1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Страв од заболекар

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од mAcIkA, 26 јуни 2012.

  1. trpe trpenovski

    trpe trpenovski Нов член

    Зачленет на:
    22 март 2014
    Мислења:
    21
    Допаѓања:
    9
    страшно брмчит машинчето
     
  2. Butterfly^^

    Butterfly^^ Истакнат Член

    Зачленет на:
    7 јануари 2013
    Мислења:
    239
    Допаѓања:
    271
    Јас кога сум на заболекар уживам. Нит ми е болно, нит ми е страшно.
    Стоматологот секогаш ми вели дека пациент како мене ретко се наоѓа (како маче сум била) :zelen
     
  3. Natenceto

    Natenceto Истакнат Член

    Зачленет на:
    6 март 2012
    Мислења:
    1,029
    Допаѓања:
    1,193
    Правел некој вилици на стоматолошкиот клинички центар? Да сподели искуство и некоја препорака за некој доктор?
     
  4. трајче ѓорѓев

    трајче ѓорѓев Нов член

    Зачленет на:
    24 април 2015
    Мислења:
    10
    Допаѓања:
    2
    Во Прилеп дефинитивно нај лош стоматолог е Др Горан иваноски(амбулантата точила) прилеп нее во состојба една обична пломба да стави. Му побарав спрејче пред да ми стави анестезија ми се изнавика тој немал матријал за фрлање не знам што препорачајте добар стоматолог во прилеп или битола
     
  5. Lady*

    Lady* Староседелец

    Зачленет на:
    1 април 2012
    Мислења:
    1,965
    Допаѓања:
    6,161
    Се зависи од пристапот на личноста, во овој случај стоматологот.
    Имам искуство со секакви, штета што не ја ценат професијата, пред се самите а потоа и пошироката маса.
    Тоа се оние кои се заколнале на хипократовата заклетва, а буквално се однесуваат како стока спрема тебе, впрочем ја наплаќаш услугата што е најтрагично.
    Немам страв, не сум ни имала.
    А болката, јас тоа си го имам сфатено како нешто што мора да се направи. И да викам и не знам што да правам мора да се исчисти забот целосно од кариесот. Така да секогаш сум без анестезија.
    Но и се зависи од прагот на болка, индивидуално си е.
     
  6. MissChievous

    MissChievous Ingenious

    Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    За мене најважен е пристапот на заболекарот. Ако тој има одличен пристап, знае да воспостави добар однос со тебе тогаш и болката нема да ти биде толкав проблем и со тек на време, стравот ќе се намали, а можеби и ќе исчезне целосно. Ако е некој намуртен, па дури и да му смета што си потресен/преплашен, тогаш и болката како да е поголема. Многу ме нервираат заболекари што осудуваат и се као: "Ајдееее, што си правел/а", "Лелееее, ова вака, ова онака". Значи, добро, прерипни го тој дел и види што можеш да направиш. Тоа е што е, нема потреба од осуда. Или пак се намрштуваат ако подвикнеш, превртуваат очи, те гледаат ко да си луд. Реално, повеќето луѓе кога ќе седнат на стоматолошко "столче" се претвораат во мали деца, што би се рекло. Мора да се има малку понежен пристап, мора. Не велам дека треба да се третираат возрасни луѓе како деца, но сепак, да се има малку повеќе разбирање и трпение.
     
    На Aristokrat му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ѕвездичка

    Ѕвездичка Староседелец

    Зачленет на:
    21 март 2016
    Мислења:
    1,105
    Допаѓања:
    970
    ОБОЖАВАМ да одам на заболекар. Си имам некоја опсесија со забите и со совршенството на насмевката. Нема за што да се плашите, сите вадат заби со анестезија денес, а ако оставите да ве боли и да се расипува епа тогаш сами сте си криви
     
  8. Anaskopje

    Anaskopje Староседелец

    Зачленет на:
    7 јануари 2013
    Мислења:
    28
    Допаѓања:
    3
    Здраво.
    Дали некој има поправано преден заб горе? Дали боли?
    Фала многу.
     
  9. incule

    incule Староседелец

    Зачленет на:
    5 јануари 2015
    Мислења:
    731
    Допаѓања:
    121
    Имам страв и ич несакам да одам ама мора...
     
  10. Anaskopje

    Anaskopje Староседелец

    Зачленет на:
    7 јануари 2013
    Мислења:
    28
    Допаѓања:
    3
    Дали некој има проблеми со пародонтоза и џебови? Има ли друг лек освен паста, течност и чистење џебови и забен камен и полирање?
    Ептен страшни болки имам, а и мака ми е да одам на секои 2ипол месеци на забар за чистење.
     

Сподели: