1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Страв од заболекар

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од mAcIkA, 26 јуни 2012.

 1. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  1,012
  Е многу комплицирате. TheGirl ископирала текст од некаде, и со тоа всушност го направила овој процес научна фантастика.
  Бондирањето е всушност додатна врска на пломбата со забот и дефинитивно не е нова техника. Таа бондирачка течност е фосфорна киселина, па кога се става околу кавитетот нагризува и прави микропорозности. Бондот не е реставративен материјал, бондот е додатна врска.
  Anaskopje во врска со ламинатите што ги спомнуваш поназад... Јас не сум голем фан затоа што тие се маска, не се целосна коронка, и пред се служат за естетика, па затоа и се употребуваат на предните заби. Но ефтини се, крајниот резултат од естетски аспект е прилично задоволувачки, па се доста употребувани.
  За вадење на умник имаш две варијанти: Амбулантско вадење и операција (со локална анестезија). Во зависност од РТГ снимката хирургот ќе одлучи. Штом тебе веќе ти никнал, ако се решиш да га вадиш најверојатно ќе биде амбулантски. По вадењето ќе имаш болки, ама ништо што не се решава со кафетин или вентор, затоа што сепак се работи за траума на тоа место.
   
 2. МиГ 21

  МиГ 21 Староседелец

  Зачленет на:
  12 ноември 2012
  Мислења:
  1,252
  Допаѓања:
  2,458
  Никогаш не сум имал страв од заболекар. Сега пак брат ми и снаа ми се заболекари, па навистина би било глупаво да ми е страв од брат ми. :D
   
  На violetmoon и Lady* им се допаѓа ова.
 3. Anaskopje

  Anaskopje Староседелец

  Зачленет на:
  7 јануари 2013
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  3
  Пред кратко време пишав тука, ми пораснаа осмици, но едната ми правеше рана на образот. Отидов на стоматолог по 2 дена, ми кажа дека така требало да биде и ако ми е нешто пострашно да се јавам. Но, од сабајлево ми отече непцето под забот и ми стана како модро. Што може да е ? Премногу боли, ни можам да јадам наа страна, ништо.
  Дали ќе мора да се вади? На стоматолог ми рекоа, немора, ама ми нема некако логика, или ? :О
   
 4. warr

  warr Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  187
  Допаѓања:
  215
  Не сакам да те навредам, ама одговорите ги бараш на погрешно место.
  Ти рекле ако има нешто пострашно да им се јавиш, тогаш јави им се. Консултирај се со забар, никој не може да ти помогне повеќе од лице кое е специјалист за својата професија. Некој дури може и несвесно и/или не сакајќи и да ти одмогне...
   
 5. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,405
  Страв ми е денес,треба да идам кај некој нов забар што имал апартче за чистење на каналите на забот од инфекции... барем се надевам дека ќе успее да ми ја спаси 7цата (што умникот ми ја средил)... :frantic
   
 6. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Абе она мене ми мрси што мене не ми реагира анестезија, ја сам бија криф, ебаве кумуњари искомплексирани, сфе ги смета у живот на њима. Само дај ги паре како на времето и ке си сфиркаф по цел дн
   
 7. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,405
  Уф добро поминав.2саати ги отседев на столче...али се исплатеше.Спасен е забот :)

  Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
   
 8. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,327
  Допаѓања:
  3,016
  Јас немам страв од заболекар, но последниов пат 3 пати ми вадеа нерви од еден исти заб и сеуште ме боли. Умирам две недели во континуитет.
  Прва забоболка во живот.
   
 9. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Немаше спас,опасно беше,појдов како да кажу на своју волју,ризик јак,мила душа,ама се работеше за здравје,па се надевам од денес дека ќе идам и редовно ќе ги поправам.Се плашев и многу заби изгубив за сметка на тој мој страв,сега кога дојде јајцето на г.з морам да идам.
  Се плашам ама поголем страв ми е што знам дека ако не идам нема да остане ништо од моите заби:nah
  Седев едно два саата денес,утре пак,и се додека не постигнам цел некаква.
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Anaskopje

  Anaskopje Староседелец

  Зачленет на:
  7 јануари 2013
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  3
  Треба да правам операција на умници два. Ве молам некој да ми пише поопширно за операцијата (пред неа и по неа). Премногу ми е страв, многу се плашам, никогаш не сум вадела заб, а камоли операција (да ме сечат и шијат!).
  И уште нешто. Дали може поради тоа што растат хоризонтално умниците два да ме боли при голтање, да имам лош мирис и да ме затега од страната кога ќе отворам устата?
  Фала ви многу.
   

Сподели: