1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Препораки за филм (општа)

Дискусија во форумот 'Филм' започната од The Tramp, 28 февруари 2012.

 1. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Што ќе се добие ако се земат Блиски средби од трет вид, Контакт, некои епизоди од Др.Ху, малку арома од Одисеја 2001, Планета на мајмуните и Рајт Стаф и сето тоа се стави во блендер и се измеша?

  Интерстелар :D

  За овој филм имаше мега-хајп, не на ниво на Титаник ама прилично јак хајп и после гледањето можам да кажам дека хајпот е заслужен (како шо беше и за Титаник).
  Иако ако се погледа сегментарно, делови на филмот потсетуваат на други филмови но целината испаднала феноменално.
  Пред се` е визуелно-звучно уживање, во втор план е сценариото (ако може така да се каже), и еден од филмовите кои оставаат aftertaste. повеќе сај него фај, опфатено е се што може да се побара од ваков филм и за чудо, после 3 часа ми фалеше барем уште половина час па дури и час, не сакав да престане. :)

  Very good stuff, погледнете го и ако не сте фанови на жанрот. По можност сами и без пуканки и грицки, не е од тие филмови за друштво/женска/пуканки...
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 2. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Сакам сајфај, го гледав у кино и не ми беше ништо посебно. Добар филм - да, ама далеку од хајпот по соц. мрежи и форуми.
   
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Се плашам да помислам каков ти е стандардот за `нешто посебно` во врска со филмови ако Интерстелар не ти е нешто посебно... :)
   
  На Struggler му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Struggler

  Struggler Староседелец

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  1,755
  Допаѓања:
  1,002
  Интерстелар филмиште ипол. Не сум доволно добар да ви доловам со зборови, па затоа изгледајте го!
   
 5. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Заслужен хајп покрај Виплеш и Брдмен, наспроти I origins и Boyhood.
  Глумата пред се`, space-as-final-frontier тјунот као да се осеќаш дека си еден од нив, визуелни ефекти... Се глеа дека сериозно е напраен проектов. Ќе си го пуштам утре Одисеја 2001 онака потсетување после 15 години = 2hrs on tthat planet.
   
 6. Marijan

  Marijan Полноправен Член

  Зачленет на:
  6 април 2015
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  3
  TAKEN гледајтего ..нема да зажалите :) уште ко ке слушните дека е со лијам нејсон треба да знајте дака е преубав ..се работи со киднапирање ова она ..НАЈЈАКИОТ ФИЛМ :) (3 дела има )
   
 7. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,721
  Допаѓања:
  752
  mercenary-absolution.jpg
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 8. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,183
  Допаѓања:
  2,248
  [​IMG]
  Дефинитивно најдобар филм. Направен по вистински случај за животот на кучето Хачи, за неговата лојалност и посветеност спрема сопственикот. Професор Паркер Вилсон го наоѓа малото кученце на железничката станица, на која што секој ден патува до работа и назад. Во неуспешен обид да го пронајде неговиот сопственик решава да го задржи кај него. По две неразделни години Професорот успева да го научи кучето секој ден да го испраќа и причекува на железничката станица но еден ден професорот не се враќа, добива срцев удар и починува но кучето не се откажува и продолжува во наредните 10 години да го чека на истото место неговиот сопственик да се врати.

  Инаку за ова куче имаат направено и споменик на местото на железничката станица кај што го чекало својот сопственик, еве и слика од вистинскиот Хачи.
  [​IMG]
  Тие со послабо срце нека ја рипнат сцената со средбата на кучето и жената на професорот после 10 години на железничката станица, не сакам да ги мислам доста емотивна сцена е.
   
  На Altaïr му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Svetiot Duh

  Svetiot Duh Активен Член

  Зачленет на:
  15 август 2015
  Мислења:
  80
  Допаѓања:
  120
  На Altaïr и Хоуп* им се допаѓа ова.
 10. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,183
  Допаѓања:
  2,248
  Еден ден решив да видам дали има филм со моето име. Пробав прво на имдб ништо, пишав на замунда ми даде редица филмови за +18 :D па си реков не е можно само такви филмови да има ќе барам на јутуб ама ни таму не добив некој подобар резултат освен што беа индијски. :D Па пишав и на google и ми даде еден филм го најдов некако на youtube, почнав да го гледам и не зажалив.
  Станува збор за еден најверојатно Шпански филм "Анита".
  [​IMG]
  Во филмот станува збор за животот т.е за еден период од животот на девојката Анита која боледува од Даунов синдром. Живее со мајка и која и воедно се грижи целосно за неа, имаат книжарница од која опстојуваат. Но еден ден во местото кај што живеат пука бомба и мајката умира, а девојката се губи. Таа нема појма ни дека е мртва мајка и, ни дека воопшто пукнало бомба, единствено нешто на кое што се сеќава е нејзиното име. Многу емоционален и реален филм посебно кога ги опишуваат сцените со однесувањата на "нормалните" луѓе спрема тие со даунов синдром. Во филмот девојката ја исмејуваат, одбегнуваат, навредуваат но има и такви кои и помагаат и ја згрижуваат за кратко.
  Вреди да се погледне само има еден проблем не може никаде да се најде торент за да се симне, а тој на јутуб што е, е без превод. Ја сепак ќе ви дадам линк од јутуб пошто тешко се наоѓа ради тие +18 видеа т.е филми :)
   
  #220 escape, 17 август 2015
  Последна промена: 17 август 2015
  На Io Sono му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: