Несогласување со братот или сестрата

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
22
Куманово
па ми балканци, кој повише имот да докачи, добиев све и после стои такој, само на лист пишуе дека е на некога, а никој не е отишја да га види -.-
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,274
1,911
1,123
Kumanovo
па ми балканци, кој повише имот да докачи, добиев све и после стои такој, само на лист пишуе дека е на некога, а никој не е отишја да га види -.-
Епа тој е тој :D Ми овде на балкан можемо да бидемо све освен нормални људи, јебига.
 
  • Like
Реакции: Hkakashi

Wild.One

Истакнат Член
17 јуни 2012
197
147
343
Wonderland
btw. дедо ми е скаран со брат му ради куќата...Сакал да му ја земе цела и одеа по судови ова она, ама кога се замешаа од брат му децата се замешаа и татко ми и стрико ми, па така тој изгуби се и дури им плати. Многу е алчен човек, само за себе си гледа. Пијаница плус.. Проклетилок. Во двор кај баба ми јајца порано им фрлале за да чисти таа, жена со 3 мали дечиња. Баба ми оттогаш нема муабет со нив, а дедо ми од скоро.
Исто, исто, исто и со моите, золвата на баба ми фрлала пепел и ѓубре врз алиштата на брат ми, а тој бил само една година. Дедо добил 1/3 од куќата и му земале многу ниви кои така стојат не се чепнати. Брат му почина да не ве лажам пред 7-8 години, а син му се исели во стан и сега старата остана сама во куќа со 10 соби. Моите секогаш биле трпеливи, господ гледа и враќа :)
 
  • Like
Реакции: emzzy

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
да се одбегнувате,да не комуницирате освен едно здраво,да го чекате моментот на наследство со цел кој повеке ке добие.Како да се реши таквата ситуација?
Никогаш не сум имава ваква ситуација.
Ако брат ми е постар од мене 11 години секогаш сме се сложувале.
Премногу сме блиски.
Како деца се имаме карано за ситници ама сето тоа поминувало.
Никогаш се немаме скарано и да не правиме муабет, и сигурно нема да дозволам тоа да се случи.
Секогаш сме делеле се, ама баш се и ден денес.
Во најлоши ситуации секогаш бил тука за мене, а и јас за него и во добри секако.
Мене ми е несфатливо како можат брат и сестра или брат и брат сеедно да се караат за пари, имот или наследство.
Секогаш сум викала и јас тоа што ќе го наследам би му го оставила на брат ми без око да ми трепне или да се предомислам, а знам дека и он истото би го направил за мене.
Додуша кај мене во фамилија од страна на мајка ми имаше вакви проблеми со вујко ми од алчност сакаше да земе се, ама за среќа судот одлучи да се дели на три дела.
И какви гнасни работи имам видено од негова страна се уште не можам да поверувам.
Ама тоа е кога луѓе потпаѓаат под влијание.

Таква ситуација чим ви дошло дури до таму, најубаво е суд да одлучи.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,130
1,066
113
Скопје
www.statik-group.com
да се одбегнувате,да не комуницирате освен едно здраво,да го чекате моментот на наследство со цел кој повеке ке добие.Како да се реши таквата ситуација?
Јас сум личност која од никого не очекува ништо, а најмалку богатство.И да ми следува би го одбил од причина што доволно ми е тоа што сам ќе си го заработам.Со лично мој труд.
А кој сака да се убива за 1 хектар земја или за 1 стан па да го делат на 4 дела слободно нека се убиваат.
Наместо сами да си го заработат тој стан.
 
  • Like
Реакции: 4FUN and TIGERWOMAN31SK

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,838
6,527
1,153
Градибачалник на Прибој
Јас и брат ми никогаш не сме се расправале, материјалностите претставуваат ирелевантна ствар... најдобрите работи во животот се безплатни. Страшно многу ми фали неговото присуство, секојдневно ја слушам неговата песна.
 
  • Like
Реакции: parvati and TIGERWOMAN31SK

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,411
1,103
Има многу ситуации во кои не се согласуваме, додуша ние сме скрос различни, ама никогаш не сме биле лути или замерени и увредени за да не зборуваме, или да се избегнуваме. Каква и да е караницата мора да се најде решение.
 
  • Like
Реакции: TIGERWOMAN31SK and 4FUN