1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Страв од заболекар

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од mAcIkA, 26 јуни 2012.

 1. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,207
  Допаѓања:
  2,292
  Сум имала, имам и ќе имам до крајот на животот и тоа и од заболекарите и од машините :(
   
 2. Harmonija

  Harmonija Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јули 2013
  Мислења:
  600
  Допаѓања:
  405
  Последен пат кога бев ми вика 100 денари за опојка... викам какви 100 денари прави го без опојка хаха... така да немам таков проблем :D Повеќе би ми било страв од уролог :rofl пу пу
   
 3. Anaskopje

  Anaskopje Староседелец

  Зачленет на:
  7 јануари 2013
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  3
  Што ако боли заб поправан заб пред 4-5 години на ладно и некогаш сам од себе? Што може да биде и дали боли лечењето?
   
 4. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  1,012
  Ако забот е сеуште витален, односно на времето само кариесот бил третиран, а пулпата (живецот) бил здрав, можно е сега да имаш серозен пулпит.
  Болка на ладно. Друго? Дали те боли навечер? Колку трае болката, дали е секавична, или пулсирачка, дали со топло се смирува, или пак влошува.
  Ако не е пречесто и ако се јавува кога јадеш нешто смрзнато, може да се работи за зголемена хиперсензибилност, што не е ништо страшно.
   
  На Anaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Anaskopje

  Anaskopje Староседелец

  Зачленет на:
  7 јануари 2013
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  3

  Болка на ладно, навечер знае да боли, не многу, ама боли, пулсирачка болка. Со топло повеќе се влошува, не помага ич. Некогаш и немора да пијам/јадам топло/ладно и сам од себе да боли може. И кога ќе го чукнам боли...
  Забот е само поправан, доста длабок кариес имаше. Не е лечен.
  И да прашам, доколку би отишла на стоматолог, што би ми правеле и дали боли.
  Поздрав и благодарам.
   
 6. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  1,012
  Скоро сум сигурна дека имаш пурулентен пулпит. Попросто кажано, забот ти е загноен.
  Значи, следува дренажа, можеби антибиотици ако воспалението не се смирува, па делумно или целосно вадење на пулпа, во зависност колку е зафатена. Ти перпорачувам што поскоро да го средиш.
   
  На Anaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Anaskopje

  Anaskopje Староседелец

  Зачленет на:
  7 јануари 2013
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  3

  Последно прашање, ветувам :) :)
  Во четврток сум на забар, дали може да ми кажеш што ќе ми прават, како иде таа процедура и дали е болна. Поздрав и убав ден.
   
 8. Mistery :)

  Mistery :) Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 февруари 2013
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  187
  Каков страв бе имам ФОБИЈА од заболекари :(
   
 9. Anaskopje

  Anaskopje Староседелец

  Зачленет на:
  7 јануари 2013
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  3
  sakam da prasam nekolku prasanja za sto bi ve zamolila za odgovor.
  1. Mi porasnaa osmici, site 4, site se dobri, no ednata e spoena mnogu do obrazot i mi pravi kako nekoja ranicka. Sto treba da pravam ? NOrmalno e toa ili ?
  2. Me bolese zab pred 5-6 meseci, bev na stomatolog, mi stavija lek ne znam kakov. Kolku vreme treba da sedi, i dali voopsto trebalo da sedi do sega ? :)
  3. Koja bi bila pricinata da me bolat zdravi zabi pri toplo/ladno, ladno...
  Pozdrav/
   
 10. TheGirl

  TheGirl Нов член

  Зачленет на:
  6 декември 2013
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  2
  Нова сум ама ја видов темава, од моја бранша и си реков одма морам да одговорам.
  1. Нормално е бидејќи забот ти е поназад па го иритира непцето, мое мислење е дека таа осмица треба да се вади.
  2. Ако стоматологот стави лек треба да ти каже колку време треба да стои лекот и навреме да појдеш да го извади лекот и да стави пломба. Мој совет, одма кај заболекарот да го извадите лекот и ако треба и да го смените.
  3. Сите заби те болат зашто имаш осетливи заби односно осетлива глеѓ на забите. Земи си од пастите кои се специјално наменети за осетливи заби и мислам дека нема да имаш проблем.
  Се надевам дека помогнав. :)
   
  На Lady* му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: