1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Пријател(к)и

Дискусија во форумот 'Социологија' започната од lady_blue, 14 февруари 2012.

1. lady_blue

lady_blue Староседелец

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    2,400
    Допаѓања:
    4,420
    Вечна тема и дилема - верувате ли во машко-женски пријателства?
    Кои се поискрени пријатели - жените или мажите?

На Alley3112 и Smiley_1996 им се допаѓа ова.
  2. Smiley_1996

Smiley_1996 Истакнат Член

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    344
    Допаѓања:
    802
    422052_372646666094563_303891906303373_1438018_1570784810_n_large.jpg :) ...
    * Верувате ли во машко-женски пријателства? Да
    Пред 3 години. . . Секој пријател што сум го сретнала ... тој не ме гледаше како пријател ,туку како љубов...Понекогаш е тоа убаво ... а понекогаш и не...можеш да го изгубиш пријателот во кој имамш најголема доверба , кој го гледалш како свој брат ... заради љубовта ...:(
    По 3 години...откако почнав да одам на карате ..запознав еден мил и драг човек ...тој ми е вистинскиот пријател ... знам го чувствувам тоа ... :) Секогаш во животот ке сретнеш прав пријател... ;)
    *Кои се поискрени пријатели - жените или мажите?
    Мислам дека мажите ...:)
    Имав прилика да слушнам една вистинска случка...
    -Жената гледа дека мажот го нема уште да дојде дома ,од кај пријател му,а веке е 2 часот (А тој ја изневерува)...Таа врти на неговите пријатели ... Од 10 пријатели,осмина ...рекле дека ..тој само што излегол ...малку се напиле ..и затоа ..споро возел ... А ти двајца одговориле..дека, само што тргнал ...
    -Мажот гледа дека жена му ја нема, уште да дојде дома ,од кај другарките ,а веке е 2 часот (А таа го изневерува)...Тој врти на нејзините пријателки ...Од 10 пријателки ...сите 10 одговориле дека ,жена му не е со нив ...и да ги се јави жена му кога ке се врати дома ... за да ја прашат како е ?...
    хахаха
    Ова е само моето мислење ...се надевам дека ке ти биде потребно ...Голем поздрав ... :) :kafe

На Aquarius, Bibi@, Scars и уште 2 други им се допаѓа ова.
  3. lady_blue

lady_blue Староседелец

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    2,400
    Допаѓања:
    4,420
    :) :kafe

На Smiley_1996 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mAcIkA

mAcIkA Истакнат Член

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    376
    Допаѓања:
    516
    И јас го делам твоето мислење,машките се дефинитивно поголеми пријатели од женските,сите тајни ке ти ги чуваат,ке ти даваат поддршка кога ке ти треба,позад грб нема да зборуваат затоа што машки како машки се потаинствени....и уште мн др работи има...Дефинитивно повеке би одбрала машко за пријател место женско :)

На WomanInRed, Bibi@, UnFleur и уште 1 член му се допаѓа ова.
  5. Marrie

Marrie Староседелец

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    507
    Допаѓања:
    802
    Баш така, помеѓу пријателки има и љубомора, и оговарања, за разлика од машко-женските. Секако, доколку не се роди љубов од некоја страна. Јас имам неколку примери од другари, кои биле најдобри пријатели, а сега се заедно.

6. lady_blue

lady_blue Староседелец

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    2,400
    Допаѓања:
    4,420
    доколку не се роди љубов од некоја страна
    тоа ми е поентата
    мое мислење е дека блискоста си го прави своето и кога тогаш ќе се јави желба, потреба или ете нека е искушение за да се дознае што има понатака

На Alley3112, Bibi@, Smiley_1996 и уште 1 член му се допаѓа ова.
  7. Proton

Proton Староседелец

Зачленет на:
    12 февруари 2012
    Мислења:
    127
    Допаѓања:
    263
    Пријателство помеѓу машко и женско постои сè додека едниот не го привлекува другиот.

На Martin_MKD, Bibi@, Aaliyah и уште 2 други им се допаѓа ова.
  8. Whisper

Whisper Нов член

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    5
    Допаѓања:
    4
    Дефинитивно кога би го поставиле прашањево " Верувате ли во машко-женски пријателства?" пред 20тина години, мнозина би одговориле со Да. Но денес постојат малку искрени пријателства (општо!) ,а да не збориме помеѓу маж и жена.

За второво, јас како жена ќе кажам дека машките пријателства се поискрени. Ете, така сум сфатила, дека мажите во однос на жените, се однесуваат поискрено кон своите другари. Жените живеат во некоја фарса, во свет каде мислат дека ако погрешат нешто спрема својата пријтелка ќе го изгубат пријателството.

9. Proton

Proton Староседелец

Зачленет на:
    12 февруари 2012
    Мислења:
    127
    Допаѓања:
    263
  10. Glorry

Glorry Истакнат Член

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    261
    Допаѓања:
    369
    Оние кои успеале да имаат барем едно машко-женско пријателство,секако ќе кажат да постои...а оние другите ќе велат не се додека не најдат некој таков\таква :) Е сега јас си имам еден другар,веќе 4 години неразделни,ама во последно време другаркиве цело време ми кажуваат демек како ме гледа,незнам ова она...ама јас неможам да сфатам едноставно пошо мене ми се случува тоа и одрекувам,ама почнав да се сомневам и незнам некако како да го одбегнувам и се плашам да не ми каже нешто што несакам да слушнам..
    Ај ако може совет што да се прави,од машка или женска страна сеедно ... :)

Сподели: