Страв од заболекар

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
Дали некој има проблеми со пародонтоза и џебови? Има ли друг лек освен паста, течност и чистење џебови и забен камен и полирање?
Ептен страшни болки имам, а и мака ми е да одам на секои 2ипол месеци на забар за чистење.
Мислам дека има некои хируршки интервенции, ама и после нив пак треба посети на заболекар.
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
Какви интервенции? Мене ми рекоа само добра хигиена, чистење џебови и камен и толку...
Имам слушнато за замена на непцето околу забите со непце кое е здраво од друго место или отстранување на дел од непцето околу забите. Ама нз колку е точно ова, најдобро збори со заболекарот.
 

YonGon

Нов член
10 јули 2018
1
0
1
29
Здраво Нова сум овде. Имам една мака која сакам да да ја споделам. Стравот од заболекар ми е огромен! Порано воопшто не се плашев, но откако ми погодија нерв при апликација на анестезија, немам душа од нив. Секако го сменив стоматологот. Е сега вака, носам некакво привремено полнење на веќе мртов заб на кој му ги чистеа 3-4 пати каналите. Требаше да ми го извадат за 2 месеци доколку не покаже болка, оток, ама јас не отидов. Кратко после тоа дознав дека сум бремена и чекав да ми помине првиот триместар. Болка немам сеуште само ме нервира понекогаш го чувствувам тој мирис/вкус на лек/пломба. Ќе одам оваа недела дефинитивно, само ми е страв нешто да не се искомплицирало што може да му наштети на бебето. Докторот ми кажа дека тоа внатре не е од оние лекови кои мора да се менат на 1-2 недели. Ваше мислење што може да се случи после 6 месеци? :gladen
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
345
63
Здраво Нова сум овде. Имам една мака која сакам да да ја споделам. Стравот од заболекар ми е огромен! Порано воопшто не се плашев, но откако ми погодија нерв при апликација на анестезија, немам душа од нив. Секако го сменив стоматологот. Е сега вака, носам некакво привремено полнење на веќе мртов заб на кој му ги чистеа 3-4 пати каналите. Требаше да ми го извадат за 2 месеци доколку не покаже болка, оток, ама јас не отидов. Кратко после тоа дознав дека сум бремена и чекав да ми помине првиот триместар. Болка немам сеуште само ме нервира понекогаш го чувствувам тој мирис/вкус на лек/пломба. Ќе одам оваа недела дефинитивно, само ми е страв нешто да не се искомплицирало што може да му наштети на бебето. Докторот ми кажа дека тоа внатре не е од оние лекови кои мора да се менат на 1-2 недели. Ваше мислење што може да се случи после 6 месеци? :gladen
мислам дека сите имаат страв од заболекар..незнам зошто е тоа така, поред толку нови безболни интервенции, анестезии и др....овај, сакав само да ти кажам дека овде нема доктори на форумов, нема гинеколози, нема стоматолози..има само љубители на музика, на поезија, на некоја убава мисла...толку.
Прашај си го твојот матичен гинеколог:*
 

Anaskopje

Староседелец
7 јануари 2013
28
3
1,013
26
Nekoj da ima noseno porcelanski protezi? Boli? Smetaat? Higiena? Se poznava mnogu deka nosis protezi? Epten mi e strav i sram. I plus mi rece vo ist den i merki i ke stavala protezi. Kako ide procedura na stavanje? Boli? Ke mozam da jadam se ili tesko?
Epten mi e strav epten...
 

nenko2410

Нов член
24 август 2018
2
0
1
34
Здраво.
Дали некој има поправано преден заб горе? Дали боли?
Фала многу.
Jas imam praveno i toa ekstremno zagnoen, anestezija ne funkcionirase bidejki jas veke bev vo golemi bolki i onaka ne osekav nisto, samo koga go bocna nervot da go zakaci na igliceto da go izvadi e del od sekunda ko da te stipnal nekoj. Malce poveke se osetlivi prednite zabi no nemas da imas frka uopste. Ti go kazuva ova panicar od zabar, kako mene ne postoi. Iako sega sum za na zabar pak ama sega najdov odlicna alternativa vo Sistina, iako malku poskapa, za pogolemi intervencii e super. Se vika Generalna Anestezija
 

nenko2410

Нов член
24 август 2018
2
0
1
34
Jas sum najgolemiot straslivec od zabar. No i kriv za mojata sostojba so zabite. Sega imam povtorno pogolema intervencija koja sto treba da se izvede. Treba da mi izvadat 6 zabi od koi 3 umnici. Za ovoj potfat se obrativ vo Sistina bidejki ja imaat opcijata na Generalna Anestezija kade sto ve zaspivaat i rabotat na vasite zabi a za vas procesot zavrsuva vo del od sekunda. Zaspivate i nareden moment se budite. Seuste cekam red bidejki go izveduvaat samo vo petok toa. Mi rekoa deka procedurata ke trae pomalku od dva casa. Jas ke se podlozam pod 3 casa generalna anestezija za da moze da proveri i da mi napravi 2 zaba dodeka sum zaspan i normalno ako ima vreme da mi gi iscisti zabite.
 

Anaskopje

Староседелец
7 јануари 2013
28
3
1,013
26
Nekoj da ima noseno fiksni protezi? Normalno posle mesec ipol od postavuvabje da bolat site zabi, da cesaat nepca, da krvarat, da ima cuvstvo kako da ima nesto megu zabite? I na kontrola sto pravat? Zica sekoj mesec se menuva?
 

King Ogzem

Нов член
10 октомври 2018
5
0
1
25
Здраво
Пред некое време почна да ме боли цела горна страна.И видов таму каде што треба да никнува умникот непцето е воспалено.Ме боли кога зборувам и кога јадам и навечер пред да се легнам претерано боли.Потоа отечов и отидов кај стоматолог ми даде макропен и бекомплекс да пијам ништо не виде и рече да отидам после 5 дена да види.Сегачуствувам како да ми се стегат сите горни заби и многу боли ама тоа се случува за неколку саати потоа прекине и пак почне.Па сакав да ве прашам дали бема доволно простор за умникот па ме боли или е нормално кога расте и дали ова се знаци дека ќе ми прават операција.Ако некој знае да ми каже некој од искуство или некој совет што сте направиле да ви помине.Благодарам и се надевам ќе има некој да ми одговори