Страв од заболекар

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
25
Последен пат кога бев ми вика 100 денари за опојка... викам какви 100 денари прави го без опојка хаха... така да немам таков проблем :D Повеќе би ми било страв од уролог :rofl пу пу
 

Anaskopje

Староседелец
7 јануари 2013
28
3
1,013
26
Што ако боли заб поправан заб пред 4-5 години на ладно и некогаш сам од себе? Што може да биде и дали боли лечењето?
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,012
1,103
Што ако боли заб поправан заб пред 4-5 години на ладно и некогаш сам од себе? Што може да биде и дали боли лечењето?

Ако забот е сеуште витален, односно на времето само кариесот бил третиран, а пулпата (живецот) бил здрав, можно е сега да имаш серозен пулпит.
Болка на ладно. Друго? Дали те боли навечер? Колку трае болката, дали е секавична, или пулсирачка, дали со топло се смирува, или пак влошува.
Ако не е пречесто и ако се јавува кога јадеш нешто смрзнато, може да се работи за зголемена хиперсензибилност, што не е ништо страшно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anaskopje

Anaskopje

Староседелец
7 јануари 2013
28
3
1,013
26
Ако забот е сеуште витален, односно на времето само кариесот бил третиран, а пулпата (живецот) бил здрав, можно е сега да имаш серозен пулпит.
Болка на ладно. Друго? Дали те боли навечер? Колку трае болката, дали е секавична, или пулсирачка, дали со топло се смирува, или пак влошува.
Ако не е пречесто и ако се јавува кога јадеш нешто смрзнато, може да се работи за зголемена хиперсензибилност, што не е ништо страшно.


Болка на ладно, навечер знае да боли, не многу, ама боли, пулсирачка болка. Со топло повеќе се влошува, не помага ич. Некогаш и немора да пијам/јадам топло/ладно и сам од себе да боли може. И кога ќе го чукнам боли...
Забот е само поправан, доста длабок кариес имаше. Не е лечен.
И да прашам, доколку би отишла на стоматолог, што би ми правеле и дали боли.
Поздрав и благодарам.
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,012
1,103
Скоро сум сигурна дека имаш пурулентен пулпит. Попросто кажано, забот ти е загноен.
Значи, следува дренажа, можеби антибиотици ако воспалението не се смирува, па делумно или целосно вадење на пулпа, во зависност колку е зафатена. Ти перпорачувам што поскоро да го средиш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anaskopje

Anaskopje

Староседелец
7 јануари 2013
28
3
1,013
26
Скоро сум сигурна дека имаш пурулентен пулпит. Попросто кажано, забот ти е загноен.
Значи, следува дренажа, можеби антибиотици ако воспалението не се смирува, па делумно или целосно вадење на пулпа, во зависност колку е зафатена. Ти перпорачувам што поскоро да го средиш.


Последно прашање, ветувам :) :)
Во четврток сум на забар, дали може да ми кажеш што ќе ми прават, како иде таа процедура и дали е болна. Поздрав и убав ден.
 

Anaskopje

Староседелец
7 јануари 2013
28
3
1,013
26
sakam da prasam nekolku prasanja za sto bi ve zamolila za odgovor.
1. Mi porasnaa osmici, site 4, site se dobri, no ednata e spoena mnogu do obrazot i mi pravi kako nekoja ranicka. Sto treba da pravam ? NOrmalno e toa ili ?
2. Me bolese zab pred 5-6 meseci, bev na stomatolog, mi stavija lek ne znam kakov. Kolku vreme treba da sedi, i dali voopsto trebalo da sedi do sega ? :)
3. Koja bi bila pricinata da me bolat zdravi zabi pri toplo/ladno, ladno...
Pozdrav/
 

TheGirl

Нов член
6 декември 2013
7
2
3
37
sakam da prasam nekolku prasanja za sto bi ve zamolila za odgovor.
1. Mi porasnaa osmici, site 4, site se dobri, no ednata e spoena mnogu do obrazot i mi pravi kako nekoja ranicka. Sto treba da pravam ? NOrmalno e toa ili ?
2. Me bolese zab pred 5-6 meseci, bev na stomatolog, mi stavija lek ne znam kakov. Kolku vreme treba da sedi, i dali voopsto trebalo da sedi do sega ? :)
3. Koja bi bila pricinata da me bolat zdravi zabi pri toplo/ladno, ladno...
Pozdrav/
Нова сум ама ја видов темава, од моја бранша и си реков одма морам да одговорам.
1. Нормално е бидејќи забот ти е поназад па го иритира непцето, мое мислење е дека таа осмица треба да се вади.
2. Ако стоматологот стави лек треба да ти каже колку време треба да стои лекот и навреме да појдеш да го извади лекот и да стави пломба. Мој совет, одма кај заболекарот да го извадите лекот и ако треба и да го смените.
3. Сите заби те болат зашто имаш осетливи заби односно осетлива глеѓ на забите. Земи си од пастите кои се специјално наменети за осетливи заби и мислам дека нема да имаш проблем.
Се надевам дека помогнав. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*