1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Страв од заболекар

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од mAcIkA, 26 јуни 2012.

 1. mAcIkA

  mAcIkA Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  376
  Допаѓања:
  516
  Сите ние одиме на заболекар..Кој повеке кој помалку..И темава ја отварам затоа што многу ми е страв да одам на забно..Едноставно се убедувам со недели кога ,па како па со кој и никогаш не одам сама(:|..Па да споделиме некое интересно искуство што ни се има случено таму..Јас на пример си го имам стравот уште од мала кога таткоми ме носеше кај неговиот заболекар..Стар и крупен човек и кој стално ме плашеше дека сите заби ке ми паднат ако не одам на забно и како нема да ме боли со машинката и триста глупости..А мене ме боли ме корни(worried)...
  Па ајде пишувајте..дали само јас си го имам стравот или има и други кои што не сакат да го посетуваат тоа ,, страшно ,, место scary_dentist.png
   
  На Aaliyah и Gemini им се допаѓа ова.
 2. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,542
  Нема поголем страв од овој ! Правам заби само со анестизија инаку никако ! :frantic
   
  На Luckky и mAcIkA им се допаѓа ова.
 3. Марија

  Марија Poétesse

  Зачленет на:
  14 април 2012
  Мислења:
  1,146
  Допаѓања:
  2,490
  Не треба да се плашиш. Пред се треба да избереш стоматолог во чие присуство ќе се чувствуваш сигурно и опуштено. Мојот стоматолог делува како еликсир за опуштање, а и ординацијата е секогаш со позитивна атмосфера, музика.. некоја смеа....
  Одам редовно на стоматолог, ама никогаш не и давам да ме допре со таа глупавата машинка пред да ми вбризга анестезија... откако нема ништо да чувствувам што сака нека ми прави, а јас си слушам музика...:cool:
   
  На ScoobyDoo му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Мислам дека секој човек има барем малку страв или трема од заболекар. Јас што и да е, само со анестезија правам, иначе ќе станам и ќе си отидам кај друг заболекар кој ќе ми ја испоштува желбата. После инекцијата, ставам слушалките, затворам очи и чекам да ме "разбуди" кога ќе заврши.
   
 5. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Нема, а на кој не му е страв од заболекар, мене ми е проблемот до дека да се решам да отидам до таму. Инаку од болката не се плашам 5 минути е, а си знам дека ќе си немам проблем подолг период. Така да тие 5-10 минути до дека ми го прават забот мислам само на најубавите работи кои ми се случиле и едноставно заборавам на болката :)
   
 6. Kiril

  Kiril Активен Член

  Зачленет на:
  24 јуни 2012
  Мислења:
  181
  Допаѓања:
  127
  Имам фобија од инјекција( ми се врти кога ке ја видам, а не пак да ја осетам на своја кожа) и во никој случај не практикувам анестезија :S Стоматологот е школски другар на татко ми, сето тоа го знае и цел живот тој ми ги одржува забите без никаков проблем со големо трпение и разбирање, одам на секој 3-4 месеци на преглед и никогаш сум немал проблеми. Е сега болката е малку поголема ама се издржува-трае кратко но е излечено и поправено за најмалку 20 години ако редовно ги мијам и чистам. А со машинката која бучи како формула :) си немам проблем-не ми пречи :)
   
 7. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,078
  Се плашам од машинката ме нервира кога ќе почне да бучи но малце по малце се губи стравот во мене понекогаш практикувам анестезија а понекогаш не и не ме боли, матичната ми е срцка немам зборови од тоа како си ја врши работата и затоа одам сама и порано одев сама немам гајле :biggrin
   
  На Kiril му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Како помал имав страв. И еден ден татко ми ме носи на забар, и ми вика ако не плачеш (кога бев мал, 10 годинки) ти купувам точак. И ете, точак си добив. И од тогаш до сега си одам секој месец на забар, никакви проблеми. 4 операции правев на заби.
   
 9. m.o.p.

  m.o.p. Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  221
  Мавам неколку ракии пред да отидам многу ми е страв кога ке ја видам со она што буши еднаш ме бушеше до живец прскаше крв исто како да ми правеше операција на отворено срце
   
  На Just Perfect, mAcIkA и Kiril им се допаѓа ова.
 10. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Како мал имав многу страв од заболекар. Еднаш на таа една млада заболекарка и каснав од прстето, малку младо мевце да пробам :rofl. Сега немам страв, каква анестезија, повеќе ми е страв од анестезија отколку од таа машинката. Ја имам извадено петката, тоа беше мачно, целиот се испотив и беше таму мојата кума и бидејќи не ми беше страв си добим 500 денари :cool:
   
  На Slims му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: