1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Пријател(к)и

Дискусија во форумот 'Социологија' започната од lady_blue, 14 февруари 2012.

1. Препознатлива

Препознатлива Истакнат Член

Зачленет на:
    27 јуни 2012
    Мислења:
    119
    Допаѓања:
    94
    Денес вистинските пријателки можат да се избројат само на едната рака. И искрено верувам во машки женски пријателства, ете јас повеќе сакам да се дружам со машко друштво отколку со женско.

На Boyle му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lena

Lena Poétesse

Зачленет на:
    12 октомври 2012
    Мислења:
    4,151
    Допаѓања:
    7,677
    Кога се вистински и во едните и во другите.
    Имам женски и машки пријатели/ки за кои знам дека целиот живот ќе ги имам без оглед на се.Не се многу,се бројат на прсти.
    Но затоа пак внимателно го бирам кругот на истите.Не секој кој го познавам го сметам за пријател.

3. Harmonija

Harmonija Истакнат Член

Зачленет на:
    12 јули 2013
    Мислења:
    600
    Допаѓања:
    405
    Не верувам во женско пријателство пошто се многу љубоморни една на друга. (punch)

На Boyle и Roxelana им се допаѓа ова.
  4. kickey

kickey Нов член

Зачленет на:
    21 октомври 2013
    Мислења:
    3
    Допаѓања:
    2
    Да да да, верувам во вакво пријателство. Имам потреба од нивно мислење за некои работи. Значи сум имала, имам и ќе имам машки пријатели.

5. TheQueen

TheQueen Истакнат Член

Зачленет на:
    2 ноември 2013
    Мислења:
    495
    Допаѓања:
    376
    Да, верувам во машко - женски пријателства. Сум имала многу вистински пријатели. А пријателКа - никогаш. Да, верувам дека мажите се подобри пријатели од жените.;)

6. коста

коста Истакнат Член

Зачленет на:
    21 мај 2013
    Мислења:
    145
    Допаѓања:
    61
    абе они сами не веруваат не па друг да верува ехехехехе плус тоа цело време се викаат со ,,краво,, ,кокоско,, ,,курво,, ,,ороспијо,, хехехехехехехе

7. escape

escape Староседелец

Зачленет на:
    20 октомври 2012
    Мислења:
    2,178
    Допаѓања:
    2,240
    Џабе верувам кога тие не веруваат во мене.
    Не ги делам пријателите на машки-женски, сепак пријател си е пријател без разлика на се, само што бар до сега подобро и полесно сум се разбирала со машките отколку со женските. Можеби е тоа така поради различниот начин на размислување и различниот начин на гледање на работите. Како и да е поголема дискусија паѓа со машко отколку кога две жени зборат (тие или само се фалат или само се жалат ништо друго не знаат). Можеби и затоа подобро функционира тоа машко женско пријатество језда не е долго мора некој да ја зафркне работата и да се заљуби. :)

8. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,993
    Допаѓања:
    9,620
    Интересно размислување. Не дека би се сложил со ова, но верувам дека постојат иако таа посакуваност е поттисната од прагматичноста и здравиот разум. Со мислата „подобро функционирамие како пријатели“ (не fucj buddies) е појдовната точка за зацврстување на пријателството.

9. Boyle

Boyle Истакнат Член

Зачленет на:
    23 ноември 2013
    Мислења:
    25
    Допаѓања:
    12
    Верувам во секакви пријаелства,не делам пол.Никој не може без пријатели.А какви ке се со нас зависи од нас!

10. онјаЛ

онјаЛ Полноправен Член

Зачленет на:
    22 ноември 2012
    Мислења:
    69
    Допаѓања:
    85
    Факт е дека луѓето од различен пол можат да прават многу поинтимен муабет, многу поинтелегентен. Се разбира дека ни требаат пријатели било какви. Но "недостаток" на пријателството меѓу машко-женско е она дека сигурно барем еден ќе има чувства за другиот. Луѓе сме, таква ни е природата :D

На Mameha и Prashina им се допаѓа ова.

Сподели: