Препораки за филм (општа)

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
За фановите на филмови со кршење кичми, Универзален војник серијалот, има шест дела, глумат Ван Дам и познатиот шведски актер Долф Лундгрен, познат по своите изведби на високозахтевни емоционални улоги и хамлетовски дилеми :DДвајцата играат кибернетски огранизми, нешто дали беа на умирачка во Виет Нам или веќе покојни па им беа вградени делови за надградба при што станаа делумни машини, киборзи. Така створените супер-војници кои скоро ич не се заморуваат, малку спијат и јадат а многу кршат кичми но сепак се луѓе во основа и почнуваат да мислат со своја глава што ги носи во проблеми, после судбината ги врти еден против друг, се појавуваат и други киборзи и така...
Лундгрен изговара по 3,7 збора по филм, на лош англиски и со некој метален призвук, која креатура :patos
 

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
The Impossible
http://www.imdb.com/title/tt1649419/

Вистнска приказна за едно петточлено семејство кое се наоѓа во погрешно време, на погрешно место. Патувањето кое треба да им донесе убави моменти, ќе се претвори во најголем кошмар. Погодени од цунами, сами, повредени и на различни страни-исфрлени од водата далеку едни од други ќе доживуваат вистински пекол и огромен страв и незивесност за животите на своите најмили.

Филмот (баре за мој вкус) толку е добро направен, ефектите се толку неверојатни што ќе се осеќате ко вас да ве погодило цунами. А тажната приказна па ќе ја доживувате како на своја кожа и дефинитивно ќе сочуствувате со главните ликови. Naomi Watts дефинитивно и тука ми докажа дека заслужува да ми биде омилена.

Знам дека ќе ви се допадне, посебно ако сте емотивец и сакате вакви филмови. А и да не сте ќе се растревожите. Добар е, и тоа што е според вистинска приказна прави уште повеќе да се внесеш во него и се на се ќе ви бидат добро потрошени 115 минути. Еве јас ви ветувам! :)
 
  • Like
Реакции: MoonFairy

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Ме мрзеше рецензија да пишувам, па затоа само препорака.

Life of Brian
http://m.imdb.com/title/tt0079470/

Комедии ретко гледам но вака не сум се смеел одамна. Легендарна комедија, која ќе ве изнасмее. Филм полн со религиска сатира на која не може да се остане сериозен. :)
 
  • Like
Реакции: Outrider

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Life Is Beautiful (La vita è bella)
http://www.imdb.com/title/tt0118799/?ref_=nv_sr_1

Филмов... Штета е ако сте го пропуштиле.

Еден весел, оптимистичен, оригинален и позитивен евреин со гоолемо срце го живее својот сон со својата љубов и синот додека со синот не бидат заробени во концентрационен логор. Покрај пеколот кој го доживува во логорот, тој мора и да ги искористи своите карактерни особини спомнати малце погоре, за да му го олесни престојот на малото синче...

Јас ги сакам филмовите за втората светска војна и за евреите, ама филмот не е само уште еден тажен филм за нив. Ова е ремек дело за големината на човековото срце и никако никако никако не смеете да ми го игнорирате постов и да не го изгледате филмов. Прво слатко ќе се изнасмеете, па ќе си ги воздржувате солзите, ќе липате, ќе се смеете, ќе се смеете со солзи и на крај задоволни ќе го предложите филмот на друг :D
Гооолема 10ка!
И посебна препорака за @LittleButterfly и @violetmoon мислам дека ептен ќе ви се допадне ако не сте го гледале одма седнувајте му : )
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
Life Is Beautiful (La vita è bella)
http://www.imdb.com/title/tt0118799/?ref_=nv_sr_1

Филмов... Штета е ако сте го пропуштиле.

Еден весел, оптимистичен, оригинален и позитивен евреин со гоолемо срце го живее својот сон со својата љубов и синот додека со синот не бидат заробени во концентрационен логор. Покрај пеколот кој го доживува во логорот, тој мора и да ги искористи своите карактерни особини спомнати малце погоре, за да му го олесни престојот на малото синче...

Јас ги сакам филмовите за втората светска војна и за евреите, ама филмот не е само уште еден тажен филм за нив. Ова е ремек дело за големината на човековото срце и никако никако никако не смеете да ми го игнорирате постов и да не го изгледате филмов. Прво слатко ќе се изнасмеете, па ќе си ги воздржувате солзите, ќе липате, ќе се смеете, ќе се смеете со солзи и на крај задоволни ќе го предложите филмот на друг :D
Гооолема 10ка!
И посебна препорака за @LittleButterfly и @violetmoon мислам дека ептен ќе ви се допадне ако не сте го гледале одма седнувајте му : )
Еее со Бенини...сум го гледала пред неколку години...навистина е многу добар...
 
  • Like
Реакции: Хоуп*

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
Fury 2014

Главна улога Бред Пит кој скептично го гледав мислејќи дека нема врска од глума...пријатно се изненадив колку добро изглуми.
Дејствието е втора светска војна....американците 1945 влагаат на германска територија и се наѕира крајот на војната.Бред Пит со неколку војници се наоѓаат во тенкот Fury.
Во ниеден момент не е досаден,има интересно дејствие и поинтересен крај.
Од 1 до 10 од мене има 8,5.
Трае 2 саата и 15 минути ама нема да осетите кога дошол крајот.
 

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Ај кажете некој филм. Да биде највеќе до 1990та, да нема никакви акции ни љубовни причи, да биде напнат, со што помалце места на дејствие, по можност да е трилер/мистерија, да е по малце чуден, несекојдневен, зафркнат :zelen Ликот нека има паранои, шизофрении, стравови, трауми некои такви работи...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Ај кажете некој филм. Да биде највеќе до 1990та, да нема никакви акции ни љубовни причи, да биде напнат, со што помалце места на дејствие, по можност да е трилер/мистерија, да е по малце чуден, несекојдневен, зафркнат :zelen Ликот нека има паранои, шизофрении, стравови, трауми некои такви работи...
Последно време сум по `70`s филмови а има еден со такви карактеристики какви шо бараш -
http://www.imdb.com/title/tt0077745/

Не знам дали постои попараноичен филм (party), можеби арлингтон роуд до некаде е на тоа ниво...
 

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Ама да не е хорор. :(
Не е хорор воопшто, не знам зошто е така класифициран, нема никаква допирна точка со тој жанр...нема моторни пили, крвишта, црева, духови, демони, ништо од тоа...
 
  • Like
Реакции: Хоуп*