Просење

smeker

Староседелец
9 март 2012
768
979
1,103
Скопје
Сум давал пари,но сега не им давам. Пред една недела ми тропна на врата една жена со бебе во рацете и почна да ми се жали дека детето и болно од некоја си болест па ако сум бил во можност да дадам некој денар.Ми падна жал кога го видов бебето и и дадов 300 денари.Барем да кажеше едно фала ми се сврте и ми вика: Да знаев дека ќе ми дадеш волку пари немаше ни да ти тропам на врата.Кај им помагаш па уште незадоволни, малку пари биле :mad:.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: NEPOBEDLIV

NEPOBEDLIV

Истакнат Член
5 март 2012
288
412
63
Сум давал пари,но сега не им давам. Пред една недела ми тропна на врата една жена со бебе во рацете и почна да ми се жали дека детето и болно од некоја си болест па ако сум бил во можност да дадам некој денар.Ми падна жал кога го видов бебето и и дадов 300 денари.Барем да кажеше едно фала ми се сврте и ми вика: Да знаев дека ќе ми дадеш волку пари немаше ни да ти тропам на врата.Кај им помагаш па уште незадоволни, малку пари биле :mad:.
Другар, ти кога ти рече така требаше да појдеш и да и залепиш една жешка.Кај им даваш пари па уште неблагодарна мамето нејзино.300 денари јас не би му ги дал на брат ми а не на просјачка.Убаво од твоја страна што си помогнал ама си требал да и ги земеш и тие па да почне да ги цени.
 

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Јас постојано им давав, се до пред две години кога во Битола еден постар човек просит на улица и во еден момент скришно вади голема туфка со пари, рекацијата моја :eek
Вчера додека си седам на клупа во ГТЦ, едно дете извава пари и одма еден просач дојде кај што седи и досадува да му ги даде парите -.-
 

smeker

Староседелец
9 март 2012
768
979
1,103
Скопје
Другар, ти кога ти рече така требаше да појдеш и да и залепиш една жешка.Кај им даваш пари па уште неблагодарна мамето нејзино.300 денари јас не би му ги дал на брат ми а не на просјачка.Убаво од твоја страна што си помогнал ама си требал да и ги земеш и тие па да почне да ги цени.
да ти кажам право не се замарам тоа е тоа.
 

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Не им давам никогаш пари ама пак некогаш кога ќе ми се закачат некој мали дечиња по да мене трчаат и тогаш немам друг излез и морам да им дадам нешто.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Значи излегува дека сите просјаци се организирани банди. Значи луѓето што дремеа на снегот на плочник се измамници. Не велам дека некои не се организирани. Најголем дел од нив се луѓе кои не се образовани и луѓе кои преминот од социјализам во капитализам ги исфрлил на улица.
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
секој здрав прав човек од било која националност и колку толку образован може да работи и да заработува пари, ако не беше така сите ќе требаше да просиме, зошто, мене не ми требаат пари?или на било кој друг човек..
но има и луѓе кои физички се неспособни, на нив треба да се сожали човек..
а децата, што ги прават кога знаат дека немаат со што да ги издржуваат, ама тоа е, проста маса за жал.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

Furby

Полноправен Член
26 јуни 2013
96
92
18
32
И да му дајш , то не му го решава перманентно проблемо .
Купи ден помини .(facepalm)