1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Страв од заболекар

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од mAcIkA, 26 јуни 2012.

1. escape

escape Староседелец

Зачленет на:
    20 октомври 2012
    Мислења:
    2,207
    Допаѓања:
    2,292
    Сум имала, имам и ќе имам до крајот на животот и тоа и од заболекарите и од машините :(

2. Harmonija

Harmonija Истакнат Член

Зачленет на:
    12 јули 2013
    Мислења:
    600
    Допаѓања:
    405
    Последен пат кога бев ми вика 100 денари за опојка... викам какви 100 денари прави го без опојка хаха... така да немам таков проблем :D Повеќе би ми било страв од уролог :rofl пу пу

3. Anaskopje

Anaskopje Староседелец

Зачленет на:
    7 јануари 2013
    Мислења:
    28
    Допаѓања:
    3
    Што ако боли заб поправан заб пред 4-5 години на ладно и некогаш сам од себе? Што може да биде и дали боли лечењето?

4. Farfalla

Farfalla Староседелец

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    455
    Допаѓања:
    1,012
    Ако забот е сеуште витален, односно на времето само кариесот бил третиран, а пулпата (живецот) бил здрав, можно е сега да имаш серозен пулпит.
    Болка на ладно. Друго? Дали те боли навечер? Колку трае болката, дали е секавична, или пулсирачка, дали со топло се смирува, или пак влошува.
    Ако не е пречесто и ако се јавува кога јадеш нешто смрзнато, може да се работи за зголемена хиперсензибилност, што не е ништо страшно.

На Anaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Anaskopje

Anaskopje Староседелец

Зачленет на:
    7 јануари 2013
    Мислења:
    28
    Допаѓања:
    3

Болка на ладно, навечер знае да боли, не многу, ама боли, пулсирачка болка. Со топло повеќе се влошува, не помага ич. Некогаш и немора да пијам/јадам топло/ладно и сам од себе да боли може. И кога ќе го чукнам боли...
    Забот е само поправан, доста длабок кариес имаше. Не е лечен.
    И да прашам, доколку би отишла на стоматолог, што би ми правеле и дали боли.
    Поздрав и благодарам.

6. Farfalla

Farfalla Староседелец

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    455
    Допаѓања:
    1,012
    Скоро сум сигурна дека имаш пурулентен пулпит. Попросто кажано, забот ти е загноен.
    Значи, следува дренажа, можеби антибиотици ако воспалението не се смирува, па делумно или целосно вадење на пулпа, во зависност колку е зафатена. Ти перпорачувам што поскоро да го средиш.

На Anaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Anaskopje

Anaskopje Староседелец

Зачленет на:
    7 јануари 2013
    Мислења:
    28
    Допаѓања:
    3

Последно прашање, ветувам :) :)
    Во четврток сум на забар, дали може да ми кажеш што ќе ми прават, како иде таа процедура и дали е болна. Поздрав и убав ден.

8. Mistery :)

Mistery :) Истакнат Член

Зачленет на:
    23 февруари 2013
    Мислења:
    145
    Допаѓања:
    187
    Каков страв бе имам ФОБИЈА од заболекари :(

9. Anaskopje

Anaskopje Староседелец

Зачленет на:
    7 јануари 2013
    Мислења:
    28
    Допаѓања:
    3
    sakam da prasam nekolku prasanja za sto bi ve zamolila za odgovor.
    1. Mi porasnaa osmici, site 4, site se dobri, no ednata e spoena mnogu do obrazot i mi pravi kako nekoja ranicka. Sto treba da pravam ? NOrmalno e toa ili ?
    2. Me bolese zab pred 5-6 meseci, bev na stomatolog, mi stavija lek ne znam kakov. Kolku vreme treba da sedi, i dali voopsto trebalo da sedi do sega ? :)
    3. Koja bi bila pricinata da me bolat zdravi zabi pri toplo/ladno, ladno...
    Pozdrav/

10. TheGirl

TheGirl Нов член

Зачленет на:
    6 декември 2013
    Мислења:
    7
    Допаѓања:
    2
    Нова сум ама ја видов темава, од моја бранша и си реков одма морам да одговорам.
    1. Нормално е бидејќи забот ти е поназад па го иритира непцето, мое мислење е дека таа осмица треба да се вади.
    2. Ако стоматологот стави лек треба да ти каже колку време треба да стои лекот и навреме да појдеш да го извади лекот и да стави пломба. Мој совет, одма кај заболекарот да го извадите лекот и ако треба и да го смените.
    3. Сите заби те болат зашто имаш осетливи заби односно осетлива глеѓ на забите. Земи си од пастите кои се специјално наменети за осетливи заби и мислам дека нема да имаш проблем.
    Се надевам дека помогнав. :)

На Lady* му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: