Страв од заболекар

Anaskopje

Староседелец
7 јануари 2013
28
3
1,013
26
Нова сум ама ја видов темава, од моја бранша и си реков одма морам да одговорам.
1. Нормално е бидејќи забот ти е поназад па го иритира непцето, мое мислење е дека таа осмица треба да се вади.
2. Ако стоматологот стави лек треба да ти каже колку време треба да стои лекот и навреме да појдеш да го извади лекот и да стави пломба. Мој совет, одма кај заболекарот да го извадите лекот и ако треба и да го смените.
3. Сите заби те болат зашто имаш осетливи заби односно осетлива глеѓ на забите. Земи си од пастите кои се специјално наменети за осетливи заби и мислам дека нема да имаш проблем.
Се надевам дека помогнав. :)

Ti blagagodaram na odgovorite pred se. Dali e bolno dokolku mi ja vadat osmicata? Kako ide toa, nikogas ne mi vadele.
I ako moze da mi kazes samo za sto se upotrebuvaat tie laminati i bondiranje na zabi? Toa e za ispravuvanje na zabi ili ? Nekoj nacin na ispravuvanje zabi osven protezi?
Uste ednas, ti blagodaram.
 

TheGirl

Нов член
6 декември 2013
7
2
3
37
Ti blagagodaram na odgovorite pred se. Dali e bolno dokolku mi ja vadat osmicata? Kako ide toa, nikogas ne mi vadele.
I ako moze da mi kazes samo za sto se upotrebuvaat tie laminati i bondiranje na zabi? Toa e za ispravuvanje na zabi ili ? Nekoj nacin na ispravuvanje zabi osven protezi?
Uste ednas, ti blagodaram.
Нема да те боли воопшто не се секирај.Се става анестезија и лесно ќе го извадат.Ти гарантирам.
Бондирањето може да направи чуда за обоените заби кои не реагираат на белење, но и применување на формата на неправилно поставените заби. Третманот за бондирање е многу пократок и поевтин во споредба со протетските коронки и ламинати.
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,132
2,396
1,133
Yellow submarine
Хоуп* за цените не збори. Ко да идеш бубрег да ти трансплатираат, а не кариес да ти лечат.
Јас пред две години, да не наименувам стоматолог нели и ординација, дадов 4000 денари за чистење на забен камен и пломбирање на заб ( а, не ми го ни испломбира што е најстрашно, три пати ме враќаше демек не фаќал лекот за умртвување на живец, на крај мене ми умртви вољата да му ја гледам жабјата фаца и очи не ми виде веќе), 4000 денари!!!
Па кај живееме ние бе? Какви се тие цени, да не стапнеш на забар :/
Сега идам кај една млада девојка која работи прекрасно, не е скапо, значи нормални цени што можеш да си ги дозволиш, плус пријатна е, секогаш ти се посветува и буквално на проверка само да отидеш и стварно сум задоволна.
 
  • Like
Реакции: Хоуп*

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Хоуп* за цените не збори. Ко да идеш бубрег да ти трансплатираат, а не кариес да ти лечат.
Јас пред две години, да не наименувам стоматолог нели и ординација, дадов 4000 денари за чистење на забен камен и пломбирање на заб ( а, не ми го ни испломбира што е најстрашно, три пати ме враќаше демек не фаќал лекот за умртвување на живец, на крај мене ми умртви вољата да му ја гледам жабјата фаца и очи не ми виде веќе), 4000 денари!!!
Па кај живееме ние бе? Какви се тие цени, да не стапнеш на забар :/
Сега идам кај една млада девојка која работи прекрасно, не е скапо, значи нормални цени што можеш да си ги дозволиш, плус пријатна е, секогаш ти се посветува и буквално на проверка само да отидеш и стварно сум задоволна.
А замисли тек колку е во странство чим доаѓаат иселениците наваму строго поради тоа.
Многу е скапо навистина. Пломба 600 денари, па лекови ова она заб ќе те фати иљадарче.
А дневница 200-300 денари.
Плата за 4 заби да направиш и да грицкаш нокти после со нив.
 
  • Like
Реакции: True_Blood

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,441
2,542
1,133
Јас немам страв од заболекар,можеби затоа што само еднаш имам отидено,па не се сеќавам како беше.Здрави ми се сите заби,немам проблем со нив.Да видиме до кога.
 

Anaskopje

Староседелец
7 јануари 2013
28
3
1,013
26
Нема да те боли воопшто не се секирај.Се става анестезија и лесно ќе го извадат.Ти гарантирам.
Бондирањето може да направи чуда за обоените заби кои не реагираат на белење, но и применување на формата на неправилно поставените заби. Третманот за бондирање е многу пократок и поевтин во споредба со протетските коронки и ламинати.

Последно прашање, ветувам :)
Како се врши тоа бондирање? Болно е? Се вадат заби или не? Мене ми треба конкретно за единиците, ми се искривени. Ми викаат дека сум требала да носам протези фиксни 2 години, меѓутоа не сакам протези. Ако не ти е тешко, малку да ми опишеш околу ова.
Благодарам.
 

TheGirl

Нов член
6 декември 2013
7
2
3
37
Последно прашање, ветувам :)
Како се врши тоа бондирање? Болно е? Се вадат заби или не? Мене ми треба конкретно за единиците, ми се искривени. Ми викаат дека сум требала да носам протези фиксни 2 години, меѓутоа не сакам протези. Ако не ти е тешко, малку да ми опишеш околу ова.
Благодарам.
Еве поопширно :)
Бондирањето спаѓа во поновите техники за корекција на изгледот на забите и е една од најважните и најчесто користените процедури. Со оваа техника се поправаат оштетените делови, се менуваат старите пломби со естетски материјали за полнења кои се нанесуваат на паста од композитна смола. Таа е во различни нијанси и се стврднува многу брзо кога се изложува на ултравиолетова светлина. Може да се исполира и измазни, а сјајот е идентичен со сјајот на природните заби.

Како се изведува бондирањето?

Во последните триесетина години беа развиени различни видови бондинг-системи, кои овозможуваат сигурно и безбедно поставување на материјалите без големо стружење на забот. Бондираните реставрации се отпорни кон поголем притисок без опасност од кршење. Со нив се "заштедува" голем дел од здравата забна структура. Техниката на бондирање е идеална за реставрирање на напрснатите или скршени заби, скриено обојување под површината на забите, но и за затворање на малите простори меѓу забите.
Третманот на бондирање е многу пократок и поевтин во споредба со протетските коронки и ламинати. Подготовката на забот за бондирање се состои во мало состружување на површината и премачкување со течност за бондирање. Течноста прави микропукнатини во површината, за да може да се сврзе (бондира) бондингот - реставративниот материјал со забната структура. Во зависност од проблемот на забот, стоматологот одлучува дали ќе постави композитна смола, акрилни или порцелански ламинати. Композитната смеса се обликува во саканата форма, се дотерува и полира, со што се добива убав и природен изглед на забот. Целата постапка комплетно се завршува со еден третман и кај најголем дел од случаите се изведува без локална анестезија.
За акрилните и порцеланските ламинати се користат истите смолести материјали како кај бондирањето, кои се употребуваат и за предните површини на забите.

Предности на композитите
Естетскиот изглед е најголема предност, бидејќи бојата на композитот се избира според бојата на забот на кој се поставува. Затоа поправката е сосема вклопена во природниот изглед на забот. Композитот се бондира, се сврзува со забната супстанција, го зацврстува останатиот дел од забот заштитувајќи го од кршење. Истовремено има улога и на изолатор од температурни промени од храната. Композитните материјали се релативно евтини, а композитните смоли се во различни бои и нијанси, така што може да се направи најсоодветен избор на бојата на композитот со бојата на природниот заб. Со правилна и внимателна нега на забите со композитни реставрации се обезбедува нивна долготрајност. Бондираните заби, треба секојдневно да се четкаат со четка и паста за заби и со забен конец. Ова особено се однесува на пациентите што пијат кафе, чај и пушат цигари, бидејќи од кофеинот и никотинот потемнува композитниот материјал. Композитните реставрации имаат покус век на траење, споредено со порцеланските ламинати или коронки. Затоа треба да се "обновуваат" на секои пет до десет години.
Биди раат, безболно е а забите ќе ти бидат пуфче :)
 

Anaskopje

Староседелец
7 јануари 2013
28
3
1,013
26
Еве поопширно :)
Бондирањето спаѓа во поновите техники за корекција на изгледот на забите и е една од најважните и најчесто користените процедури. Со оваа техника се поправаат оштетените делови, се менуваат старите пломби со естетски материјали за полнења кои се нанесуваат на паста од композитна смола. Таа е во различни нијанси и се стврднува многу брзо кога се изложува на ултравиолетова светлина. Може да се исполира и измазни, а сјајот е идентичен со сјајот на природните заби.

Како се изведува бондирањето?

Во последните триесетина години беа развиени различни видови бондинг-системи, кои овозможуваат сигурно и безбедно поставување на материјалите без големо стружење на забот. Бондираните реставрации се отпорни кон поголем притисок без опасност од кршење. Со нив се "заштедува" голем дел од здравата забна структура. Техниката на бондирање е идеална за реставрирање на напрснатите или скршени заби, скриено обојување под површината на забите, но и за затворање на малите простори меѓу забите.
Третманот на бондирање е многу пократок и поевтин во споредба со протетските коронки и ламинати. Подготовката на забот за бондирање се состои во мало состружување на површината и премачкување со течност за бондирање. Течноста прави микропукнатини во површината, за да може да се сврзе (бондира) бондингот - реставративниот материјал со забната структура. Во зависност од проблемот на забот, стоматологот одлучува дали ќе постави композитна смола, акрилни или порцелански ламинати. Композитната смеса се обликува во саканата форма, се дотерува и полира, со што се добива убав и природен изглед на забот. Целата постапка комплетно се завршува со еден третман и кај најголем дел од случаите се изведува без локална анестезија.
За акрилните и порцеланските ламинати се користат истите смолести материјали како кај бондирањето, кои се употребуваат и за предните површини на забите.

Предности на композитите
Естетскиот изглед е најголема предност, бидејќи бојата на композитот се избира според бојата на забот на кој се поставува. Затоа поправката е сосема вклопена во природниот изглед на забот. Композитот се бондира, се сврзува со забната супстанција, го зацврстува останатиот дел од забот заштитувајќи го од кршење. Истовремено има улога и на изолатор од температурни промени од храната. Композитните материјали се релативно евтини, а композитните смоли се во различни бои и нијанси, така што може да се направи најсоодветен избор на бојата на композитот со бојата на природниот заб. Со правилна и внимателна нега на забите со композитни реставрации се обезбедува нивна долготрајност. Бондираните заби, треба секојдневно да се четкаат со четка и паста за заби и со забен конец. Ова особено се однесува на пациентите што пијат кафе, чај и пушат цигари, бидејќи од кофеинот и никотинот потемнува композитниот материјал. Композитните реставрации имаат покус век на траење, споредено со порцеланските ламинати или коронки. Затоа треба да се "обновуваат" на секои пет до десет години.
Биди раат, безболно е а забите ќе ти бидат пуфче :)

Фала ти, Господ здравје да ти даде за исцрпниот одговор :)
Убав ден :)
 
  • Like
Реакции: TheGirl