1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Омилен и најнеомилен предмет во основно/средно

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Dea, 18 февруари 2012.

 1. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  Омилени : Латински , Италијански, Компаративна книжевност , Биологија
  Мразев: Математика !!! (:|
   
 2. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  омилен историја
  глупаф математика
   
 3. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Омилен ми беше Македонски Јазик,пошто професорката ми беше ходајучи секс. Жена во години,но секогаш стокмена,згодна,преубава,дури имаше и глас што можев да го слушам со денови...
  А секако,тиња ми беше Математика,3 години на полагање се влечев.
   
 4. Elena

  Elena Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  155
  Допаѓања:
  169
  Омилени -АНГЛИСКИ ЈАЗИК ,ГЕОГРАФИЈА и МАТЕМАТИКА.
  Најнеомилен- ИСТОРИЈА. ;)
   
 5. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Најнеомилен: Физичко (Основни услови немавме во зима)
  Најомилен: Руски јазик.... Заради него добив прекар :)
   
 6. TheQueen

  TheQueen Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 ноември 2013
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  376
  Најнеомилени предмети секогаш ми биле општествените науки. Граѓанско образование постои само за перење мозоци и создавање нови верни кучиња. И преку глава ми е веќе од фалење на демократијата како најдобро уредување, трогателни говори за ЕУ и останатите глупости. И ако се смени системот, демократијата ќе биде една од „лошите“ државни уредувања, а ќе се зборува најубаво за новото уредување. Во општествените науки речиси се е двосмислено. Апсолутна вистина и реалност практичко не постојат.
  Историјата ја сакам како наука, но начинот на кој се учи во училиште и податоците кои ги учиме се глупи. Многу. Наставиците лошо испрашуаат и учениците лошо знаат. Никој всушност не разбира нешто. Само онака блебетат. И би било убаво кога не би ги делеле работите на добри и лоши.
  Ние учиме секакви неважни глупости за соседните земји, а поважните настани само се споменуваат некаде на крајот од страницата.
  Географијата е нешто како природно-општествена наука, но ме нервира. Всушност не целата наука, туку делот со статистиките. Досадна ми е некако.
  Мене не ме бидува за учење. Секој обид за учење ми завршува со фрлање на учебникот под телевизорот и одење на баскет.

  Природните науки ми одат. Мразам кога нешто треба да учам. Ако нешто учиш, значи не го разбираш. Ако не си го разбрал од прва, нема ни од втора.
  Природните науки никогаш не сум морала да ги учам. Никогаш не сум ги разбирала луѓето кои учат како ненормални за да сфатат нешто. Кога не би разбирала најверојатно би имала подарени двојки.
  За разлика од останатите, никогаш не сум имала проблем со физиката, математиката, хемијата и биологијата. Математиката ја ставам во природни науки можеби затоа се применува во природните науки.
  Оваа година победив на регионалниот физика и добив пофалница на републички.

  Јазиците ми одат, иако сметам дека имаме глуп начин на учење. Не можеш да научиш јазик со учење структири на реченици и преведување. Кога треба да разговараш со некого на англиски сигурно нема да имаш време да преведуваш од македонски, па да се мислиш како беше структурата на реченицата во тоа и тоа време. Подобро е да се размислува на англиски, нели?

  Физичко го сакам/мразам во зависност од спортот кој го работиме. За одбојка никогаш не ме бивало и не верувам дека некогаш барем малку ќе научам. Гимнастиката ми оди кога не се плашам, а најчесто се плашам.
  Затоа кога работиме кошарка, ракомет или атлетика(или како и да се вика) ми е омилен час.

  За уметностите може да се каже дека ме бива. Повеќе ликовна отколку музичка, но...
  Цртањето никогаш не ми било проблем. Имам освојувано и награди. За пеење не ме бива ич, ама баш ич. Посетувам музичко училиште и затоа знам многу повеќе теорија отколку што се учи во училиште. Свирам клавир на сила, заради родителите.

  Да речеме дека најглуп предмет ми е граѓанско а најубав физика. Тешко мене кога ќе почнеме да учиме социологија. Чувствувам дека нема да ми оди.
  Упс, претерав со пишување. Ама на часовите, кога е досадно немам друга работа освен да ги анализирам предметите.
   
 7. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  англиски најомразен омилен информатика
   
 8. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Математика-книговодство
   
 9. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Омилен : музичко. Неомилен : математика.
   
 10. Fashion.Lover

  Fashion.Lover Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2015
  Мислења:
  297
  Допаѓања:
  83
  Најомилени:јазици(македонски,англиски,германски),географија,хемија,биологија,а најнеомилен:информатика
   

Сподели: