација ми е малце потежок и да, полека, самоволно на Интернет го изучувам Јапонскиот(огромен предизвик ми е овој јазик, баш би сакала да го совладам некој ден :cool: ). А да и едно време заради една серија почнав да изучувам и Еврејски јазик, ама одма се откажав :giggle.
   
  На Гонзо му/ѝ се допаѓа ова.
 7. LMFAO

  LMFAO Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 април 2012
  Мислења:
  380
  Допаѓања:
  299
  Англиски знам, гермаснки исто така, а сакам да научам италијански и шпански.
   
 8. Fashion.Lover

  Fashion.Lover Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2015
  Мислења:
  297
  Допаѓања:
  83
  Не сакам да се фалам,немојте да ме разберете погрешно,ама знам многу јазика:
  Македонски,нормално.Срамота е да не си го знаеш мајчиниот јазик.
  Англиски,одлично,професорка во гимназија сум,покрај филолог.
  Германски како втор јазик во основно и средно и на факултет го земав во комбинација со англискиот,данскиот,шведкиот,норвешкиот,холандскиот и исландскиот.
  Француски го учев на курс и од филмови и овој ми беше втор факултет(паралелно завршив два факултета) и го семав во комбинација со италијанскиот,шпанскиот,португалскиот и романскиот.
  Данскиот одлично, го земав во комбинација со германскиот и со сите останати јазици од германското јазично семејство.
  Шведскиот,норвешкиот и исландскиот се тука некаде и тие одлично ги зборувам.
  Холандскиот добро зборувам и тој ми беше во таа комбинација, а и таму сум родена.
  Руски исто така добро говорам. Го научив од мојата мајка и од баба ми, кои беа слависти и кои одлично ги знаеја и западнословенските јазици како полскиот, чешкиот и словачкиот покрај источнословенските јазици, како рускиот, украинскиот и белорускиот кои исто така одлично ги говорам..
  Италијанскиот ми беше во комбинација со францускиот и сите други во таа група јазици и солидно го говорам.
  Шпанскиот солидно го знам. Прво од сериите, потоа на вториот факултет.
  Португалскиот како и шпанскиот, францускиот и италијанскиот што ги говорам, така и него.
  Романскиот иако ми беше во комбинација со сите јазици од таа група, не сум во контакт со тој јазик, а и тој што ни предаваше не знаеше нешто многу.
   
  #48 Fashion.Lover, 22 февруари 2015
  Последна промена: 22 февруари 2015
 9. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Парлам руски ко алапача.
   
 10. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Мандарински, хебрејски, урду, арапски, хинди...а моментално ја преведувам и Voynich Manuscript.
  Статистички, за потешките јазици (кинески, арапски, норвешки, шведски, фински, итн.) се потребни околу 90 недели интензивна посветеност на тој еден јазик за да се стане течен во истиот. Онака, рандом факт за странските јазици.

  За озбилно:
  Англиски - 102,3%. Мислам дури и полесен ми е отколку македонскиов пошто некогаш имаш по 3 збора за една иста работа.
  Француски - многу солидно, едно 80+%.
  Шпански - 3 години во школо и серии, duh. Целосно разбирам, малку се карам со граматиката, ама не е никаква пречка.
  Руски - прилично добро, освен ептен некои свемирски зборови.
  Германски и италијански - учени, ама недоучени. Доволно за нешто ситно повеќе од општа комуникација, но тоа е тоа.
  Криво ми е што латинскиот ми изумре и од мозоков. Интересен беше дури траеше, ама мајка расплакуваат конструкциите, по 2-3 форми за едно време. :frantic
   
  На Luckky, The Tramp и Y1K991 им се допаѓа ова.

Сподели: