1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Предлози и прашања поврзани со функционалноста на форумот

Дискусија во форумот 'За форумот' започната од Jackal, 13 февруари 2012.

 1. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Социјалните мрежи се полесни за употреба и како такви импонираат на широките и крајно неуки маси, ептен се ретард-френдли. На форум, колку и да не е неопходно сепак треба да се формира какво такво мислење во главата пред да се напише, ваму не треба ништо, феноменот Твитер на кој што и технички не може да се формулира кохерентна мисла :zelen е се попопуларен. Иднината е во уште попрости платформи, Твитер ќе го наследи нешто само со емоџи и емотикони, без можност за куцање букви, универзален јазик да можат да се разберат трејлер треш имбецил од паркинг во Небраска, неписмен кинез од некое село и партиски бот пред кооперација од Маџари. Со смајлиња. Да бев ИТ писмен ќе се ангажирав на тоа поле, таму лежат милијарди во наредниве години, race to the bottom :showoffНешо да се убаци само 18+ емоџи со курој, гзој, пички, цицки за да може да се шмека раја и ете ти успех...:kafe
   
  На melpomena, Electra, Luckky и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345

  Не ми одговори на прашањето, зошто ти висиш како лилјак на форумов и се појавуваш само кога некој КРЕКА И СКОКА:facepalm2
  Лично за тебе можам да кажам дека никогаш не си се потрудил со ништо за да се подобри овој форум(wave)
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 3. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  277
  Допаѓања:
  106
  Сешто напишавте, а никој со предлог според насловот на темата.:(
   
  На Makedonec му/ѝ се допаѓа ова.
 4. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  Биди трпелив, ете го Саладин, после помпезната објава дека го напушта форумот, повторно се појави...сигурно има некој предлог;)
   
  На melpomena и -alf- им се допаѓа ова.
 5. ShakaZulu

  ShakaZulu Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  429
  Допаѓања:
  886
  Лоша перцепција имате, не знам колку треба да сфатите дека млада форумска крв нема а старата порасна. Дека младите како што кажаа полесно им е да напрчат муцки на инста, треснат 5 збора на фб/твитер наместо да оформат литературна реченица за на форум за која што исто рекоа треба да има значење, смила и логика. Човекот од пред милијарди години се стремел да оди кон побрзото и попростото. Така да Интернет Форум е застарен социјален модел исто како што има една поговорка. Ако сакаш работата да ти се заврши побрзо најди мрза за да ти работи. Тој секогаш ќе најди побрз и полесен начин за истата работа.
   
  На Electra, Luckky и Аркантос им се допаѓа ова.
 6. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  Која ти е поентата воопшто со твоето доаѓање овде и да ни кажуваш нешто за кое оддамна си знаеме, ама ете, си свиркаме и си буткаме:svirka
   
 7. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,819
  Допаѓања:
  913
  Администрација ништо не може да направи во однос со активности на членовите на форумов.

  Мојот совет е да почнете да пишувате содржајни постови, ваши размисли за работи кои ги знаете, ве интересираат и расправајте за нив... ниту еден тука не се сложува со идеите на другиот и тоа е добро... така ќе има здрава дискусија која сигурно ќе привлече нови луѓе кои и нешто научиле од тука, од минати дискусии, а сигурно ќе сакаат да споделат нешто и тие самите...

  Се зависи од дискусиите, од веќе постоечките членови. И на други форуми е строго во однос на навреди и простачки говор - и пак е добро, бидејќи од 50 луѓе, само 2-3 забегуваат со глупи муабети само за да „тие бидат последни во дискусијата“.


  И да, форумот е привилегија за да означите дека вие постоите дури и виртуелно. А кога веќе постоите, покажете се во најдобро светло ;)
   
  На Electra, Makedonec и Saladin им се допаѓа ова.
 8. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Океј дајте тишина :D

  Како сакате форумот да цвета кога членовите не цветаат. Цело време едните плукаат како администрацијата и форумот ништо не прават, администрацијата одма се сили со бан, а скоро ништо не прави. И така во круг.

  Оној кој сака да биде продуктивен од едно трупче дрво ќе делка и убава резба ќе направи, кој е тупаџија цело време ќе вика дека дрвото е грдо и нема зошто да му служи. Такви сте и вие. Ако сакате подобар форум, направете го така. Понудете интересни теми, дискусии, интересни предлози за форумот.

  Пред некое време кукавте како сакате да дискутирате за политика, посебно @pozdrav eden topol која сто пари сум пишувал да не биде трајно банирана за сите милион нејзини дупли јузери. Му пишав на админот и од 300 мислења намали на 100, а она пиша не е она за бистрење политика. Па зошто ја тупиш тогаш дека не чинел форумот.


  Затоа вака јавно се обраќам до членовите и администрацијата, а @ipopovski нека одлучи ако нешто од тоа прифаќа.

  Администрацијата е лошо организирана. Подобро три активни модератори отколку 10 кои не се уклучиле со години или ,,само надгледуваат,, Ја предложувам @КоњчетоЅвончо за модератор.
  Членовите кои само плукаат неосновано од чиста животна нереализација, меѓу кои постојано се појавуваат тролови и дупли јузери да си бидат банирани. Дури таквите како @incule со два збора пост да не го трујат форумот туку да бидат опоменувани. Па на крајот има некаков правилник форумов.
  Друго е промена на дизајнот на форумот. Личи како на форум кој почнале да го прават, а не го доправиле.
  Ова се факти поради кои не функционира форумот. Некој може не се согласува, ама факт е.


  И дискусијата со вакви муабети е завршена. Ако имате некој продуктивен предлог кажете, се останато ќе се брише.
   
  На escape му/ѝ се допаѓа ова.
 9. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  Убаво, ново..можеби треба време да се навикнеме на новово руво на форумов...но...мене од секогаш претходниот изглед на форумот ми беше најдобар, најпрегледен, нај едноставен, НАЈУБАВ од сите можни форуми...ова ми е некако натрупано, измешано..но, ајде , да оставиме на времево да покаже и очиве да ни се навикнат.:)
  @ipopovski мислам дека и играчницата беше убава работа, натпревари итд(think)
   
  #1579 pozdrav eden topol, 13 април 2018
  Последна промена: 13 април 2018
 10. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Само да прашам, во ова ново руво, за нас со црни души, има опција да си го „оцрниме“ прозоров кон дистопијава? :)

  п.с. не знам дали ја сум штракнат, или ова комбинацијава на италик и болд во логово ми изгледа смешно... извинете.
   

Сподели: