1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Страв од заболекар

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од mAcIkA, 26 јуни 2012.

 1. TheQueen

  TheQueen Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 ноември 2013
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  376
  Јас повеќе страв имам од обичен лекар отколу заболекар. Не знам зошто...
   
 2. Anaskopje

  Anaskopje Староседелец

  Зачленет на:
  7 јануари 2013
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  3

  Ti blagagodaram na odgovorite pred se. Dali e bolno dokolku mi ja vadat osmicata? Kako ide toa, nikogas ne mi vadele.
  I ako moze da mi kazes samo za sto se upotrebuvaat tie laminati i bondiranje na zabi? Toa e za ispravuvanje na zabi ili ? Nekoj nacin na ispravuvanje zabi osven protezi?
  Uste ednas, ti blagodaram.
   
 3. TheGirl

  TheGirl Нов член

  Зачленет на:
  6 декември 2013
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  2
  Нема да те боли воопшто не се секирај.Се става анестезија и лесно ќе го извадат.Ти гарантирам.
  Бондирањето може да направи чуда за обоените заби кои не реагираат на белење, но и применување на формата на неправилно поставените заби. Третманот за бондирање е многу пократок и поевтин во споредба со протетските коронки и ламинати.
   
 4. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Хоуп* за цените не збори. Ко да идеш бубрег да ти трансплатираат, а не кариес да ти лечат.
  Јас пред две години, да не наименувам стоматолог нели и ординација, дадов 4000 денари за чистење на забен камен и пломбирање на заб ( а, не ми го ни испломбира што е најстрашно, три пати ме враќаше демек не фаќал лекот за умртвување на живец, на крај мене ми умртви вољата да му ја гледам жабјата фаца и очи не ми виде веќе), 4000 денари!!!
  Па кај живееме ние бе? Какви се тие цени, да не стапнеш на забар :/
  Сега идам кај една млада девојка која работи прекрасно, не е скапо, значи нормални цени што можеш да си ги дозволиш, плус пријатна е, секогаш ти се посветува и буквално на проверка само да отидеш и стварно сум задоволна.
   
  На Хоуп* му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  А замисли тек колку е во странство чим доаѓаат иселениците наваму строго поради тоа.
  Многу е скапо навистина. Пломба 600 денари, па лекови ова она заб ќе те фати иљадарче.
  А дневница 200-300 денари.
  Плата за 4 заби да направиш и да грицкаш нокти после со нив.
   
  На True_Blood му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,106
  Не зборувај. Во мојот термин ми налета една од Австралија, 45 скапав на столче в чекална.
   
  На Хоуп* му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,539
  Јас немам страв од заболекар,можеби затоа што само еднаш имам отидено,па не се сеќавам како беше.Здрави ми се сите заби,немам проблем со нив.Да видиме до кога.
   
 8. Anaskopje

  Anaskopje Староседелец

  Зачленет на:
  7 јануари 2013
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  3

  Последно прашање, ветувам :)
  Како се врши тоа бондирање? Болно е? Се вадат заби или не? Мене ми треба конкретно за единиците, ми се искривени. Ми викаат дека сум требала да носам протези фиксни 2 години, меѓутоа не сакам протези. Ако не ти е тешко, малку да ми опишеш околу ова.
  Благодарам.
   
 9. TheGirl

  TheGirl Нов член

  Зачленет на:
  6 декември 2013
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  2
  Еве поопширно :)
  Бондирањето спаѓа во поновите техники за корекција на изгледот на забите и е една од најважните и најчесто користените процедури. Со оваа техника се поправаат оштетените делови, се менуваат старите пломби со естетски материјали за полнења кои се нанесуваат на паста од композитна смола. Таа е во различни нијанси и се стврднува многу брзо кога се изложува на ултравиолетова светлина. Може да се исполира и измазни, а сјајот е идентичен со сјајот на природните заби.

  Како се изведува бондирањето?

  Во последните триесетина години беа развиени различни видови бондинг-системи, кои овозможуваат сигурно и безбедно поставување на материјалите без големо стружење на забот. Бондираните реставрации се отпорни кон поголем притисок без опасност од кршење. Со нив се "заштедува" голем дел од здравата забна структура. Техниката на бондирање е идеална за реставрирање на напрснатите или скршени заби, скриено обојување под површината на забите, но и за затворање на малите простори меѓу забите.
  Третманот на бондирање е многу пократок и поевтин во споредба со протетските коронки и ламинати. Подготовката на забот за бондирање се состои во мало состружување на површината и премачкување со течност за бондирање. Течноста прави микропукнатини во површината, за да може да се сврзе (бондира) бондингот - реставративниот материјал со забната структура. Во зависност од проблемот на забот, стоматологот одлучува дали ќе постави композитна смола, акрилни или порцелански ламинати. Композитната смеса се обликува во саканата форма, се дотерува и полира, со што се добива убав и природен изглед на забот. Целата постапка комплетно се завршува со еден третман и кај најголем дел од случаите се изведува без локална анестезија.
  За акрилните и порцеланските ламинати се користат истите смолести материјали како кај бондирањето, кои се употребуваат и за предните површини на забите.

  Предности на композитите
  Естетскиот изглед е најголема предност, бидејќи бојата на композитот се избира според бојата на забот на кој се поставува. Затоа поправката е сосема вклопена во природниот изглед на забот. Композитот се бондира, се сврзува со забната супстанција, го зацврстува останатиот дел од забот заштитувајќи го од кршење. Истовремено има улога и на изолатор од температурни промени од храната. Композитните материјали се релативно евтини, а композитните смоли се во различни бои и нијанси, така што може да се направи најсоодветен избор на бојата на композитот со бојата на природниот заб. Со правилна и внимателна нега на забите со композитни реставрации се обезбедува нивна долготрајност. Бондираните заби, треба секојдневно да се четкаат со четка и паста за заби и со забен конец. Ова особено се однесува на пациентите што пијат кафе, чај и пушат цигари, бидејќи од кофеинот и никотинот потемнува композитниот материјал. Композитните реставрации имаат покус век на траење, споредено со порцеланските ламинати или коронки. Затоа треба да се "обновуваат" на секои пет до десет години.
  Биди раат, безболно е а забите ќе ти бидат пуфче :)
   
 10. Anaskopje

  Anaskopje Староседелец

  Зачленет на:
  7 јануари 2013
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  3

  Фала ти, Господ здравје да ти даде за исцрпниот одговор :)
  Убав ден :)
   
  На TheGirl му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: