Страв од заболекар

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,012
1,103
Е многу комплицирате. TheGirl ископирала текст од некаде, и со тоа всушност го направила овој процес научна фантастика.
Бондирањето е всушност додатна врска на пломбата со забот и дефинитивно не е нова техника. Таа бондирачка течност е фосфорна киселина, па кога се става околу кавитетот нагризува и прави микропорозности. Бондот не е реставративен материјал, бондот е додатна врска.
Anaskopje во врска со ламинатите што ги спомнуваш поназад... Јас не сум голем фан затоа што тие се маска, не се целосна коронка, и пред се служат за естетика, па затоа и се употребуваат на предните заби. Но ефтини се, крајниот резултат од естетски аспект е прилично задоволувачки, па се доста употребувани.
За вадење на умник имаш две варијанти: Амбулантско вадење и операција (со локална анестезија). Во зависност од РТГ снимката хирургот ќе одлучи. Штом тебе веќе ти никнал, ако се решиш да га вадиш најверојатно ќе биде амбулантски. По вадењето ќе имаш болки, ама ништо што не се решава со кафетин или вентор, затоа што сепак се работи за траума на тоа место.
 

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
Никогаш не сум имал страв од заболекар. Сега пак брат ми и снаа ми се заболекари, па навистина би било глупаво да ми е страв од брат ми. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon and Lady*

Anaskopje

Староседелец
7 јануари 2013
28
3
1,013
26
Пред кратко време пишав тука, ми пораснаа осмици, но едната ми правеше рана на образот. Отидов на стоматолог по 2 дена, ми кажа дека така требало да биде и ако ми е нешто пострашно да се јавам. Но, од сабајлево ми отече непцето под забот и ми стана како модро. Што може да е ? Премногу боли, ни можам да јадам наа страна, ништо.
Дали ќе мора да се вади? На стоматолог ми рекоа, немора, ама ми нема некако логика, или ? :О
 

warr

Староседелец
17 февруари 2012
187
215
643
Тетово
Пред кратко време пишав тука, ми пораснаа осмици, но едната ми правеше рана на образот. Отидов на стоматолог по 2 дена, ми кажа дека така требало да биде и ако ми е нешто пострашно да се јавам. Но, од сабајлево ми отече непцето под забот и ми стана како модро. Што може да е ? Премногу боли, ни можам да јадам наа страна, ништо.
Дали ќе мора да се вади? На стоматолог ми рекоа, немора, ама ми нема некако логика, или ? :О

Не сакам да те навредам, ама одговорите ги бараш на погрешно место.
Ти рекле ако има нешто пострашно да им се јавиш, тогаш јави им се. Консултирај се со забар, никој не може да ти помогне повеќе од лице кое е специјалист за својата професија. Некој дури може и несвесно и/или не сакајќи и да ти одмогне...
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,506
14,414
1,683
во светот на бајките
Страв ми е денес,треба да идам кај некој нов забар што имал апартче за чистење на каналите на забот од инфекции... барем се надевам дека ќе успее да ми ја спаси 7цата (што умникот ми ја средил)... :frantic
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
Абе она мене ми мрси што мене не ми реагира анестезија, ја сам бија криф, ебаве кумуњари искомплексирани, сфе ги смета у живот на њима. Само дај ги паре како на времето и ке си сфиркаф по цел дн
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,334
3,025
1,133
Јас немам страв од заболекар, но последниов пат 3 пати ми вадеа нерви од еден исти заб и сеуште ме боли. Умирам две недели во континуитет.
Прва забоболка во живот.
 

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
Немаше спас,опасно беше,појдов како да кажу на своју волју,ризик јак,мила душа,ама се работеше за здравје,па се надевам од денес дека ќе идам и редовно ќе ги поправам.Се плашев и многу заби изгубив за сметка на тој мој страв,сега кога дојде јајцето на г.з морам да идам.
Се плашам ама поголем страв ми е што знам дека ако не идам нема да остане ништо од моите заби:nah
Седев едно два саата денес,утре пак,и се додека не постигнам цел некаква.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Anaskopje

Староседелец
7 јануари 2013
28
3
1,013
26
Треба да правам операција на умници два. Ве молам некој да ми пише поопширно за операцијата (пред неа и по неа). Премногу ми е страв, многу се плашам, никогаш не сум вадела заб, а камоли операција (да ме сечат и шијат!).
И уште нешто. Дали може поради тоа што растат хоризонтално умниците два да ме боли при голтање, да имам лош мирис и да ме затега од страната кога ќе отворам устата?
Фала ви многу.